Medicines / Molecules / Vaginal Washes
Vaginal WashesEvery pack, by price.
34 packs of Vaginal Washes on NPPA's price list for July 2026: 28 brands from 26 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 34
- Brands
- 28
- Companies
- 26
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 34
Packs, lowest price per unit first
Vaginal Washes Vaginal Wash
15 packs, ₹1.08 to ₹3.29 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹1.08/mlIntimate · 200 ml vaginal washHimalaya Drug Company · MRP ₹215.00
- ₹1.26/mlV Wash Plus · 350 ml vaginal washHindustan Unilever · MRP ₹440.00
- ₹1.50/mlIntimate · 100 ml vaginal washHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹1.53/mlPriwash · 100 ml vaginal washShield Healthcare · MRP ₹152.56
- ₹1.62/mlEviclin · 100 ml vaginal washRemember India Medicos · MRP ₹162.00
- ₹1.65/mlVelocit · 100 ml vaginal washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹165.00
- ₹1.99/mlEverfresh Hygiene · 100 ml vaginal washCipla · MRP ₹198.95
- ₹2.00/mlMegawash · 100 ml vaginal washNextgen Health Care · MRP ₹200.00
- ₹2.11/mlVygene · 100 ml vaginal washStedman Pharmaceuticals · MRP ₹210.94
- ₹2.18/mlKrotch · 100 ml vaginal washVasu Organics · MRP ₹217.80
- ₹2.19/mlIntiwash New · 100 ml vaginal washMankind Pharmaceuticals · MRP ₹219.00
- ₹2.42/mlIntiwash New · 50 ml vaginal washMankind Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
The other 3 by price per ml
- ₹2.50/mlVG Shield · 20 ml vaginal washSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹2.55/mlDermadew VG · 100 ml vaginal washHegde & Hegde · MRP ₹255.00
- ₹3.29/mlLactacyd · 100 ml vaginal washEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹329.00
Vaginal Washes Vaginal Wash 1.2 %
6 packs, ₹1.59 to ₹2.50 per ml.
- ₹1.59/mlGynact · 100 ml vaginal washBharat Serums & Vaccines · MRP ₹159.00
- ₹1.70/mlC Wash · 100 ml vaginal washCorona · MRP ₹170.00
- ₹2.00/mlV Wash Plus · 100 ml vaginal washHindustan Unilever · MRP ₹200.00
- ₹2.20/mlV Wash Plus · 200 ml vaginal washHindustan Unilever · MRP ₹440.00
- ₹2.25/mlClingen · 100 ml vaginal washAristo Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
- ₹2.50/mlV Wash Plus · 20 ml vaginal washHindustan Unilever · MRP ₹50.00
Vaginal Washes Liquid 1.2 %
5 packs, ₹0.69 to ₹2.88 per ml.
- ₹0.69/mlIntimate V · 100 ml liquidElder Labs · MRP ₹69.00
- ₹1.60/mlClid · 100 ml liquidBennet Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
- ₹1.99/mlVdm · 100 ml liquidDWD Pharmaceuticals · MRP ₹199.00
- ₹2.12/mlMymazole · 100 ml liquidUmano Healthcare · MRP ₹212.00
- ₹2.88/mlFenza · 100 ml liquidIntegrace Health · MRP ₹287.50
Vaginal Washes Liquid
4 packs, ₹1.61 to ₹2.42 per ml.
- ₹1.61/mlClean And Dry · 184 ml liquidMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹297.00
- ₹1.75/mlIfeel (Piramal) · 100 ml liquidPiramal Healthcare · MRP ₹175.00
- ₹1.80/mlTotalees · 100 ml liquidShield Healthcare · MRP ₹180.00
- ₹2.42/mlFmklyn · 100 ml liquidAjanta Pharma · MRP ₹242.00
Vaginal Washes Liquid 30 mg
1 pack, ₹1.75 per ml.
- ₹1.75/ml1M · 100 ml liquidOzone Pharmaceuticals · MRP ₹175.00
Vaginal Washes Cream 3.5 mg
1 pack, ₹0.96 per g.
- ₹0.96/g1M · 100 gm creamOzone Pharmaceuticals · MRP ₹96.36
Vaginal Washes Foam
1 pack, ₹12.33 per ml.
- ₹12.33/mlCleansing · 150 ml foamAbbott Healthcare · MRP ₹1,850
Vaginal Washes Lotion
1 pack, ₹3.29 per ml.
- ₹3.29/mlLactacyd (Sanofi) · 100 ml lotionSanofi India · MRP ₹329.00
Companies marketing it
- Hindustan Unilever4 packs
- Mankind3 packs
- Ozone Pharmaceuticals2 packs
- Himalaya Drug Company2 packs
- Shield Healthcare2 packs
- Midas Care Pharmaceuticals1 pack
- Abbott1 pack
- Bennet Pharmaceuticals1 pack
- Aristo1 pack
- Corona1 pack
- Hegde & Hegde1 pack
- Cipla1 pack
- Remember India Medicos1 pack
- Integrace Health1 pack
- Ajanta Pharma1 pack
- Piramal Healthcare1 pack
- Elder Labs1 pack
- Vasu Organics1 pack
- Emcure1 pack
- Sanofi India1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Umano Healthcare1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.