Medicines / Molecules / Urea + Salicylic Acid
Urea + Salicylic AcidEvery pack, by price.
5 packs of Urea + Salicylic Acid on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 4 forms and strengths.
- Packs
- 5
- Brands
- 2
- Companies
- 2
- Forms and strengths
- 4
- Price-controlled packs
- 0 of 5
Packs, lowest price per unit first
Urea + Salicylic Acid Ointment 10/17 %
2 packs, ₹9.28 to ₹11.60 per g.
- ₹9.28/gSalicure · 20 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹185.67
- ₹11.60/gSalicure · 16 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹185.67
Urea + Salicylic Acid Ointment 10/12 %
1 pack, ₹5.66 per g.
- ₹5.66/gSalicure · 30 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹169.68
Urea + Salicylic Acid Ointment 10/6 %
1 pack, ₹4.60 per g.
- ₹4.60/gSalicure · 30 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹138.05
Urea + Salicylic Acid Ointment
1 pack, ₹4.36 per g.
- ₹4.36/gSalix 12 · 40 gm ointmentDermarex Health Care India · MRP ₹174.35
Companies marketing it
- Torrent Pharmaceuticals4 packs
- Dermarex Health Care India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.