Medicines / Molecules / Tretinoin + Clindamycin
Tretinoin + ClindamycinEvery pack, by price.
10 packs of Tretinoin + Clindamycin on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 8 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 10
- Brands
- 9
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 10
Packs, lowest price per unit first
Tretinoin + Clindamycin Gel 0.025/1 %
5 packs, ₹5.60 to ₹24.80 per g.
- ₹5.60/gClinlook T · 15 gm gelSmart Laboratories · MRP ₹84.00
- ₹10.15/gCligel T · 15 gm gelEast West Pharma · MRP ₹152.22
- ₹10.78/gTyret C · 10 gm gelOmni Life Sciences · MRP ₹107.81
- ₹14.00/gMytret C · 15 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹210.00
- ₹24.80/gRetino AC · 15 gm gelJanssen · MRP ₹372.00
Tretinoin + Clindamycin Ointment 0.025/1 %
1 pack, ₹7.47 per g.
- ₹7.47/gAcnetoin Plus · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹112.00
Tretinoin + Clindamycin Ointment 0.05/1 %
1 pack, ₹7.47 per g.
- ₹7.47/gClinsol Plus(leeford) · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹112.00
Tretinoin + Clindamycin Cream
1 pack, ₹7.03 per g.
- ₹7.03/gIgcon Acne · 20 gm creamLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹140.50
Tretinoin + Clindamycin Oral Powder
1 pack, ₹2.06 per g.
- ₹2.06/gIgcon Acne · 60 gm oral powderLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹123.50
Tretinoin + Clindamycin Gel 1/0.04 %
1 pack, ₹26.60 per g.
- ₹26.60/gSupatret C · 15 gm gelSun Pharma Laboratories · MRP ₹399.00
Companies marketing it
- Leeford Healthcare2 packs
- Lifecom Pharmaceuticals2 packs
- East West Pharma1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Grace Derma Healthcare1 pack
- Johnson & Johnson1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Omni Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.