Medicines / Molecules / Vitamin C
Vitamin CEvery pack, by price.
31 packs of Vitamin C on NPPA's price list for July 2026: 22 brands from 20 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 31
- Brands
- 22
- Companies
- 20
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 0 of 31
Packs, lowest price per unit first
Vitamin C Cream
4 packs, ₹2.57 to ₹90.13 per g.
- ₹2.57/gDC White · 60 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹154.00
- ₹16.23/gRenewderm · 40 gm creamPalsons Derma · MRP ₹649.00
- ₹34.95/gA2 Lite · 20 gm creamEthicare Remedies · MRP ₹699.00
- ₹90.13/unitRevibra C10 · 28 creamOaknet Healthcare · MRP ₹2,524
Vitamin C Liquid 20 %
4 packs, ₹47.50 to ₹98.93 per ml.
- ₹47.50/mlKlm C 20 · 20 ml liquidKLM Laboratories · MRP ₹950.00
- ₹69.50/mlKlm C 20 · 10 ml liquidKLM Laboratories · MRP ₹695.00
- ₹70.00/mlKlm C 20 · 15 ml liquidKLM Laboratories · MRP ₹1,050
- ₹98.93/mlLitmocee Vit C · 15 ml liquidLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹1,484
Vitamin C Serum
2 packs, ₹29.97 to ₹70.00 per ml.
- ₹29.97/mlBiluma · 30 ml serumGalderma India · MRP ₹899.00
- ₹70.00/mlRaygia C · 30 ml serumHBC Lifesciences · MRP ₹2,100
Vitamin C Liquid
2 packs, ₹4.99 to ₹43.00 per ml.
- ₹4.99/mlRenewderm · 100 ml liquidPalsons Derma · MRP ₹499.00
- ₹43.00/mlC Bliz · 20 ml liquidEast West Pharma · MRP ₹860.00
Vitamin C Injection 1.5 gm
2 packs, ₹208.93 to ₹343.75 per ml.
- ₹208.93/mlPrabinex HD · 1 ml injectionConverge Biotech · MRP ₹208.93
- ₹343.75/injectionGufibic · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹343.75
Vitamin C Gel 20 %
2 packs, ₹39.75 to ₹74.15 per g.
- ₹39.75/gKlm C 20 · 20 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹795.00
- ₹74.15/gVC 20 · 20 gm gelCipla · MRP ₹1,483
Vitamin C Gel
2 packs, ₹9.00 to ₹30.79 per g.
- ₹9.00/gKozyma · 15 gm gelOlcare · MRP ₹135.00
- ₹30.79/gLumise C · 30 gm gelLinux Laboratories · MRP ₹923.72
Vitamin C Facewash
2 packs, ₹4.99 to ₹5.50 per ml.
- ₹4.99/mlRenewderm · 100 ml facewashPalsons Derma · MRP ₹499.00
- ₹5.50/mlLiteglo · 100 ml facewashGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹550.00
Vitamin C Tablet 1000 mg
2 packs, ₹10.68 to ₹40.83 per tablet.
- ₹10.68/tabletVitredi C · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹106.78
- ₹40.83/tabletVitamin C · 60 tabletHealth Aid · MRP ₹2,450
Vitamin C Tablet 100/1.5/22.5 mg
1 pack, ₹9.75 per tablet.
- ₹9.75/tabletAscorb · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹97.50
Vitamin C Liquid 25 %
1 pack, ₹174.00 per ml.
- ₹174.00/mlLitmocee Vit C · 15 ml liquidLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹2,610
Vitamin C Injection
1 pack, ₹56.25 per ml.
- ₹56.25/mlPrabinex HD · 6 ml injectionConverge Biotech · MRP ₹337.50
Vitamin C Liquid 10 %
1 pack, ₹26.63 per ml.
- ₹26.63/mlRenewderm · 30 ml liquidPalsons Derma · MRP ₹799.00
Vitamin C Lotion 15 %
1 pack, ₹175.40 per ml.
Vitamin C Tablet
1 pack, ₹9.84 per tablet.
- ₹9.84/tabletVC Gold · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹98.40
Vitamin C Tablet 1500 mg
1 pack, ₹422.30 per tablet.
- ₹422.30/tabletVitamin C · 30 tabletHealth Aid · MRP ₹12,669
Vitamin C Cream 20 %
1 pack, ₹61.33 per g.
- ₹61.33/gVtop C · 15 gm creamAdroit Biomed · MRP ₹920.00
Vitamin C Shampoo
1 pack, ₹83.30 per ml.
- ₹83.30/mlYureverzo · 30 ml shampooGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹2,499
Companies marketing it
- KLM Laboratories4 packs
- Palsons Derma4 packs
- Glenmark Pharmaceuticals2 packs
- La Pristine Bioceuticals2 packs
- Converge Biotech2 packs
- Cipla2 packs
- Health Aid2 packs
- Ethicare Remedies1 pack
- Dr. Johns Laboratories1 pack
- Galderma India1 pack
- East West Pharma1 pack
- Dermo Care Laboratories1 pack
- Gufic Bioscience1 pack
- Olcare1 pack
- Linux Laboratories1 pack
- HBC1 pack
- Eris1 pack
- Eumedica Pharmaceuticals1 pack
- Avancer Lab1 pack
- Adroit Biomed1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.