Medicines / Molecules / Triamcinolone

TriamcinoloneEvery pack, by price.

73 packs of Triamcinolone on NPPA's price list for July 2026: 48 brands from 37 companies, in 18 forms and strengths.

Packs
73
Brands
48
Companies
37
Forms and strengths
18
Price-controlled packs
0 of 73

Packs, lowest price per unit first

Triamcinolone Injection 40 mg

22 packs, ₹1.25 to ₹212.06 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.25/mlAurocort · 1 ml injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹1.25
  2. ₹37.50/mlKenatroy · 1 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
  3. ₹58.50/mlAcort · 2 ml injectionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹117.00
  4. ₹61.66/mlRapicort · 1 ml injectionOlcare · MRP ₹61.66
  5. ₹70.00/mlCinotram · 1 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
  6. ₹96.80/mlDepocilone · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹96.80
  7. ₹99.82/mlKenapil · 1 ml injectionPsychotropics India · MRP ₹99.82
  8. ₹105.00/mlTilone · 1 ml injectionDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
  9. ₹111.00/mlStancort · 1 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹111.00
  10. ₹118.59/mlComcort · 1 ml injectionComed Chemicals · MRP ₹118.59
  11. ₹128.00/mlExcort · 1 ml injectionOmni Life Sciences · MRP ₹128.00
  12. ₹135.00/mlSiscort · 1 ml injectionCurosis Healthcare · MRP ₹135.00
The other 10 by price per ml
  1. ₹141.56/mlViracort · 1 ml injectionVirchow Biotech · MRP ₹141.56
  2. ₹144.10/mlTmseas · 1 ml injectionOverseas Healthcare · MRP ₹144.10
  3. ₹157.90/mlAmcister · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹157.90
  4. ₹158.81/mlBonacort · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹158.81
  5. ₹162.19/mlInjicort · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹162.19
  6. ₹162.19/mlTriroid · 1 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹162.19
  7. ₹167.81/mlD Cort · 1 ml injectionDWD Pharmaceuticals · MRP ₹167.81
  8. ₹178.59/injectionAristocort T · 1 injectionAristo Laboratories · MRP ₹178.59
  9. ₹186.56/mlTricort · 1 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
  10. ₹212.06/mlKenacort · 1 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹212.06

Triamcinolone Oral Paste 0.1 %

12 packs, ₹6.50 to ₹37.47 per g.

  1. ₹6.50/gExcort · 15 gm oral pasteOmni Life Sciences · MRP ₹97.50
  2. ₹8.88/gTricilone · 15 gm oral pasteDeys Medical · MRP ₹133.13
  3. ₹11.00/gOrapass T · 10 gm oral pasteSmart Laboratories · MRP ₹110.00
  4. ₹13.20/gCinort · 5 gm oral pasteCipla · MRP ₹66.00
  5. ₹14.44/gComcort · 5 gm oral pasteComed Chemicals · MRP ₹72.19
  6. ₹17.40/gCaziq · 7.5 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹139.21
  7. ₹18.94/gOraways Buccal · 5 gm oral pasteMankind Pharmaceuticals · MRP ₹94.71
  8. ₹19.10/gTess · 7.5 gm oral pasteTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹152.81
  9. ₹20.42/gTess · 5 gm oral pasteTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹102.09
  10. ₹23.42/gKenacort · 7.5 gm oral pasteAbbott Healthcare · MRP ₹187.37
  11. ₹27.84/gCaziq · 5 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹139.21
  12. ₹37.47/gKenacort · 5 gm oral pasteAbbott Healthcare · MRP ₹187.37

Triamcinolone Injection 10 mg

6 packs, ₹14.70 to ₹89.22 per ml.

  1. ₹14.70/mlComcort · 1 ml injectionComed Chemicals · MRP ₹14.70
  2. ₹63.00/mlD Cort · 1 ml injectionDWD Pharmaceuticals · MRP ₹63.00
  3. ₹74.06/mlTriroid · 1 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹74.06
  4. ₹79.69/mlTricort · 1 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
  5. ₹82.50/mlInjicort · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹82.50
  6. ₹89.22/mlKenacort · 1 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹89.22

Triamcinolone Tablet 4 mg

6 packs, ₹0.01 to ₹12.14 per tablet.

