Medicines / Molecules / Zinc Oxide
Zinc OxideEvery pack, by price.
11 packs of Zinc Oxide on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 9 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 11
- Brands
- 10
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 11
Packs, lowest price per unit first
Zinc Oxide Cream
2 packs, ₹6.80 to ₹9.98 per g.
- ₹6.80/gDermaseal P · 20 gm creamOrganic Laboratories · MRP ₹135.94
- ₹9.98/gRashfree Eva · 50 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹499.00
Zinc Oxide Gel 2 %
2 packs, ₹8.67 to ₹9.00 per g.
- ₹8.67/gOrabliss · 10 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹86.72
- ₹9.00/gOrazinc · 10 gm gelAlbatross Health Care · MRP ₹90.00
Zinc Oxide Lotion
2 packs, ₹5.98 to ₹7.36 per ml.
- ₹5.98/mlSunprotek · 100 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹598.00
- ₹7.36/mlSunprotek · 50 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹368.00
Zinc Oxide Cream 1 %
1 pack, ₹5.00 per g.
- ₹5.00/gDermaseal · 20 gm creamOrganic Laboratories · MRP ₹99.90
Zinc Oxide Gel
1 pack, ₹15.98 per g.
- ₹15.98/gHetscreen · 50 gm gelHetero Healthcare · MRP ₹799.00
Zinc Oxide Ointment 8.5 %
1 pack, ₹4.95 per g.
- ₹4.95/gRashcare · 20 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹99.00
Zinc Oxide Gel 25 %
1 pack, ₹14.00 per g.
- ₹14.00/gSunkroma Neo · 50 gm gelJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹700.00
Zinc Oxide Lotion 10 %
1 pack, ₹15.00 per ml.
- ₹15.00/mlZinshade · 60 ml lotionAlniche Life Sciences · MRP ₹900.00
Companies marketing it
- Organic Laboratories2 packs
- Salve Pharmaceuticals2 packs
- Hetero1 pack
- Geno Pharmaceuticals1 pack
- Albatross Health Care1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Abbott1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Alniche Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.