Medicines / Molecules / Triclofos
TriclofosEvery pack, by price.
10 packs of Triclofos on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 9 companies, in 4 forms and strengths.
- Packs
- 10
- Brands
- 9
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 4
- Price-controlled packs
- 0 of 10
Packs, lowest price per unit first
Triclofos Syrup 500 mg
7 packs, ₹2.97 to ₹5.00 per ml.
- ₹2.97/mlSilence · 30 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹89.00
- ₹3.44/mlNucloryl · 30 ml syrupIcarus Healthcare Primus · MRP ₹103.13
- ₹3.75/mlPedirest · 30 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹112.50
- ₹3.76/mlPaediasleep · 30 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹112.82
- ₹4.30/mlPedifos · 30 ml syrupEpione Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
- ₹4.83/mlSlep · 30 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹145.00
- ₹5.00/mlPedicloryl · 30 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹150.00
Triclofos Oral Solution 500 mg
1 pack, ₹4.40 per ml.
- ₹4.40/mlPedicalm · 30 ml oral solutionAstrum Healthcare · MRP ₹132.00
Triclofos Drops 100 mg
1 pack, ₹5.33 per ml.
- ₹5.33/mlSlep · 15 ml dropsBueno Salud Care India · MRP ₹80.00
Triclofos Oral Liquid 500 mg
1 pack, ₹0.63 per ml.
- ₹0.63/mlTricloryl · 60 ml oral liquidGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹38.00
Companies marketing it
- Bueno Salud Care India2 packs
- Icarus Healthcare Primus1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Astrum Healthcare1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Epione Pharmaceuticals1 pack
- Votary Laboratories1 pack
- Skymax Laboratories1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.