Medicines / Molecules / Xylometazoline Hydrochloride

Xylometazoline HydrochlorideEvery pack, by price.

3 packs of Xylometazoline Hydrochloride on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Xylometazoline Hydrochloride Nasal Spray 0.05 %

1 pack, ₹4.47 per ml.

  1. ₹4.47/mlFlomore · 10 ml nasal sprayTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹44.72

Xylometazoline Hydrochloride Nasal Spray

1 pack, ₹5.47 per ml.

  1. ₹5.47/mlFlomore · 10 ml nasal sprayTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹54.70

Xylometazoline Hydrochloride Nasal Drops

1 pack, ₹23.63 per ml.

  1. ₹23.63/mlX.n.d · 5 ml nasal dropsRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹118.13

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.