  1. ₹0.01/tabletTricinol · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹0.12
  2. ₹4.65/tabletPericort · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹46.51
  3. ₹5.02/tabletPreticort · 10 tabletPretium Pharmaceuticals · MRP ₹50.15
  4. ₹7.16/tabletLedercort · 15 tabletPfizer · MRP ₹107.41
  5. ₹7.50/tabletTricort · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  6. ₹12.14/tabletKenacort · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹182.12

Triamcinolone Ointment 0.1 %

5 packs, ₹3.43 to ₹15.56 per g.

  1. ₹3.43/gPreticort · 15 gm ointmentPretium Pharmaceuticals · MRP ₹51.45
  2. ₹3.70/gPreticort · 20 gm ointmentPretium Pharmaceuticals · MRP ₹74.00
  3. ₹8.20/gTriamaderm · 10 gm ointmentNulife Pharmaceuticals · MRP ₹82.00
  4. ₹10.10/gTurbocort · 15 gm ointmentIndoco Remedies · MRP ₹151.50
  5. ₹15.56/gTriamaderm · 15 gm ointmentNulife Pharmaceuticals · MRP ₹233.44

Triamcinolone Oral Paste

4 packs, ₹5.85 to ₹13.90 per g.

  1. ₹5.85/gGingicort · 5 gm oral pastePraise Pharma · MRP ₹29.26
  2. ₹11.90/gRapicort · 5 gm oral pasteOlcare · MRP ₹59.48
  3. ₹13.40/gTilone OP · 5 gm oral pasteDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹67.00
  4. ₹13.90/gOratat · 10 gm oral pasteEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹139.00

Triamcinolone Ointment

3 packs, ₹2.63 to ₹7.50 per g.

  1. ₹2.63/gPraiscort E · 50 gm ointmentPraise Pharma · MRP ₹131.25
  2. ₹3.26/gDilucort · 50 gm ointmentPretium Pharmaceuticals · MRP ₹163.12
  3. ₹7.50/gPraiscort · 20 gm ointmentPraise Pharma · MRP ₹150.00

Triamcinolone Gel 0.1 %

3 packs, ₹1.50 to ₹18.75 per g.

  1. ₹1.50/gMucolcer · 15 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹22.50
  2. ₹12.00/gMucolcer · 5 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  3. ₹18.75/gTosti · 5 gm gelTricos Dermatologics · MRP ₹93.75

Triamcinolone Cream 0.1 %

2 packs, ₹12.49 to ₹13.31 per g.

  1. ₹12.49/gKenacort · 15 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹187.37
  2. ₹13.31/gCortrima · 15 gm creamNulife Pharmaceuticals · MRP ₹199.69

Triamcinolone Injection 20 mg

2 packs, ₹257.30 to ₹514.59 per ml.

  1. ₹257.30/mlKenacort Hexa · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹514.59
  2. ₹514.59/mlKenacort Hexa · 1 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹514.59

Triamcinolone Cream

1 pack, ₹19.60 per g.

  1. ₹19.60/gAfthus · 5 gm creamEsmatrix Life Sciences · MRP ₹98.00

Triamcinolone Syrup

1 pack, ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.83/mlAppegrade · 200 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹165.00

Triamcinolone Cream 0.01 %

1 pack, ₹3.84 per g.

  1. ₹3.84/gCortima · 15 gm creamNulife Pharmaceuticals · MRP ₹57.61

Triamcinolone Paste

1 pack, ₹13.50 per g.

  1. ₹13.50/gD Cort · 7.5 gm pasteDWD Pharmaceuticals · MRP ₹108.00

Triamcinolone Prefilled Syringe 40 mg

1 pack, ₹212.06 per ml.

  1. ₹212.06/mlKenacort · 1 ml prefilled syringeAbbott Healthcare · MRP ₹212.06

Triamcinolone Vial 40 mg

1 pack, ₹42.41 per ml.

  1. ₹42.41/mlKenacort · 5 ml vialAbbott Healthcare · MRP ₹212.06

Triamcinolone Tablet 8 mg

1 pack, ₹9.28 per tablet.

  1. ₹9.28/tabletKenacort · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹92.81

Triamcinolone Injection

1 pack, ₹161.25 per ml.

  1. ₹161.25/mlTriampro · 1 ml injectionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹161.25

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.