Medicines / Molecules / Ursodeoxycholic Acid

Ursodeoxycholic AcidEvery pack, by price.

246 packs of Ursodeoxycholic Acid on NPPA's price list for July 2026: 124 brands from 97 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
246
Brands
124
Companies
97
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
0 of 246

Packs, lowest price per unit first

Ursodeoxycholic Acid Tablet 300 mg

126 packs, ₹1.20 to ₹68.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.20/tabletLivetone UD · 10 tabletCipla · MRP ₹12.00
  2. ₹7.40/tabletUricure · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹74.00
  3. ₹14.63/tabletUrodiv · 10 tabletElder Labs · MRP ₹146.25
  4. ₹15.08/tabletUdigiv · 10 tabletAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹150.80
  5. ₹17.00/tabletCyraliv · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹170.00
  6. ₹18.00/tabletGlenursoliv · 15 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
  7. ₹18.57/tabletLic (Quality) · 10 tabletQuality Pharma · MRP ₹185.71
  8. ₹18.75/tabletUdivent (Univ) · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹187.50
  9. ₹18.90/tabletUdizen · 10 tabletZen Labs India · MRP ₹189.00
  10. ₹19.84/tabletUrsocare · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹198.41
  11. ₹24.00/tabletUdbest · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹240.00
  12. ₹24.75/tabletLivsure · 10 tabletBiological E · MRP ₹247.50
The next 48 by price per tablet
  1. ₹25.00/tabletZidliv · 15 tabletFDC · MRP ₹375.00
  2. ₹27.00/tabletEldiliv · 10 tabletElder Projects · MRP ₹270.00
  3. ₹27.33/tabletUdifab · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹410.00
  4. ₹27.62/tabletUdipower · 10 tabletUnipower Pharmaceuticals · MRP ₹276.18
  5. ₹28.98/tabletMovebile · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹289.80
  6. ₹29.00/tabletUrsoblitz · 10 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹290.00
  7. ₹29.90/tabletUrafil · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹299.00
  8. ₹30.00/tabletHepalife · 10 tabletGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
  9. ₹30.00/tabletUralyt · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹300.00
  10. ₹30.00/tabletUrsobile · 10 tabletCorona · MRP ₹300.00
  11. ₹30.62/tabletUdidoc · 15 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹459.37
  12. ₹31.20/tabletUD Life · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹312.00
  13. ₹31.20/tabletUdicyte · 15 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹468.00
  14. ₹31.41/tabletUdigal · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹314.12
  15. ₹31.90/tabletUrsobiac · 10 tabletViatris · MRP ₹319.00
  16. ₹32.00/tabletUdsome · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹320.00
  17. ₹32.45/tabletUdoxyl · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹324.50
  18. ₹32.50/tabletUdigold · 10 tabletPharmed · MRP ₹325.00
  19. ₹32.60/tabletUrdohep · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹326.00
  20. ₹33.00/tabletEstuchol · 10 tabletLupin · MRP ₹330.00
  21. ₹33.33/tabletUdicrest · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹500.00
  22. ₹34.00/tabletUDI1 · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹340.00
  23. ₹34.63/tabletUlyses · 10 tabletLupin · MRP ₹346.25
  24. ₹34.90/tabletUdkag · 10 tabletEskag Pharma · MRP ₹349.00
  25. ₹34.90/tabletUrsonil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹349.00
  26. ₹34.90/tabletUrsosan · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹349.00
  27. ₹35.00/tabletFortibile · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹350.00
  28. ₹35.00/tabletUditec · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹350.00
  29. ₹35.00/tabletUrsolid · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹350.00
  30. ₹35.00/tabletUrsozeal · 10 tabletAdikan Healthcare · MRP ₹350.00
  31. ₹35.11/tabletLivopill UD · 10 tabletExeltis · MRP ₹351.11
  32. ₹35.13/tabletUdiwok · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹351.25
  33. ₹35.75/tabletLivosoft · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹357.50
  34. ₹35.75/tabletUdicol · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹357.50
  35. ₹36.10/tabletUclick · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹361.00
  36. ₹36.30/tabletUrsodin · 10 tabletEysys Pharmaceutical · MRP ₹363.00
  37. ₹36.90/tabletUrsobrint · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹369.00
  38. ₹37.00/tabletShinoliv · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  39. ₹37.00/tabletUrsoford · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹370.00
  40. ₹37.05/tabletUroxyda · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹370.48
  41. ₹37.16/tabletOpen UP (Alb) · 10 tabletAlbert David · MRP ₹371.61
  42. ₹37.45/tabletUrsocad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹374.50
  43. ₹37.72/tabletUrsolet · 10 tabletCaplet India · MRP ₹377.18
  44. ₹37.73/tabletUrsopack · 15 tabletPrimus Remedies · MRP ₹566.00
  45. ₹37.73/tabletUrsotreat · 15 tabletPrimus Remedies · MRP ₹566.00
  46. ₹37.95/tabletUrdiogem · 10 tabletAlembic · MRP ₹379.50
  47. ₹38.30/tabletUrsonil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹383.00
  48. ₹38.37/tabletSutab · 15 tabletHiglance Laboratories · MRP ₹575.50

