Medicines / Molecules / Zinc Acetate
Zinc AcetateEvery pack, by price.
26 packs of Zinc Acetate on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 20 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 26
- Brands
- 20
- Companies
- 20
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 26
Packs, lowest price per unit first
Zinc Acetate Syrup 20 mg
13 packs, ₹0.50 to ₹1.92 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.50/mlJink · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹50.40
- ₹0.78/mlZincocept · 100 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹78.00
- ₹0.80/mlZincofem · 100 ml syrupDabur India · MRP ₹80.00
- ₹0.89/mlZinkid · 100 ml syrupEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹89.06
- ₹0.98/mlZinc UP · 50 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹49.07
- ₹1.01/mlZincmore · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹101.25
- ₹1.08/mlZinc UP · 100 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹108.23
- ₹1.17/mlZicosyp · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹1.32/mlZincace · 100 ml syrupZorvia Healthcare · MRP ₹132.00
- ₹1.42/mlWarzinc · 60 ml syrupBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹85.08
- ₹1.44/mlJink · 60 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹86.25
- ₹1.53/mlZ & D · 100 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹152.99
The other 1 by price per ml
- ₹1.92/mlZini (Stadchem) · 60 ml syrupStadchem of India · MRP ₹115.00
Zinc Acetate Tablet 50 mg
4 packs, ₹3.80 to ₹5.48 per tablet.
- ₹3.80/tabletCom Z · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹38.00
- ₹4.12/tabletZinfate Plus · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹41.21
- ₹5.00/tabletZincofem · 10 tabletDabur India · MRP ₹50.00
- ₹5.48/tabletZincoseal · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹54.84
Zinc Acetate Syrup
3 packs, ₹0.59 to ₹1.10 per ml.
- ₹0.59/mlZincostal · 100 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹59.31
- ₹0.97/mlZinterce · 100 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹97.00
- ₹1.10/mlZyvizn · 100 ml syrupZyvieon Healthcare · MRP ₹110.00
Zinc Acetate Tablet 200 mg
2 packs, ₹6.30 to ₹7.21 per tablet.
- ₹6.30/tabletZinx · 10 tabletGenees Pharmaceuticals · MRP ₹63.00
- ₹7.21/tabletZinco · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹72.08
Zinc Acetate Tablet
1 pack, ₹12.50 per tablet.
- ₹12.50/tabletImuzic · 10 tabletWilshire Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
Zinc Acetate Drops
1 pack, ₹6.65 per ml.
- ₹6.65/mlZ & D · 20 ml dropsJB Chemicals · MRP ₹133.00
Zinc Acetate Oral Suspension
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlZ & D · 200 ml oral suspensionJB Chemicals · MRP ₹188.00
Zinc Acetate Drops 20 mg
1 pack, ₹1.44 per ml.
- ₹1.44/mlZinc UP · 50 ml dropsMapra Laboratories · MRP ₹71.81
Companies marketing it
- JB Chemicals3 packs
- Mapra Laboratories3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Dabur India2 packs
- Comed Chemicals1 pack
- Wilshire1 pack
- Bio Warriors Pharmaceuticals1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Zorvia Healthcare1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Tas Med (India)1 pack
- Concept Pharmaceuticals1 pack
- Organic Laboratories1 pack
- Stallion Laboratories1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Emcee Pharmaceuticals1 pack
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- Genees Pharmaceuticals1 pack
- Zyvieon Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.