Medicines / Molecules / Tricholine Citrate + Sorbitol

Tricholine Citrate + SorbitolEvery pack, by price.

11 packs of Tricholine Citrate + Sorbitol on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 9 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
11
Brands
9
Companies
9
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 11

Packs, lowest price per unit first

Tricholine Citrate + Sorbitol Oral Liquid 0.55/7.15 gm

2 packs, ₹0.51 to ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.51/mlMecolin · 100 ml oral liquidStadmed · MRP ₹50.66
  2. ₹0.75/mlMecolin · 200 ml oral liquidStadmed · MRP ₹149.26

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup

2 packs, ₹0.30 to ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.30/mlSorti · 200 ml syrupKim Lab · MRP ₹59.00
  2. ₹0.93/mlSorbilup · 200 ml syrupLupin · MRP ₹185.15

Tricholine Citrate + Sorbitol Suspension 0.55/7.15 gm

1 pack, ₹0.73 per ml.

  1. ₹0.73/mlCholiv l · 200 ml suspensionCaplet India · MRP ₹145.46

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup 275/3570 mg

1 pack, ₹0.43 per ml.

  1. ₹0.43/mlHepoline · 200 ml syrupST Morrison · MRP ₹85.00

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup 0.55/7.15 gm

1 pack, ₹0.69 per ml.

  1. ₹0.69/mlLivacon · 200 ml syrupUnion Drug · MRP ₹138.75

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup 0.55 GM/70 %

1 pack, ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.72/mlLivon (Concept) · 100 ml syrupConcept Biosciences · MRP ₹72.00

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup 550/7.15 gm

1 pack, ₹0.95 per ml.

  1. ₹0.95/mlSorbiline · 200 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹190.30

Tricholine Citrate + Sorbitol Syrup 550 Mg/7.15 gm

1 pack, ₹1.26 per ml.

  1. ₹1.26/mlSorbiline · 100 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹126.00

Tricholine Citrate + Sorbitol Oral Liquid 550/7.15 mg

1 pack, ₹0.89 per ml.

  1. ₹0.89/mlSorliv · 200 ml oral liquidIpca Laboratories · MRP ₹178.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.