Medicines / Molecules / Xylometazoline
XylometazolineEvery pack, by price.
81 packs of Xylometazoline on NPPA's price list for July 2026: 61 brands from 48 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 81
- Brands
- 61
- Companies
- 48
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 53 of 81
Packs, lowest price per unit first
Xylometazoline Nasal Drops 0.1 %
33 packs, ₹1.24 to ₹8.21 per ml. Price-controlled: ceiling ₹5.24 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹1.24/mlZeecold · 10 ml nasal dropsWings Pharmaceuticals · MRP ₹12.37
- ₹1.62/mlNasomet · 15 ml nasal dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹24.37
- ₹1.75/mlClearnoz · 20 ml nasal dropsCipla · MRP ₹35.00
- ₹2.80/mlAcolate · 15 ml nasal dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹42.00
- ₹3.04/mlXylorest · 10 ml nasal dropsEndocard · MRP ₹30.42
- ₹3.20/mlNasoclin · 10 ml nasal dropsCanixa Life Sciences · MRP ₹32.00
- ₹3.48/mlXyloris · 10 ml nasal dropsEris Lifesciences · MRP ₹34.81
- ₹3.50/mlCorivin · 10 ml nasal dropsOlcare · MRP ₹35.00
- ₹3.60/mlNasomist (Endocard) · 10 ml nasal dropsEndocard · MRP ₹36.00
- ₹3.71/mlNasomet · 10 ml nasal dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹37.13
- ₹3.99/mlVentil (St.morrison) · 10 ml nasal dropsST Morrison · MRP ₹39.90
- ₹4.13/mlSinomet · 10 ml nasal dropsNri Vision Care · MRP ₹41.25
The other 21 by price per ml
- ₹4.25/mlXyloson · 10 ml nasal dropsUnison Pharmaceuticals · MRP ₹42.50
- ₹4.42/mlCerten (Wensdrugs) · 10 ml nasal dropsWens Pharma · MRP ₹44.22
- ₹4.47/mlGoair · 10 ml nasal dropsInvision Medi Sciences · MRP ₹44.73
- ₹4.47/mlNazalin · 10 ml nasal dropsBell Pharma · MRP ₹44.73
- ₹4.51/mlZylo (Nulife) · 10 ml nasal dropsNulife Pharmaceuticals · MRP ₹45.05
- ₹5.09/mlSudin ND · 10 ml nasal dropsGroup Pharmaceuticals · MRP ₹50.90
- ₹5.30/mlNasocan · 10 ml nasal dropsLeeford Healthcare · MRP ₹53.00
- ₹5.30/mlSane · 10 ml nasal dropsSapient · MRP ₹53.00
- ₹5.38/mlHynasal XL · 15 ml nasal dropsDWD Pharmaceuticals · MRP ₹80.63
- ₹5.38/mlNasopil · 10 ml nasal dropsPsychotropics India · MRP ₹53.75
- ₹5.47/mlDiconal · 15 ml nasal dropsExeltis · MRP ₹82.01
- ₹5.47/mlNam Cold · 10 ml nasal dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹54.65
- ₹5.47/mlNasomist X · 10 ml nasal dropsMeridian Enterprises · MRP ₹54.66
- ₹5.47/mlNosopen · 10 ml nasal dropsBhavishya Pharmaceuticals · MRP ₹54.71
- ₹5.50/mlXyloflo · 10 ml nasal dropsLupin · MRP ₹54.95
- ₹5.50/mlXylomist · 10 ml nasal dropsZydus Healthcare · MRP ₹55.02
- ₹5.50/mlZylo (Nulife) · 10 ml nasal dropsNulife Pharmaceuticals · MRP ₹55.02
- ₹5.70/mlXylo (Indswift) · 10 ml nasal dropsIndswift Laboratories · MRP ₹57.00
- ₹5.73/mlXylochek · 10 ml nasal dropsIndoco Remedies · MRP ₹57.34
- ₹8.06/mlDiconal · 10 ml nasal dropsExeltis · MRP ₹80.63
- ₹8.21/mlNazalin · 10 ml nasal dropsBell Pharma · MRP ₹82.05
Xylometazoline Nasal Drops 0.05 %
20 packs, ₹2.70 to ₹10.10 per ml. Price-controlled: ceiling ₹4.29 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.70/mlCorivin · 10 ml nasal dropsOlcare · MRP ₹27.00
- ₹2.81/mlAtrovin-P · 10 ml nasal dropsAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹28.10
- ₹2.90/mlNasomist (Endo) · 10 ml nasal dropsEndocard · MRP ₹29.00
- ₹3.30/mlXyloson · 10 ml nasal dropsUnison Pharmaceuticals · MRP ₹33.00
- ₹3.38/mlSinomet P · 10 ml nasal dropsNri Vision Care · MRP ₹33.75
- ₹4.20/mlGoair · 10 ml nasal dropsInvision Medi Sciences · MRP ₹42.00
- ₹4.20/mlNasoclin · 10 ml nasal dropsCanixa Life Sciences · MRP ₹42.00
- ₹4.20/mlSane P · 10 ml nasal dropsSapient · MRP ₹42.00
- ₹4.30/mlLyftz · 10 ml nasal dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹43.00
- ₹4.31/mlOrinase · 10 ml nasal dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹43.13
- ₹4.40/mlRinoclear Xylo · 10 ml nasal dropsMonichem Healthcare · MRP ₹44.00
- ₹4.47/mlMucoris-P · 10 ml nasal dropsFDC · MRP ₹44.73
The other 8 by price per ml
- ₹4.47/mlNam Cold · 10 ml nasal dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹44.71
- ₹4.47/mlNasomist XP · 10 ml nasal dropsMeridian Enterprises · MRP ₹44.72
- ₹4.47/mlNosikind · 10 ml nasal dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹44.71
- ₹4.47/mlOtrivin · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹44.73
- ₹4.47/mlXylomist-P · 10 ml nasal dropsZydus Healthcare · MRP ₹44.73
- ₹4.69/mlCerten P · 10 ml nasal dropsWens Pharma · MRP ₹46.88
- ₹5.15/mlAcolate · 10 ml nasal dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹51.50
- ₹10.10/mlOtrinoz · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹101.01
Xylometazoline Nasal Spray 0.1 %
7 packs, ₹4.50 to ₹5.47 per ml.
