Medicines / Molecules / Triclosan

TriclosanEvery pack, by price.

14 packs of Triclosan on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 13 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
14
Brands
13
Companies
13
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 14

Packs, lowest price per unit first

Triclosan Soap

5 packs, ₹1.23 to ₹1.79 per g.

  1. ₹1.23/gClinsoft · 75 gm soapInvision Medi Sciences · MRP ₹92.00
  2. ₹1.43/gD Zit · 75 gm soapGrace Derma Healthcare · MRP ₹107.00
  3. ₹1.57/gDeosan · 75 gm soapLinux Laboratories · MRP ₹117.46
  4. ₹1.65/gSanoliz · 75 gm soapRegaliz Medicare · MRP ₹123.69
  5. ₹1.79/gRosacea · 75 gm soapKivi Labs · MRP ₹134.09

Triclosan Soap 0.5 %

3 packs, ₹0.57 to ₹2.09 per g.

  1. ₹0.57/gAcnelak OL Scrub · 75 gm soapMenarini India · MRP ₹42.42
  2. ₹1.87/gMediclin · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹140.00
  3. ₹2.09/gKlin · 75 gm soapKLM Laboratories · MRP ₹156.50

Triclosan Cream

1 pack, ₹3.30 per g.

  1. ₹3.30/gBarrier (Praise) · 50 gm creamPraise Pharma · MRP ₹165.00

Triclosan Ointment

1 pack, ₹1.00 per g.

  1. ₹1.00/gBarrier (Praise) · 100 gm ointmentPraise Pharma · MRP ₹100.00

Triclosan Soap 0.25 %

1 pack, ₹1.20 per g.

  1. ₹1.20/gClinskin · 75 gm soapSmart Laboratories · MRP ₹90.00

Triclosan Liquid

1 pack, ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.72/mlMediker · 50 ml liquidMarico · MRP ₹36.00

Triclosan Facewash

1 pack, ₹1.49 per ml.

  1. ₹1.49/mlPelle · 100 ml facewashDermo Care Laboratories · MRP ₹149.00

Triclosan Soap 1 %

1 pack, ₹1.42 per g.

  1. ₹1.42/gTricobact · 75 gm soapSynovia Life Sciences · MRP ₹106.78

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.