Ursodeoxycholic Acid Tablet 150 mg

75 packs, ₹7.33 to ₹52.88 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹7.33/tabletUdivent (Univ) · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹73.26
  2. ₹7.40/tabletUricure (Nextgen) · 10 tabletNextgen Health Care · MRP ₹74.00
  3. ₹7.74/tabletUdchamp · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹77.40
  4. ₹8.50/tabletCyraliv · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹85.00
  5. ₹10.20/tabletUrsodec · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹102.00
  6. ₹10.76/tabletUricure · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹107.62
  7. ₹12.90/tabletUrsonil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹129.00
  8. ₹13.00/tabletZidliv · 15 tabletFDC · MRP ₹195.00
  9. ₹15.00/tabletEstuchol · 10 tabletLupin · MRP ₹150.00
  10. ₹15.00/tabletUrsobile · 10 tabletCorona · MRP ₹150.00
  11. ₹15.34/tabletHepexa · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹153.37
  12. ₹15.90/tabletUrafil · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹16.00/tabletUdifab · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹240.00
  2. ₹16.12/tabletUrchil · 10 tabletST Morrison · MRP ₹161.21
  3. ₹17.51/tabletUrdiogem · 10 tabletAlembic · MRP ₹175.10
  4. ₹18.00/tabletFortibile · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹180.00
  5. ₹18.00/tabletNorbile · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹180.00
  6. ₹18.00/tabletUditec · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  7. ₹18.00/tabletUrsolid · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  8. ₹19.25/tabletLivosoft · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹192.50
  9. ₹19.72/tabletUdicyte · 15 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹295.85
  10. ₹19.79/tabletUlyses · 10 tabletLupin · MRP ₹197.85
  11. ₹19.80/tabletUrsoford · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹198.00
  12. ₹19.90/tabletUDI1 · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹199.00
  13. ₹19.90/tabletUdkag · 10 tabletEskag Pharma · MRP ₹199.00
  14. ₹20.00/tabletUrsodox · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹200.00
  15. ₹20.21/tabletUdoxyl · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹202.10
  16. ₹20.35/tabletUdinol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹203.50
  17. ₹20.80/tabletUsibon · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹208.00
  18. ₹20.98/tabletUclick · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹209.82
  19. ₹21.00/tabletHiliv (Cachet) · 15 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹315.00
  20. ₹21.00/tabletLiveril U · 10 tabletMeyer Organics · MRP ₹210.00
  21. ₹21.00/tabletUD Life · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹210.00
  22. ₹21.00/tabletUdimarin · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹210.00
  23. ₹21.00/tabletUrsobrint · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
  24. ₹21.43/tabletShinoliv · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹214.25
  25. ₹21.56/tabletUdivor · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹215.62
  26. ₹21.56/tabletUrsolet · 10 tabletCaplet India · MRP ₹215.60
  27. ₹21.60/tabletUrsocad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹216.00
  28. ₹21.87/tabletUrsomax · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹218.65
  29. ₹21.90/tabletUdvia · 10 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹219.00
  30. ₹21.91/tabletSorbidiol · 10 tabletFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹219.10
  31. ₹22.22/tabletUdicol · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹222.17
  32. ₹22.24/tabletUda · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹222.40
  33. ₹22.45/tabletOpen UP (Alb) · 10 tabletAlbert David · MRP ₹224.54
  34. ₹22.99/tabletReheptin UD · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹229.90
  35. ₹23.00/tabletUdcoliv · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹230.00
  36. ₹24.00/tabletCholidol · 10 tabletBueno Salud Care India · MRP ₹240.00
  37. ₹24.00/tabletUrsoday · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹240.00
  38. ₹24.56/tabletUdilink · 15 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹368.40
  39. ₹24.57/tabletUdveza · 15 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹368.50
  40. ₹24.57/tabletUrdohep · 15 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹368.50
  41. ₹24.70/tabletSedogest · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹247.00
  42. ₹24.70/tabletUrsetor · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹247.00
  43. ₹24.90/tabletUdiron · 10 tabletKamron Laboratories · MRP ₹249.00
  44. ₹25.29/tabletHepakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹252.89
  45. ₹25.45/tabletUdiwok · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹254.50
  46. ₹25.78/tabletUdbest · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹257.80
  47. ₹26.00/tabletUrsotab · 10 tabletPalsons Derma · MRP ₹260.00
  48. ₹26.32/tabletEstuchol · 15 tabletLupin · MRP ₹394.75

