Medicines / Molecules / Travoprost
TravoprostEvery pack, by price.
34 packs of Travoprost on NPPA's price list for July 2026: 30 brands from 26 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 34
- Brands
- 30
- Companies
- 26
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 34
Packs, lowest price per unit first
Travoprost Eye Drops 0.004 %
21 packs, ₹52.61 to ₹216.67 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹52.61/mlTravaxo · 2.5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹157.83
- ₹68.75/mlTravorite · 3 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹206.25
- ₹85.00/mlTravisight · 3 ml eye dropsAlembic · MRP ₹255.00
- ₹86.67/mlSclerost · 3 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹260.00
- ₹89.69/mlDoprost T · 3 ml eye dropsDoeshealth Systems · MRP ₹269.06
- ₹103.09/mlTravoflo · 3 ml eye dropsBaush & Lomb · MRP ₹309.28
- ₹105.31/mlTravosunt · 2.5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹315.94
- ₹108.75/mlTravopta · 3 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹326.25
- ₹109.37/mlTravopure · 3 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹328.12
- ₹121.56/mlRayprost · 3 ml eye dropsRaymond Pharmaceuticals · MRP ₹364.69
- ₹148.85/mlXovatra · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹744.26
- ₹150.00/mlOpacia · 3 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹450.00
The other 9 by price per ml
- ₹151.80/mlLupitros Z · 3 ml eye dropsLupin · MRP ₹455.40
- ₹154.67/mlTravo-Z · 3 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹464.00
- ₹164.00/mlTovaxo · 2.5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹492.00
- ₹164.00/mlTovaxo · 3 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹492.00
- ₹171.53/mlZytrav · 3 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹514.60
- ₹178.59/mlXovatra · 2.5 ml eye dropsCipla · MRP ₹535.77
- ₹185.63/mlTravotas · 3 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹556.88
- ₹193.45/mlTavaren · 3 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹580.36
- ₹216.67/mlTavaren · 2.5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹650.00
Travoprost Eye Drops
4 packs, ₹98.40 to ₹151.00 per ml.
- ₹98.40/mlTovaxo · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹492.00
- ₹99.80/mlTravisight PF · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹499.00
- ₹115.00/mlTravasenz · 3 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹345.00
- ₹151.00/mlTravstar PF · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹755.00
Travoprost Drops
3 packs, ₹70.00 to ₹176.83 per ml.
- ₹70.00/mlTravoder · 3 ml dropsElder Projects · MRP ₹210.00
- ₹130.88/mlTravoprostin · 5 ml dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹654.38
- ₹176.83/mlXiatra · 2.5 ml dropsZivira Labs · MRP ₹530.50
Travoprost Eye Drops 0.04 mg
2 packs, ₹50.94 to ₹148.85 per ml.
- ₹50.94/mlTravix · 3 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹152.81
- ₹148.85/mlXovatra PF · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹744.26
Travoprost Drops 0.004 %
1 pack, ₹140.00 per ml.
- ₹140.00/mlAwarene PF · 5 ml dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹700.00
Travoprost Eye Drops 0.04 %
1 pack, ₹136.72 per ml.
- ₹136.72/mlT 1 Z · 3 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹410.16
Travoprost Oral Solution 0.004 %
1 pack, ₹320.23 per ml.
- ₹320.23/mlTravatan · 2.5 ml oral solutionJB Chemicals · MRP ₹960.68
Travoprost Eye Drops 40 mcg
1 pack, ₹72.81 per ml.
- ₹72.81/mlTravosun · 3 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹218.44
Companies marketing it
- Ajanta Pharma4 packs
- Cipla3 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Alembic2 packs
- Sunways (India)2 packs
- His Eyeness Opthalmics1 pack
- Doeshealth Systems1 pack
- Lupin1 pack
- Sentiss Pharma1 pack
- Raymond Pharmaceuticals1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Senses Pharmaceuticals1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
- Elder Projects1 pack
- Baush & Lomb1 pack
- Eye Kare Kilitch1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Mankind1 pack
- Alkem1 pack
- Intas1 pack
- Micro Labs1 pack
- Neomedix Healthcare India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.