Medicines / Molecules / Vitamin E
Vitamin EEvery pack, by price.
55 packs of Vitamin E on NPPA's price list for July 2026: 42 brands from 32 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 55
- Brands
- 42
- Companies
- 32
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 0 of 55
Packs, lowest price per unit first
Vitamin E Softgel Capsule 400 mg
15 packs, ₹3.10 to ₹24.65 per unit. The 12 lowest per unit come first.
- ₹3.10/unitEluc · 10 softgel capsuleLucrose Pharma · MRP ₹31.00
- ₹3.29/unitEport · 10 softgel capsuleLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹32.90
- ₹3.38/unitElvitamin · 10 softgel capsuleElder Projects · MRP ₹33.75
- ₹3.59/unitEvion · 10 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹35.90
- ₹4.48/unitEvion · 20 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹89.57
- ₹5.50/unitE Wave · 10 softgel capsuleSmartway Wellness · MRP ₹55.00
- ₹5.62/unitEvizone · 10 softgel capsuleHealing Pharma India · MRP ₹56.24
- ₹7.00/unitEeecad · 10 softgel capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
- ₹7.88/unitVitamin E · 10 softgel capsuleNovartis India · MRP ₹78.75
- ₹7.99/unitEglow · 10 softgel capsuleZydus Healthcare · MRP ₹79.85
- ₹13.12/unitErich · 10 softgel capsuleZee Laboratories · MRP ₹131.20
- ₹13.13/unitElveon · 10 softgel capsuleZee Laboratories · MRP ₹131.25
The other 3 by price per unit
- ₹16.45/unitAntoxid E · 15 softgel capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹246.79
- ₹16.50/unitElvit (Eld) · 10 softgel capsuleElder Labs · MRP ₹165.00
- ₹24.65/unitNatvie · 15 softgel capsuleFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹369.80
Vitamin E Capsule 400 mg
10 packs, ₹1.25 to ₹11.00 per capsule.
- ₹1.25/capsuleEvilab · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.50
- ₹1.32/capsuleBio E · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹13.21
- ₹1.43/capsuleVitamin E(cadila) · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹14.33
- ₹2.00/capsuleEvitop · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹20.00
- ₹3.03/capsuleErun · 10 capsuleLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹30.25
- ₹4.45/capsuleEvimoon · 10 capsuleMoonstar Lifecare · MRP ₹44.50
- ₹7.69/capsuleEee · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹76.93
- ₹7.94/capsuleAqua E · 10 capsuleTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹79.40
- ₹8.95/capsuleEnu · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹89.50
- ₹11.00/capsuleAristovite · 10 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹110.00
Vitamin E Softgel Capsule 200 mg
8 packs, ₹2.62 to ₹45.00 per unit.
- ₹2.62/unitEvion · 10 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹26.20
- ₹2.62/unitEvion · 20 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹52.40
- ₹3.61/unitEvion W · 10 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹36.08
- ₹14.01/unitNatvie · 15 softgel capsuleFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹210.10
- ₹29.60/unitTocofil · 15 softgel capsuleFourrts India Laboratories · MRP ₹444.02
- ₹36.93/unitCoetrie · 10 softgel capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹369.28
- ₹44.40/unitTocofil · 10 softgel capsuleFourrts India Laboratories · MRP ₹444.00
- ₹45.00/unitEclo (Sig) · 10 softgel capsuleSignova Pharma · MRP ₹450.00
Vitamin E Capsule
3 packs, ₹10.78 to ₹31.13 per capsule.
- ₹10.78/capsuleVitamin E (Lupin) · 10 capsuleLupin · MRP ₹107.75
- ₹23.40/capsuleEvion l · 15 capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹351.00
- ₹31.13/capsuleTocofil Max · 15 capsuleFourrts India Laboratories · MRP ₹467.00
Vitamin E Soap
3 packs, ₹1.77 to ₹2.16 per g.
- ₹1.77/gMinoil Coco · 100 gm soapNemus Pharmaceuticals · MRP ₹177.08
- ₹1.96/gI-Moist(mrhm) · 75 gm soapMRHM Pharma · MRP ₹146.82
- ₹2.16/gI-Moist(mrhm) · 75 gm soapMRHM Pharma · MRP ₹162.00
Vitamin E Oil
2 packs, ₹2.75 to ₹3.95 per ml.
- ₹2.75/mlHaironic · 100 ml oilWest Coast Pharma Works · MRP ₹275.00
- ₹3.95/mlEmessa E · 100 ml oilMenarini India · MRP ₹395.00
Vitamin E Softgel Capsule 600 mg
2 packs, ₹6.44 per unit.
- ₹6.44/unitEvion · 10 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹64.42
- ₹6.44/unitEvion · 50 softgel capsuleProcter & Gamble Health · MRP ₹322.10
Vitamin E Cream
2 packs, ₹7.98 to ₹17.58 per g.
- ₹7.98/gYuvine · 50 gm creamTalent India · MRP ₹399.00
- ₹17.58/gYuvine · 50 gm creamTalent India · MRP ₹879.00
Vitamin E Softgel
1 pack, ₹9.40 per unit.
- ₹9.40/unitAddgem · 10 softgelWander Medicare · MRP ₹94.00
Vitamin E Capsule 100 mg
1 pack, ₹2.38 per capsule.
- ₹2.38/capsuleAqua E · 10 capsuleTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹23.75
Vitamin E Tablet 5 mg
1 pack, ₹25.00 per tablet.
- ₹25.00/tabletEnsules XT · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
Vitamin E Cream 1 %
1 pack, ₹4.58 per g.
- ₹4.58/gEvion · 60 gm creamProcter & Gamble Health · MRP ₹275.00
Vitamin E Drops 50 mg
1 pack, ₹0.62 per ml.
- ₹0.62/mlEvion · 15 ml dropsProcter & Gamble Health · MRP ₹9.33
Vitamin E Lotion
1 pack, ₹3.57 per ml.
- ₹3.57/mlI-Moist(mrhm) · 100 ml lotionMRHM Pharma · MRP ₹357.00
Vitamin E Oral Powder
1 pack, ₹0.53 per g.
- ₹0.53/gLycolyfe · 200 gm oral powderAlkem Laboratories · MRP ₹106.25
Vitamin E Softgel Capsule 100 mg
1 pack, ₹35.00 per unit.
- ₹35.00/unitNatvie Gold · 15 softgel capsuleFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹525.00
Vitamin E Softgel Capsule 400 iu
1 pack, ₹33.00 per unit.
- ₹33.00/unitOxcode · 10 softgel capsuleOxford Pharmaceuticals · MRP ₹330.00
Vitamin E Softgel Capsule
1 pack, ₹17.89 per unit.
- ₹17.89/unitPure E · 10 softgel capsuleReserca Health Care · MRP ₹178.85
Companies marketing it
- Procter & Gamble Health10 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- MRHM Pharma3 packs
- Franco Indian Pharmaceuticals3 packs
- Fourrts India Laboratories3 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Troikaa Pharmaceuticals2 packs
- Zydus2 packs
- Zee Laboratories2 packs
- Lifecom Pharmaceuticals2 packs
- Talent India2 packs
- Wander Medicare1 pack
- Aristo1 pack
- Koye Pharmaceuticals1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Lucrose Pharma1 pack
- Elder Projects1 pack
- Elder Labs1 pack
- Menarini India1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Healing Pharma India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.