Medicines / Molecules / Tranexamic Acid

Tranexamic AcidEvery pack, by price.

143 packs of Tranexamic Acid on NPPA's price list for July 2026: 98 brands from 75 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
143
Brands
98
Companies
75
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
51 of 143

Packs, lowest price per unit first

Tranexamic Acid Tablet 500 mg

45 packs, ₹8.70 to ₹64.86 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹18.98 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹8.70/tabletTraflohalt · 10 tabletCipla · MRP ₹87.00
  2. ₹11.19/tabletSystra · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹111.90
  3. ₹11.25/tabletNexa · 10 tabletKamron Laboratories · MRP ₹112.50
  4. ₹11.50/tabletTranee · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹115.00
  5. ₹12.38/tabletTranexaheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹123.75
  6. ₹12.90/tabletCapitrax · 10 tabletOlcare · MRP ₹129.00
  7. ₹14.98/tabletTranofast · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹149.76
  8. ₹15.76/tabletSynostat · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹157.60
  9. ₹15.90/tabletTamik · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹158.95
  10. ₹16.00/tabletTexakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹160.03
  11. ₹16.40/tabletCosklot T · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹164.00
  12. ₹16.50/tabletStic T · 10 tabletDepsons Pharma · MRP ₹165.00
The other 33 by price per tablet
  1. ₹16.78/tabletTranlok · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹167.75
  2. ₹17.10/tabletTyrodin Fsr · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹171.00
  3. ₹17.37/tabletTrenaxa · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹104.20
  4. ₹17.72/tabletTrapios · 10 tabletApios Lifesciences · MRP ₹177.19
  5. ₹17.85/tabletNexamic · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹178.50
  6. ₹17.99/tabletTrexanet · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹179.90
  7. ₹18.00/tabletRedotrex · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  8. ₹18.00/tabletTenacid · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  9. ₹18.00/tabletTexid · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  10. ₹18.28/tabletPynomax OD · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹182.81
  11. ₹18.28/tabletTranostat · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹182.78
  12. ₹18.42/tabletClip · 10 tabletFDC · MRP ₹184.22
  13. ₹18.75/tabletNoloss · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹187.50
  14. ₹19.40/tabletNobleed · 10 tabletSaf Fermion · MRP ₹194.00
  15. ₹19.46/tabletTraklot · 6 tabletKontest Chemicals · MRP ₹116.76
  16. ₹19.47/tabletEnhemo · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹194.67
  17. ₹19.47/tabletTranefit · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹194.67
  18. ₹19.50/tabletRazotran · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹195.00
  19. ₹19.59/tabletTranostat · 15 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹293.88
  20. ₹19.80/tabletEmsyl T · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹198.00
  21. ₹19.80/tabletFibotran · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹198.03
  22. ₹19.80/tabletStalia · 10 tabletWanbury · MRP ₹198.00
  23. ₹19.80/tabletStopbleed · 10 tabletSaf Fermion · MRP ₹198.00
  24. ₹19.80/tabletT Stat · 10 tabletMercury Laboratories · MRP ₹198.03
  25. ₹19.80/tabletTrancynene · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹198.00
  26. ₹19.80/tabletTrantas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹198.03
  27. ₹19.80/tabletTrapic · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹198.03
  28. ₹19.80/tabletXamic · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹198.03
  29. ₹19.93/tabletClostop · 10 tabletAlembic · MRP ₹199.29
  30. ₹19.93/tabletPause · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹199.29
  31. ₹19.93/tabletTrenaxa · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹199.29
  32. ₹48.84/tabletStalia Plus · 10 tabletWanbury · MRP ₹488.44
  33. ₹64.86/tabletPause XT · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹648.55

