Medicines / Molecules / Verapamil

VerapamilEvery pack, by price.

6 packs of Verapamil on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
6
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
3 of 6

Packs, lowest price per unit first

Verapamil Tablet SR 120 mg

1 pack, ₹6.39 per tablet.

  1. ₹6.39/tabletCalaptin · 15 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹95.86

Verapamil Tablet SR 240 mg

1 pack, ₹12.59 per tablet.

  1. ₹12.59/tabletCalaptin · 15 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹188.78

Verapamil Tablet 40 mg

1 pack, ₹0.91 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.88 per tablet.

  1. ₹0.91/tabletCalaptin · 30 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹27.40

Verapamil Tablet 80 mg

1 pack, ₹1.70 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.63 per tablet.

  1. ₹1.70/tabletCalaptin · 30 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹50.94

Verapamil Injection 2.5 mg

1 pack, ₹1.07 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.50 per ml.

  1. ₹1.07/mlVpl · 2 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹2.13

Verapamil Injection 5 mg

1 pack, ₹1.07 per ml.

  1. ₹1.07/mlVpl · 2 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹2.13

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 2.5 mg · ceiling 1.50 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 40 mg · ceiling 0.88 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 80 mg · ceiling 1.63 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.