Medicines / Molecules / Trimethoprim + Sulphamethoxazole
Trimethoprim + SulphamethoxazoleEvery pack, by price.
24 packs of Trimethoprim + Sulphamethoxazole on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 12 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 24
- Brands
- 18
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 1 of 24
Packs, lowest price per unit first
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Tablet 160/800 mg
9 packs, ₹0.90 to ₹3.00 per tablet.
- ₹0.90/tabletProcotri · 15 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹13.50
- ₹1.44/tabletSepmax · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹14.36
- ₹2.46/tabletBactrim DS · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹24.56
- ₹2.46/tabletCotrimoxazole (Cadila Pharma) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹24.57
- ₹2.46/tabletOriprim · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹24.56
- ₹2.46/tabletSeptran (Koye) · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹24.57
- ₹2.65/tabletCO Trimoxazole DS · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹26.46
- ₹2.81/tabletTrimzole · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹28.13
- ₹3.00/tabletTrimex · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹30.00
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Tablet
3 packs, ₹1.00 to ₹3.13 per tablet.
- ₹1.00/tabletSeptran S · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹9.97
- ₹2.13/tabletSeptran Plus · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹21.29
- ₹3.13/tabletMarcoprim · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹31.25
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Syrup 40/200 mg
2 packs, ₹0.36 to ₹0.37 per ml.
- ₹0.36/mlBioprim · 50 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹18.16
- ₹0.37/mlBactrim · 50 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹18.69
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Injection 16/80 mg
2 packs, ₹40.50 to ₹45.90 per ml.
- ₹40.50/mlKolibitor · 5 ml injectionFusion Healthcare · MRP ₹202.50
- ₹45.90/mlKolibitor · 10 ml injectionFusion Healthcare · MRP ₹459.00
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Suspension 40/200 mg
2 packs, ₹0.37 to ₹0.38 per ml.
- ₹0.37/mlLarprim · 50 ml suspensionLark Laboratories · MRP ₹18.38
- ₹0.38/mlSeptran (Koye) · 50 ml suspensionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹18.90
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Tablet 100/20 mg
2 packs, ₹0.25 to ₹1.00 per tablet.
- ₹0.25/tabletSeptran (Koye) · 250 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹62.50
- ₹1.00/tabletSeptran (Koye) · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹9.97
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Injection
1 pack, ₹43.88 per ml.
- ₹43.88/mlIvtrim · 5 ml injectionConverge Biotech · MRP ₹219.38
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Drops 40/200 mg
1 pack, ₹1.46 per ml.
- ₹1.46/mlLarprim · 15 ml dropsLark Laboratories · MRP ₹21.95
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Dry Syrup
1 pack, ₹1.62 per ml.
- ₹1.62/mlSepmax (Koye) · 30 ml dry syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹48.72
Trimethoprim + Sulphamethoxazole Tablet 80/400 mg
1 pack, ₹0.94 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.93 per tablet.
- ₹0.94/tabletSeptran (Koye) · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹9.35
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Suspension 200/40 mg · ceiling 0.36 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 800 Mg(a)+160 Mg(b) · ceiling 2.36 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 400 Mg(a)+80 Mg(b) · ceiling 0.93 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Koye Pharmaceuticals7 packs
- Abbott2 packs
- Zydus2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Fusion Healthcare2 packs
- Lark Laboratories2 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals2 packs
- Converge Biotech1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Steadfast Medishield1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.