Medicines / Molecules / Valproic Acid

Valproic AcidEvery pack, by price.

20 packs of Valproic Acid on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 6 companies, in 15 forms and strengths.

Packs
20
Brands
7
Companies
6
Forms and strengths
15
Price-controlled packs
0 of 20

Packs, lowest price per unit first

Valproic Acid Tablet 200 mg

3 packs, ₹3.75 to ₹5.75 per tablet.

  1. ₹3.75/tabletSoval · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
  2. ₹5.16/tabletValcot · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹51.56
  3. ₹5.75/tabletAlporate · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹57.49

Valproic Acid Tablet 500 mg

3 packs, ₹9.90 to ₹16.50 per tablet.

  1. ₹9.90/tabletValcot · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹99.00
  2. ₹9.91/tabletAlporate · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹148.68
  3. ₹16.50/tabletIvalp · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹165.00

Valproic Acid Tablet 300 mg

2 packs, ₹6.50 to ₹6.55 per tablet.

  1. ₹6.50/tabletValcot · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹65.00
  2. ₹6.55/tabletAlporate · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹98.22

Valproic Acid Syrup 250 mg

1 pack, ₹0.70 per ml.

  1. ₹0.70/mlAlporate · 200 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹140.45

Valproic Acid Tablet ER 250 mg

1 pack, ₹9.43 per tablet.

  1. ₹9.43/tabletDisoval ER · 10 tablet erLa Pharmaceuticals · MRP ₹94.30

Valproic Acid Tablet ER 500 mg

1 pack, ₹15.38 per tablet.

  1. ₹15.38/tabletDisoval ER · 6 tablet erLa Pharmaceuticals · MRP ₹92.25

Valproic Acid Tablet XR 200 mg

1 pack, ₹6.70 per tablet.

  1. ₹6.70/tabletEpsoval · 10 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹67.00

Valproic Acid Tablet XR 300 mg

1 pack, ₹6.52 per tablet.

  1. ₹6.52/tabletEpsoval · 10 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹65.20

Valproic Acid Tablet XR 500 mg

1 pack, ₹9.91 per tablet.

  1. ₹9.91/tabletEpsoval · 6 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹59.47

Valproic Acid Tablet 125 mg

1 pack, ₹5.25 per tablet.

  1. ₹5.25/tabletIvalp · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹52.50

Valproic Acid Tablet 250 mg

1 pack, ₹9.38 per tablet.

  1. ₹9.38/tabletIvalp · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹93.80

Valproic Acid Tablet XR 750 mg

1 pack, ₹17.16 per tablet.

  1. ₹17.16/tabletIvalp · 10 tablet xrKivi Labs · MRP ₹171.56

Valproic Acid Tablet CR 200 mg

1 pack, ₹3.82 per tablet.

  1. ₹3.82/tabletNovalept · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹38.23

Valproic Acid Tablet CR 300 mg

1 pack, ₹6.55 per tablet.

  1. ₹6.55/tabletNovalept · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹65.45

Valproic Acid Tablet CR 500 mg

1 pack, ₹9.91 per tablet.

  1. ₹9.91/tabletNovalept · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹99.12

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.