Medicines / Molecules / Tretinoin

TretinoinEvery pack, by price.

57 packs of Tretinoin on NPPA's price list for July 2026: 31 brands from 22 companies, in 22 forms and strengths.

Packs
57
Brands
31
Companies
22
Forms and strengths
22
Price-controlled packs
0 of 57

Packs, lowest price per unit first

Tretinoin Cream 0.025 %

11 packs, ₹5.15 to ₹14.34 per g.

  1. ₹5.15/gComedolytic · 20 gm creamDabur India · MRP ₹103.00
  2. ₹5.79/gAtret · 30 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹173.83
  3. ₹7.03/gTretin · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹210.94
  4. ₹7.20/gTopitret · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹144.00
  5. ₹7.30/gKatinol · 10 gm creamKivi Labs · MRP ₹73.00
  6. ₹8.08/gTrebor · 20 gm creamHetero Healthcare · MRP ₹161.50
  7. ₹8.91/gFlawlizo · 20 gm creamEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹178.10
  8. ₹9.00/gRetiact · 20 gm creamDabur India · MRP ₹180.00
  9. ₹9.00/gTreticoat · 20 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹180.00
  10. ₹10.80/gTretiheal · 20 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹216.00
  11. ₹14.34/gRevize Micro · 20 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹286.85

Tretinoin Gel 0.04 %

10 packs, ₹6.95 to ₹36.87 per g.

  1. ₹6.95/gAritop MS · 20 gm gelAtopic Laboratories · MRP ₹139.00
  2. ₹10.33/gTrunex · 15 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹155.00
  3. ₹11.75/gTronin MS · 20 gm gelTalent India · MRP ₹235.00
  4. ₹12.67/gMytret · 15 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹190.00
  5. ₹15.10/gTrunex MS · 15 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹226.50
  6. ₹15.75/gSupatret · 20 gm gelSun Pharma Laboratories · MRP ₹315.00
  7. ₹17.33/gNexret · 15 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹260.00
  8. ₹17.33/gNexret T · 15 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹260.00
  9. ₹28.67/gRetino A Micro · 15 gm gelJanssen · MRP ₹430.00
  10. ₹36.87/gFlawlizo Micro · 15 gm gelEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹553.10

Tretinoin Cream 0.05 %

7 packs, ₹6.15 to ₹13.65 per g.

  1. ₹6.15/gAtret · 30 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹184.50
  2. ₹6.45/gTronin · 20 gm creamTalent India · MRP ₹129.00
  3. ₹7.50/gTopitret · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹150.00
  4. ₹7.50/gTretin · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹225.00
  5. ₹7.73/gTrebor · 20 gm creamHetero Healthcare · MRP ₹154.50
  6. ₹11.00/gTreticoat · 20 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹220.00
  7. ₹13.65/gTretiheal · 20 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹273.00

Tretinoin Gel 0.025 %

4 packs, ₹3.07 to ₹9.67 per g.

  1. ₹3.07/gAvitra · 30 gm gelAviator Life Science · MRP ₹92.00
  2. ₹6.41/gTrunex · 30 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹192.19
  3. ₹6.60/gA Ret · 20 gm gelMenarini India · MRP ₹132.00
  4. ₹9.67/gMytret · 15 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹145.00

Tretinoin Gel 0.1 %

3 packs, ₹11.20 to ₹17.33 per g.

  1. ₹11.20/gA Ret · 20 gm gelMenarini India · MRP ₹224.00
  2. ₹14.00/gMytret · 15 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹210.00
  3. ₹17.33/gNexret · 15 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹260.00

Tretinoin Gel

3 packs, ₹9.00 to ₹60.00 per ml.

  1. ₹9.00/mlFlawlizo · 50 ml gelEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
  2. ₹28.33/mlFlawlizo · 30 ml gelEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  3. ₹60.00/gTretin · 25 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹1,500

Tretinoin Cream 0.1 %

3 packs, ₹11.72 to ₹31.67 per g.

  1. ₹11.72/gTretin · 20 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹234.37
  2. ₹15.98/gTretiheal · 20 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹319.69
  3. ₹31.67/gRetino A Micro · 15 gm creamJanssen · MRP ₹475.00

Tretinoin Gel 0.05 %

2 packs, ₹7.50 to ₹8.50 per g.

  1. ₹7.50/gTrunex · 30 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹225.00
  2. ₹8.50/gA Ret · 20 gm gelMenarini India · MRP ₹170.00

Tretinoin Gel 0.012 %

1 pack, ₹6.98 per g.

  1. ₹6.98/gAritop · 20 gm gelAtopic Laboratories · MRP ₹139.69

Tretinoin Tablet

1 pack, ₹4.60 per tablet.

  1. ₹4.60/tabletAvitra · 10 tabletAviator Life Science · MRP ₹46.00

Tretinoin Softgel Capsule 10 mg

1 pack, ₹96.32 per unit.

  1. ₹96.32/unitEmatra · 100 softgel capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹9,632

Tretinoin Cream 0.5 %

1 pack, ₹7.58 per g.

  1. ₹7.58/gKatinol · 10 gm creamKivi Labs · MRP ₹75.75

Tretinoin Nanogel 0.025 %

1 pack, ₹25.01 per g.

  1. ₹25.01/gNioret · 15 gm nanogelZydus Healthcare · MRP ₹375.10

Tretinoin Ointment 0.025 %

1 pack, ₹11.50 per g.

  1. ₹11.50/gRetino A · 20 gm ointmentJanssen · MRP ₹230.00

Tretinoin Ointment 0.05 %

1 pack, ₹12.00 per g.

  1. ₹12.00/gRetino A · 20 gm ointmentJanssen · MRP ₹240.00

Tretinoin Cream

1 pack, ₹26.80 per g.

  1. ₹26.80/gRevize · 20 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹536.00

Tretinoin Cream 0.04 %

1 pack, ₹13.94 per g.

  1. ₹13.94/gRevize Micro · 20 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹278.75

Tretinoin Gel 0.025 mg

1 pack, ₹8.75 per g.

  1. ₹8.75/gSeborid · 20 gm gelEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹175.00

Tretinoin Solution

1 pack, ₹18.30 per ml.

  1. ₹18.30/mlST Rich · 30 ml solutionRegaliz Medicare · MRP ₹549.00

Tretinoin Kit

1 pack, ₹1,124 per kit.

  1. ₹1,124/kitST Rich · 1 kitRegaliz Medicare · MRP ₹1,124

Tretinoin Tablet 10 mg

1 pack, ₹12.00 per tablet.

  1. ₹12.00/tabletTronin · 10 tabletTalent India · MRP ₹120.00

Tretinoin Tablet 20 mg

1 pack, ₹20.52 per tablet.

  1. ₹20.52/tabletTronin · 10 tabletTalent India · MRP ₹205.22

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Capsule 10 mg · ceiling 104.29 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1581(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.