Ursodeoxycholic Acid Tablet SR 450 mg

15 packs, ₹39.00 to ₹79.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹39.00/tabletUrsocad · 10 tablet srCadila Pharmaceuticals · MRP ₹390.00
  2. ₹43.50/tabletUrsodox · 10 tablet srSignova Pharma · MRP ₹435.00
  3. ₹46.59/tabletShinoliv · 10 tablet srShine Pharmaceuticals · MRP ₹465.85
  4. ₹49.70/tabletLiquibile · 10 tablet srMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹497.00
  5. ₹51.28/tabletUrdohep · 10 tablet srMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹512.80
  6. ₹53.09/tabletUrsomax · 10 tablet srZuventus Healthcare · MRP ₹530.90
  7. ₹53.10/tabletUdvia · 10 tablet srZorvia Healthcare · MRP ₹531.00
  8. ₹55.06/tabletUda · 10 tablet srTas Med (India) · MRP ₹550.64
  9. ₹57.30/tabletUrsetor · 10 tablet srTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹573.00
  10. ₹57.73/tabletUrsocol · 15 tablet srSun Pharma Laboratories · MRP ₹866.00
  11. ₹59.53/tabletUdgrace · 10 tablet srAlniche Life Sciences · MRP ₹595.32
  12. ₹60.00/tabletUdimarin Forte · 10 tablet srFourrts India Laboratories · MRP ₹600.00
The other 3 by price per tablet
  1. ₹61.11/tabletUlyses · 10 tablet srLupin · MRP ₹611.05
  2. ₹62.80/tabletGolbi · 15 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹942.00
  3. ₹79.00/tabletRafaliv · 10 tablet srSaffron Formulations · MRP ₹790.00

Ursodeoxycholic Acid Tablet 450 mg

11 packs, ₹1.20 to ₹79.27 per tablet.

  1. ₹1.20/tabletSedogest · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹12.00
  2. ₹45.00/tabletFortibile · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹450.00
  3. ₹45.00/tabletUrsobile · 10 tabletCorona · MRP ₹450.00
  4. ₹45.50/tabletLivermark · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹455.00
  5. ₹49.95/tabletSorbidiol · 10 tabletFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹499.50
  6. ₹50.82/tabletHepakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹508.20
  7. ₹51.00/tabletUsibon SR · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹510.00
  8. ₹54.00/tabletUdsuper SR · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹540.00
  9. ₹59.07/tabletSedogest SR · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹590.70
  10. ₹60.00/tabletUdimarin SR · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹600.00
  11. ₹79.27/tabletUdiliv · 10 tabletAbbott India · MRP ₹792.74

Ursodeoxycholic Acid Tablet 600 mg

4 packs, ₹24.76 to ₹101.77 per tablet.

  1. ₹24.76/tabletUrsokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹247.62
  2. ₹60.23/tabletUclick SR · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹602.25
  3. ₹65.95/tabletBilefix · 14 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹923.25
  4. ₹101.77/tabletUdiliv · 10 tabletAbbott India · MRP ₹1,018

Ursodeoxycholic Acid Tablet 75 mg

2 packs, ₹12.80 to ₹17.11 per tablet.

  1. ₹12.80/tabletLiquibile · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹128.00
  2. ₹17.11/tabletActibile · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹171.05

Ursodeoxycholic Acid Capsule 300 mg

2 packs, ₹2.50 to ₹36.00 per capsule.

  1. ₹2.50/capsuleShinoliv · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
  2. ₹36.00/capsuleGemiuro · 10 capsuleRonyd Health Care · MRP ₹360.00

Ursodeoxycholic Acid Suspension 125 mg

2 packs, ₹3.60 to ₹4.10 per ml.

  1. ₹3.60/mlHiliv (Cachet) · 100 ml suspensionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹360.00
  2. ₹4.10/mlUdcament · 100 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹409.50

Ursodeoxycholic Acid Tablet SR 600 mg

2 packs, ₹68.75 to ₹75.20 per tablet.

  1. ₹68.75/tabletUlyses · 10 tablet srLupin · MRP ₹687.50
  2. ₹75.20/tabletUrsocol · 10 tablet srSun Pharma Laboratories · MRP ₹752.00

Ursodeoxycholic Acid Tablet CR 300 mg

1 pack, ₹21.70 per tablet.

  1. ₹21.70/tabletHepalife · 10 tablet crGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹217.00

Ursodeoxycholic Acid Tablet DT 150 mg

1 pack, ₹22.60 per tablet.

  1. ₹22.60/tabletLiquibile · 10 tablet dtMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹226.00

Ursodeoxycholic Acid Oral Suspension

1 pack, ₹4.05 per ml.

  1. ₹4.05/mlUdvia · 100 ml oral suspensionZorvia Healthcare · MRP ₹405.00

Ursodeoxycholic Acid Suspension 300 mg

1 pack, ₹3.58 per ml.

  1. ₹3.58/mlUrsoday · 60 ml suspensionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹215.00

Ursodeoxycholic Acid Tablet SR 500 mg

1 pack, ₹93.32 per tablet.

  1. ₹93.32/tabletUrsodil · 10 tablet srZydus Healthcare · MRP ₹933.24

Ursodeoxycholic Acid Tablet 500 mg

1 pack, ₹64.80 per tablet.

  1. ₹64.80/tabletUrsoford · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹648.00

Ursodeoxycholic Acid Tablet DT 75 mg

1 pack, ₹10.60 per tablet.

  1. ₹10.60/tabletUrsokem · 10 tablet dtAlkem Laboratories · MRP ₹106.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.