Medicines / Molecules / Trihexyphenidyl
TrihexyphenidylEvery pack, by price.
40 packs of Trihexyphenidyl on NPPA's price list for July 2026: 30 brands from 30 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 40
- Brands
- 30
- Companies
- 30
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 29 of 40
Packs, lowest price per unit first
Trihexyphenidyl Tablet 2 mg
29 packs, ₹1.27 to ₹18.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.40 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.27/tabletTexy · 10 tabletTriton Health Care · MRP ₹12.67
- ₹1.28/tabletParkin · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹12.81
- ₹1.30/tabletThp · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹13.00
- ₹1.40/tabletMatcalm · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹14.00
- ₹1.40/tabletTremtane · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹14.00
- ₹1.41/tabletParales · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹14.06
- ₹1.42/tabletTryhp · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹14.20
- ₹1.43/tabletEcitane · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹14.30
- ₹1.43/tabletTremnil · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹14.25
- ₹1.44/tabletLahexy · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹14.39
- ₹1.44/tabletTrikotame · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹14.40
- ₹1.44/tabletTrixyl · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹14.38
The other 17 by price per tablet
- ₹1.45/tabletDyskinil · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹14.53
- ₹1.45/tabletHeksi · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹14.52
- ₹1.45/tabletMaphyl · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹14.50
- ₹1.45/tabletPacitane · 30 tabletViatris · MRP ₹43.49
- ₹1.45/tabletParkin · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹21.80
- ₹1.45/tabletParkinta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹14.52
- ₹1.45/tabletRini · 10 tabletOxford Pharmaceuticals · MRP ₹14.50
- ₹1.45/tabletTrihexy · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹14.50
- ₹1.45/tabletTrihexy (East West) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹14.50
- ₹1.46/tabletAntichol · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹14.60
- ₹1.46/tabletHexylent · 10 tabletTalent India · MRP ₹14.63
- ₹1.46/tabletParnil · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹14.59
- ₹1.46/tabletRelihexy · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹14.62
- ₹1.47/tabletBexol · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹14.69
- ₹1.50/tabletTri EX · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹15.02
- ₹5.50/tabletAP · 10 tabletOlcare · MRP ₹55.00
- ₹18.00/tabletParkitane · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹180.00
Trihexyphenidyl Tablet 5 mg
7 packs, ₹1.50 to ₹7.03 per tablet.
- ₹1.50/tabletRini · 10 tabletOxford Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
- ₹3.61/tabletParnil · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹36.10
- ₹3.63/tabletTryhp · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹36.30
- ₹3.67/tabletHeksi · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹36.70
- ₹4.22/tabletTrikotame · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹42.20
- ₹4.64/tabletRelihexy · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹46.40
- ₹7.03/tabletMovahexy · 10 tabletMova Pharmaceuticals · MRP ₹70.31
Trihexyphenidyl Tablet DT 2 mg
2 packs, ₹1.46 per tablet.
- ₹1.46/tabletBexol · 100 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹145.95
- ₹1.46/tabletBexol · 50 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹72.98
Trihexyphenidyl Tablet MD 2 mg
1 pack, ₹3.36 per tablet.
- ₹3.36/tabletMovahexy · 10 tablet mdMova Pharmaceuticals · MRP ₹33.58
Trihexyphenidyl Syrup 5 mg
1 pack, ₹1.82 per ml.
- ₹1.82/mlTrieasy · 60 ml syrupHealth N U · MRP ₹109.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 2 mg · ceiling 1.40 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Intas3 packs
- Kivi Labs2 packs
- Mova Pharmaceuticals2 packs
- Micro Labs2 packs
- D D Pharmaceuticals2 packs
- Reliance Formulation2 packs
- Oxford Pharmaceuticals2 packs
- Triko Pharmaceuticals2 packs
- Sigmund Promedica2 packs
- Consern Pharma1 pack
- Olcare1 pack
- Crescent Formulations1 pack
- Linux Laboratories1 pack
- Talent India1 pack
- La Pharmaceuticals1 pack
- K C Laboratories1 pack
- Matteo Healthcare1 pack
- Viatris1 pack
- Psycormedies1 pack
- Arinna Lifesciences1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Triton Health Care1 pack
- Gentech Healtcare1 pack
- Shine Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.