Medicines / Molecules / Zinc

ZincEvery pack, by price.

75 packs of Zinc on NPPA's price list for July 2026: 54 brands from 50 companies, in 30 forms and strengths.

Packs
75
Brands
54
Companies
50
Forms and strengths
30
Price-controlled packs
2 of 75

Packs, lowest price per unit first

Zinc Syrup 20 mg

16 packs, ₹0.67 to ₹1.89 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.67/mlZincobest · 100 ml syrupDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹67.38
  2. ₹0.73/mlMintonia · 100 ml syrupSerum Institute of India · MRP ₹72.55
  3. ₹0.80/mlRadizinc · 100 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹79.69
  4. ₹0.82/mlZincogrand · 100 ml syrupGrandcure Healthcare · MRP ₹82.22
  5. ₹0.85/mlZinsy · 60 ml syrupPharmed · MRP ₹51.00
  6. ₹0.87/mlAscazin · 70 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹61.03
  7. ₹0.89/mlPedizinc · 100 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹89.00
  8. ₹0.92/mlZincris · 100 ml syrupCipla · MRP ₹91.83
  9. ₹0.93/mlZinc g · 100 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹93.28
  10. ₹1.17/mlZincomac · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
  11. ₹1.23/mlZipz · 60 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹74.06
  12. ₹1.27/mlZidust · 70 ml syrupMercury Laboratories · MRP ₹89.06
The other 4 by price per ml
  1. ₹1.45/mlZinconia · 100 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹144.60
  2. ₹1.47/mlZincogut · 100 ml syrupCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹146.89
  3. ₹1.54/mlZN20 · 100 ml syrupWallace Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
  4. ₹1.89/mlBabizinc · 60 ml syrupSomatico Pharmacal · MRP ₹113.50

Zinc Tablet 50 mg

10 packs, ₹3.99 to ₹8.10 per tablet.

  1. ₹3.99/tabletZincolife · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹39.90
  2. ₹4.00/tabletZioral · 15 tabletFDC · MRP ₹60.00
  3. ₹4.29/tabletZincomac · 14 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  4. ₹4.91/tabletZsmart · 10 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹49.11
  5. ₹5.50/tabletZynwin · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  6. ₹5.86/tabletZincact · 10 tabletRND Laboratories · MRP ₹58.60
  7. ₹6.84/tabletActizinc · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹68.37
  8. ₹6.84/tabletZinconia · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹68.40
  9. ₹7.22/tabletAcuzinc · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹72.19
  10. ₹8.10/tabletAscazin · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹81.00

Zinc Drops 20 mg

6 packs, ₹4.97 to ₹8.63 per ml.

  1. ₹4.97/mlZinctero · 15 ml dropsHetero Healthcare · MRP ₹74.50
  2. ₹6.03/mlZioral · 15 ml dropsFDC · MRP ₹90.40
  3. ₹6.67/mlOrozinc · 15 ml dropsBueno Salud Care India · MRP ₹100.00
  4. ₹7.47/mlZidust · 15 ml dropsMercury Laboratories · MRP ₹112.00
  5. ₹7.76/mlZN20 · 15 ml dropsWallace Pharmaceuticals · MRP ₹116.40
  6. ₹8.63/mlZincogut Drops · 15 ml dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹129.43

Zinc Syrup

5 packs, ₹0.55 to ₹1.29 per ml.

  1. ₹0.55/mlZincster · 60 ml syrupMeridian Medicare · MRP ₹32.86
  2. ₹0.73/mlZyzinc · 60 ml syrupHiglance Laboratories · MRP ₹43.96
  3. ₹0.77/mlZinciwell · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
  4. ₹1.03/mlZasada · 60 ml syrupGalpha Laboratories · MRP ₹61.60
  5. ₹1.29/mlSuprazinc · 150 ml syrupPremier Nutraceuticals · MRP ₹193.50

Zinc Tablet 200 mg

4 packs, ₹4.00 to ₹6.10 per tablet.

  1. ₹4.00/tabletZinfate · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹40.00
  2. ₹5.50/tabletZia · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹55.00
  3. ₹5.50/tabletZsmart · 10 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  4. ₹6.10/tabletZinciwell · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹61.00

Zinc Tablet

3 packs, ₹6.20 to ₹11.61 per tablet.

  1. ₹6.20/tabletZincwell · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹62.00
  2. ₹6.23/tabletZincotime · 15 tabletIntra Life · MRP ₹93.42
  3. ₹11.61/tabletSuprazinc · 10 tabletPremier Nutraceuticals · MRP ₹116.12

Zinc Suspension 20 mg

3 packs, ₹1.03 to ₹8.87 per ml.

