Medicines / Molecules / Vitamin C + Zinc
Vitamin C + ZincEvery pack, by price.
51 packs of Vitamin C + Zinc on NPPA's price list for July 2026: 43 brands from 39 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 51
- Brands
- 43
- Companies
- 39
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 51
Packs, lowest price per unit first
Vitamin C + Zinc Tablet
15 packs, ₹4.00 to ₹28.77 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.00/tabletZavitmin CZ · 30 tabletUniza Healthcare · MRP ₹120.00
- ₹4.02/tabletNyde CZ · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹40.18
- ₹4.24/tabletEmmufast Z · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹42.37
- ₹4.45/tabletLysulin · 60 tabletUniza Healthcare · MRP ₹266.95
- ₹4.50/tabletZavitmin CZ · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹5.33/tabletCmuno Plus · 30 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹160.00
- ₹5.65/tabletNutramide CZ · 15 tabletCipla · MRP ₹84.82
- ₹5.86/tabletNutritus ZC · 15 tabletAptus Pharma · MRP ₹87.90
- ₹6.90/tabletZincorap C · 15 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹103.50
- ₹8.00/tabletZimune · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
- ₹8.90/tabletLysulin · 30 tabletUniza Healthcare · MRP ₹266.95
- ₹9.20/tabletZincofem C · 15 tabletDabur India · MRP ₹138.00
The other 3 by price per tablet
- ₹9.90/tabletZincas C · 10 tabletIzng Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹21.13/tabletEscor Z · 20 tabletAdroit Biomed · MRP ₹422.65
- ₹28.77/tabletCombifiz · 15 tabletStarus Pharmaceuticals · MRP ₹431.57
Vitamin C + Zinc Tablet 500/5 mg
6 packs, ₹4.31 to ₹17.75 per tablet.
- ₹4.31/tabletCimune · 20 tabletZydus Healthcare · MRP ₹86.25
- ₹4.47/tabletBluvit CZ · 15 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹67.00
- ₹4.50/tabletApcee Plus · 30 tabletAjanta Pharma · MRP ₹135.00
- ₹5.00/tabletCimune · 20 tabletZydus Healthcare · MRP ₹100.00
- ₹7.03/tabletVita CZ · 10 tabletAretaeus Pharmaceuticals · MRP ₹70.30
- ₹17.75/tabletScorbix Z · 20 tabletFusion Healthcare · MRP ₹355.00
Vitamin C + Zinc Tablet 100/5 mg
5 packs, ₹4.60 to ₹6.30 per tablet.
- ₹4.60/tabletZincee · 20 tabletZydus Healthcare · MRP ₹92.00
- ₹4.85/tabletLimcee Zinc · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹72.79
- ₹6.00/tabletCZ 360 · 15 tabletFDC · MRP ₹90.00
- ₹6.18/tabletZascor · 15 tabletFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹92.71
- ₹6.30/tabletUnispeed CZ · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹94.50
Vitamin C + Zinc Tablet 400/5 mg
3 packs, ₹4.60 to ₹6.10 per tablet.
- ₹4.60/tabletOurdaily · 15 tabletPiramal Healthcare · MRP ₹69.00
- ₹4.71/tabletCelin Zinc · 15 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹70.59
- ₹6.10/tabletVitamac CZ · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹61.00
Vitamin C + Zinc Tablet 1000/10 mg
3 packs, ₹21.00 to ₹21.13 per tablet.
- ₹21.00/tabletKlm C · 20 tabletKLM Laboratories · MRP ₹420.00
- ₹21.13/tabletEscor Z · 20 tabletAdroit Biomed · MRP ₹422.65
- ₹21.13/tabletEscor Z · 20 tabletAdroit Biomed · MRP ₹422.65
Vitamin C + Zinc Tablet 100/450 mg
2 packs, ₹4.45 to ₹5.00 per tablet.
- ₹4.45/tabletCzmax · 10 tabletDepsons Pharma · MRP ₹44.49
- ₹5.00/tabletCzmax · 30 tabletDepsons Pharma · MRP ₹150.00
Vitamin C + Zinc Capsule
2 packs, ₹8.45 to ₹26.95 per capsule.
- ₹8.45/capsuleEcoram · 10 capsuleOrganic Laboratories · MRP ₹84.50
- ₹26.95/capsuleSunmune · 10 capsuleSundyota Numandis Pharma · MRP ₹269.50
Vitamin C + Zinc Tablet 500/10 mg
2 packs, ₹4.40 to ₹5.79 per tablet.
- ₹4.40/tabletNormal C · 15 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹66.00
- ₹5.79/tabletNutritus ZC · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹57.90
Vitamin C + Zinc Tablet 500/12 mg
2 packs, ₹10.00 to ₹13.33 per tablet.
- ₹10.00/tabletZ-Immunity · 30 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
- ₹13.33/tabletZ-Immunity · 15 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹200.00
Vitamin C + Zinc Tablet 40/10 mg
1 pack, ₹5.65 per tablet.
- ₹5.65/tabletBene CZ · 15 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹84.75
Vitamin C + Zinc Oral Liquid 80/12 mg
1 pack, ₹1.49 per ml.
- ₹1.49/mlBildim · 100 ml oral liquidIndo-French Laboratories · MRP ₹149.00
Vitamin C + Zinc Tablet 200/5 mg
1 pack, ₹5.10 per tablet.
- ₹5.10/tabletCom CZ · 15 tabletComed Chemicals · MRP ₹76.55
Vitamin C + Zinc Tablet 1000 mg
1 pack, ₹20.44 per tablet.
- ₹20.44/tabletEfvc · 20 tabletMRHM Pharma · MRP ₹408.84
Vitamin C + Zinc Tablet 500/27.5 mg
1 pack, ₹3.35 per tablet.
- ₹3.35/tabletEmmufast Plus · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹33.48
Vitamin C + Zinc Syrup
1 pack, ₹0.59 per ml.
- ₹0.59/mlEmmufast · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹117.46
Vitamin C + Zinc Oral Powder
1 pack, ₹0.72 per g.
- ₹0.72/gRioz (Bennet) · 210 gm oral powderBennet Pharmaceuticals · MRP ₹150.45
Vitamin C + Zinc Tablet 500/100 mg
1 pack, ₹9.76 per tablet.
- ₹9.76/tabletScorzin · 20 tabletEast West Pharma · MRP ₹195.13
Vitamin C + Zinc Tablet SR
1 pack, ₹10.31 per tablet.
- ₹10.31/tabletSitrus · 10 tablet srTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹103.13
Vitamin C + Zinc Tablet 500/20 mg
1 pack, ₹4.50 per tablet.
- ₹4.50/tabletSystavit CZ · 15 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹67.50
Vitamin C + Zinc Tablet 400/7.5 mg
1 pack, ₹7.20 per tablet.
- ₹7.20/tabletZivinix C · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹72.00
Companies marketing it
- Uniza Healthcare4 packs
- Zydus3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals3 packs
- Adroit Biomed3 packs
- Depsons Pharma2 packs
- Aptus Pharma2 packs
- Wallace Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Indo-French Laboratories1 pack
- Blue Cross Laboratories1 pack
- Koye Pharmaceuticals1 pack
- Shankus Acme Pharma1 pack
- Starus Pharmaceuticals1 pack
- Comed Chemicals1 pack
- FDC1 pack
- Organic Laboratories1 pack
- MRHM Pharma1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- Abbott1 pack
- Skymax Laboratories1 pack
- Cipla1 pack
- Patson Laboratories1 pack
- Piramal Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.