- ₹4.50/mlOpenair X · 10 ml nasal spraySomatico Pharmacal · MRP ₹45.00
- ₹5.06/mlCorex · 10 ml nasal sprayPfizer · MRP ₹50.61
- ₹5.38/mlXylochek · 10 ml nasal sprayIndoco Remedies · MRP ₹53.76
- ₹5.39/mlOrinase · 10 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹53.91
- ₹5.47/mlMucoris · 10 ml nasal sprayFDC · MRP ₹54.69
- ₹5.47/mlNosikind · 10 ml nasal sprayMankind Pharmaceuticals · MRP ₹54.68
- ₹5.47/mlXylostar · 10 ml nasal sprayIntas Pharmaceuticals · MRP ₹54.66
Xylometazoline Nasal Drops
5 packs, ₹3.20 to ₹5.47 per ml.
- ₹3.20/mlNasomist P · 10 ml nasal dropsEndocard · MRP ₹32.00
- ₹4.40/mlNosylin · 10 ml nasal dropsUniversal Life Science · MRP ₹43.99
- ₹4.47/mlNozeesyn Xylo · 10 ml nasal dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹44.73
- ₹4.47/mlVisimet P · 10 ml nasal dropsUniserve Health Care · MRP ₹44.73
- ₹5.47/mlVisimet A · 10 ml nasal dropsUniserve Health Care · MRP ₹54.70
Xylometazoline Nasal Spray 0.05 %
4 packs, ₹4.31 to ₹19.96 per ml.
- ₹4.31/mlOrinase · 10 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹43.13
- ₹4.39/mlFlublast · 10 ml nasal sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹43.94
- ₹4.47/mlNosikind P · 10 ml nasal sprayMankind Pharmaceuticals · MRP ₹44.71
- ₹19.96/mlRinomist X · 12 ml nasal spraySanatra Health Care · MRP ₹239.50
Xylometazoline Nasal Drops 0.5 %
2 packs, ₹4.40 to ₹5.47 per ml.
- ₹4.40/mlNasopil · 10 ml nasal dropsPsychotropics India · MRP ₹43.98
- ₹5.47/mlNozeesyn Xylo · 10 ml nasal dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹54.70
Xylometazoline Drops 0.1 %
2 packs, ₹4.70 to ₹9.40 per ml.
- ₹4.70/mlNclear · 10 ml dropsAbbott Healthcare · MRP ₹47.00
- ₹9.40/mlNazo Plus · 10 ml dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹94.00
Xylometazoline Nasal Spray
2 packs, ₹5.35 to ₹7.24 per ml.
- ₹5.35/mlNosylin · 10 ml nasal sprayUniversal Life Science · MRP ₹53.50
- ₹7.24/mlOtrizest · 10 ml nasal sprayInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹72.38
Xylometazoline Nasal Drops 0.65 %
1 pack, ₹2.58 per ml.
- ₹2.58/mlAcolate · 20 ml nasal dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹51.50
Xylometazoline Drops 0.05 %
1 pack, ₹5.47 per ml.
- ₹5.47/mlDolo Cold Junior · 10 ml dropsMicro Labs · MRP ₹54.70
Xylometazoline Nasal Drops 0.25 mg
1 pack, ₹7.97 per ml.
- ₹7.97/mlHynasal XL · 10 ml nasal dropsDWD Pharmaceuticals · MRP ₹79.68
Xylometazoline Nasal Drops 0.1/2 %
1 pack, ₹9.82 per ml.
- ₹9.82/mlOtrinoz · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹98.18
Xylometazoline Eye Drops 0.1 %
1 pack, ₹3.87 per ml.
- ₹3.87/mlRinoclear · 15 ml eye dropsMonichem Healthcare · MRP ₹58.10
Xylometazoline Spray 0.1 %
1 pack, ₹8.04 per ml.
- ₹8.04/mlSolidose · 10 ml sprayNoel Pharmaceuticals · MRP ₹80.44
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Nasal Drops 0.05 % · ceiling 4.29 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Nasal Drops 0.1 % · ceiling 5.24 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Endocard4 packs
- Gujarat Terce Laboratories3 packs
- Mankind3 packs
- Entod Pharmaceuticals3 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals3 packs
- Wens Pharma2 packs
- Olcare2 packs
- Exeltis2 packs
- Invision Medi Sciences2 packs
- DWD Pharmaceuticals2 packs
- FDC2 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Canixa Life Sciences2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Meridian Enterprises2 packs
- Psychotropics India2 packs
- Bell Pharma2 packs
- Universal Life Science2 packs
- Aristo2 packs
- Monichem Healthcare2 packs
- Sapient2 packs
- Nri Vision Care2 packs
- Uniserve Health Care2 packs
- Indoco Remedies2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.