  1. ₹1.03/mlWeltone-Z · 100 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹102.56
  2. ₹1.19/mlWeltone-Z · 60 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹71.28
  3. ₹8.87/mlZ & D · 15 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹132.99

Zinc Syrup 10 mg

2 packs, ₹1.88 to ₹5.38 per ml.

  1. ₹1.88/mlOrozinc · 60 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹113.00
  2. ₹5.38/mlZidust · 15 ml syrupMercury Laboratories · MRP ₹80.63

Zinc Suspension

2 packs, ₹0.27 to ₹0.33 per ml.

  1. ₹0.27/mlSkyzinc · 60 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹16.25
  2. ₹0.33/mlZincofine · 60 ml suspensionMorepen Laboratories · MRP ₹20.00

Zinc Oral Drops

2 packs, ₹5.22 to ₹5.40 per ml.

  1. ₹5.22/mlZinciwell · 15 ml oral dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹78.30
  2. ₹5.40/mlSuprazinc · 15 ml oral dropsPremier Nutraceuticals · MRP ₹81.00

Zinc Tablet DT 20 mg

2 packs, ₹2.31 to ₹5.36 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.49 per tablet.

  1. ₹2.31/tabletZinconia · 10 tablet dtZuventus Healthcare · MRP ₹23.05
  2. ₹5.36/tabletZinc (Shre) · 10 tablet dtShreya Life Sciences · MRP ₹53.57

Zinc Capsule 20 mg

2 packs, ₹7.13 to ₹12.43 per capsule.

  1. ₹7.13/capsuleZitcare Forte · 15 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹107.00
  2. ₹12.43/capsuleZitcare · 30 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹373.00

Zinc Tablet 250 mg

1 pack, ₹1.50 per tablet.

  1. ₹1.50/tabletCalcim (Ranbaxy) · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹15.01

Zinc Suspension 50 mg

1 pack, ₹32.03 per ml.

  1. ₹32.03/mlCarnozin · 5 ml suspensionRegenix Drugs · MRP ₹160.16

Zinc Tablet 75 mg

1 pack, ₹14.53 per tablet.

  1. ₹14.53/tabletCarnozin · 10 tabletRegenix Drugs · MRP ₹145.31

Zinc Tablet 49.8 mg

1 pack, ₹8.93 per tablet.

  1. ₹8.93/tabletFumazinc Plus · 15 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹133.92

Zinc Tablet 10 mg

1 pack, ₹3.25 per tablet.

  1. ₹3.25/tabletGlyzinc NM · 10 tabletNouveau Medicament · MRP ₹32.50

Zinc Capsule 200 mg

1 pack, ₹5.47 per capsule.

  1. ₹5.47/capsuleImmugard · 15 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹82.00

Zinc Syrup 30 mg

1 pack, ₹1.10 per ml.

  1. ₹1.10/mlRavenzg · 100 ml syrupRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹109.69

Zinc Drops 10 mg

1 pack, ₹3.90 per ml.

  1. ₹3.90/mlWeltone-Z · 15 ml dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹58.46

Zinc Drops

1 pack, ₹8.60 per ml.

  1. ₹8.60/mlZ & B (Dr.reddys) · 15 ml dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹129.04

Zinc Oral Solution

1 pack, ₹1.09 per ml.

  1. ₹1.09/mlZerup · 60 ml oral solutionSkymax Laboratories · MRP ₹65.63

Zinc Tablet 20 mg

1 pack, ₹2.50 per tablet.

  1. ₹2.50/tabletZia · 14 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹35.00

Zinc Injection

1 pack, ₹65.90 per ml.

  1. ₹65.90/mlZincdrip · 10 ml injectionLinux Laboratories · MRP ₹659.00

Zinc Tablet 150 mg

1 pack, ₹5.16 per tablet.

  1. ₹5.16/tabletZincobest · 10 tabletDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹51.56

Zinc Capsule 137.5 mg

1 pack, ₹2.10 per capsule.

  1. ₹2.10/capsuleZincolak · 10 capsuleMenarini India · MRP ₹21.00

Zinc Injection 1 mg

1 pack, ₹13.00 per injection.

  1. ₹13.00/injectionZincshot · 1 injectionFusion Healthcare · MRP ₹13.00

Zinc Tablet 5 mg

1 pack, ₹3.50 per tablet.

  1. ₹3.50/tabletZinctero · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹35.00

Zinc Oral Solution 20 mg

1 pack, ₹1.02 per ml.

  1. ₹1.02/mlZioral · 100 ml oral solutionFDC · MRP ₹102.28

Zinc Oral Liquid

1 pack, ₹3.30 per ml.

  1. ₹3.30/mlZitcare Cleanser · 100 ml oral liquidCanixa Life Sciences · MRP ₹330.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Dispersible Tablet 20 mg · ceiling 3.49 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.