Tranexamic Acid Injection 500 mg

35 packs, ₹6.41 to ₹73.22 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹6.41/mlTranomac · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹32.06
  2. ₹7.98/mlM.c.k · 5 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹39.90
  3. ₹9.20/mlTenexa · 5 ml injectionMolekule (Ind)pvt · MRP ₹46.00
  4. ₹9.40/mlSynostat · 5 ml injectionSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹47.00
  5. ₹10.19/mlClotawin T · 5 ml injectionBestochem Formulations · MRP ₹50.95
  6. ₹11.15/mlTamik · 5 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹55.77
  7. ₹12.04/mlTraklot · 5 ml injectionKontest Chemicals · MRP ₹60.20
  8. ₹12.30/mlClip · 5 ml injectionFDC · MRP ₹61.48
  9. ₹13.40/mlTexid · 5 ml injectionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹67.00
  10. ₹13.71/mlTranafic · 5 ml injectionGufic Bioscience · MRP ₹68.55
  11. ₹14.10/mlGlantrax · 5 ml injectionGland Pharma · MRP ₹70.50
  12. ₹14.39/mlEnhemo · 5 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹71.97
The other 23 by price per ml
  1. ₹14.39/mlSyl TX · 5 ml injectionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹71.95
  2. ₹14.39/mlTranlok · 5 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹71.96
  3. ₹14.39/mlTraxage · 5 ml injectionMarc Laboratories · MRP ₹71.97
  4. ₹14.40/mlRedotrex · 5 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹72.00
  5. ₹14.40/mlStopbleed · 5 ml injectionSaf Fermion · MRP ₹72.00
  6. ₹14.40/mlTenacid · 5 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹72.00
  7. ₹14.42/mlTranostat · 5 ml injectionOzone Pharmaceuticals · MRP ₹72.12
  8. ₹14.54/mlTranxi · 5 ml injectionPharmasynth Formulations · MRP ₹72.70
  9. ₹14.62/mlKlotin · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹73.10
  10. ₹14.64/mlCeltranz · 5 ml injectionCelon Labs · MRP ₹73.20
  11. ₹14.64/mlTramific · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹73.22
  12. ₹14.64/mlTranemic · 5 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹73.21
  13. ₹14.64/mlTrenaxa · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹73.22
  14. ₹14.64/mlXamic · 5 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹73.22
  15. ₹14.65/mlAkutrane · 5 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹73.23
  16. ₹14.65/mlClot XL · 5 ml injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹73.23
  17. ₹14.65/mlTrance · 5 ml injectionSterkem · MRP ₹73.24
  18. ₹14.74/mlPause · 5 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹73.69
  19. ₹14.74/mlT Stat · 5 ml injectionMercury Laboratories · MRP ₹73.71
  20. ₹31.31/mlSynostat · 1 ml injectionSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹31.31
  21. ₹43.81/injectionTraxo · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹43.81
  22. ₹67.00/mlTexid (TP) · 5 ml injectionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹335.00
  23. ₹73.22/injectionNexafic · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹73.22

Tranexamic Acid Tablet 250 mg

19 packs, ₹11.00 to ₹59.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹11.00/tabletMelano TX · 10 tabletLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹110.00
  2. ₹12.69/tabletPinodin TX · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹126.87
  3. ₹13.03/tabletPynomax TX · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹130.31
  4. ₹14.34/tabletNexna TX · 10 tabletPercos India · MRP ₹143.44
  5. ₹15.24/tabletTranfib · 10 tabletCipla · MRP ₹152.38
  6. ₹16.88/tabletTriolite · 10 tabletEthinext Pharma · MRP ₹168.75
  7. ₹17.49/tabletFibotran · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹174.90
  8. ₹17.80/tabletPigmotran · 10 tabletGenees Pharmaceuticals · MRP ₹178.00
  9. ₹17.90/tabletTransglo · 10 tabletIzng Pharmaceuticals · MRP ₹179.00
  10. ₹18.57/tabletUV Gate · 10 tabletInex Medicaments · MRP ₹185.68
  11. ₹19.00/tabletTranesma · 30 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹570.00
  12. ₹20.31/tabletTranesma Plus · 30 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹609.38
The other 7 by price per tablet
  1. ₹22.50/tabletTraxage · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹225.00
  2. ₹23.75/tabletCosmelite TX · 10 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹237.48
  3. ₹23.98/tabletTranesma · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹239.80
  4. ₹25.88/tabletTranesma Plus · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹258.84
  5. ₹28.13/tabletPynomax Odp · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹281.25
  6. ₹33.46/tabletAnthocyn TX · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹334.64
  7. ₹59.00/tabletPinodin TX Plus · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹590.00

Tranexamic Acid Tablet

10 packs, ₹15.90 to ₹51.05 per tablet.

  1. ₹15.90/tabletTrancibel · 10 tabletCibeles Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
  2. ₹17.37/tabletTrexivia · 10 tabletViatris · MRP ₹173.67
  3. ₹17.53/tabletGlowtrex · 10 tabletStarus Pharmaceuticals · MRP ₹175.31
  4. ₹18.23/tabletMelapik TX · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹182.34
  5. ₹18.52/tabletTransig · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹185.20
  6. ₹18.66/tabletPynomax Plus · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
  7. ₹19.40/tabletTnz · 10 tabletMarsha Pharma · MRP ₹194.00
  8. ₹19.79/tabletTexaways · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹197.88
  9. ₹26.39/tabletTranostat · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹263.89
  10. ₹51.05/tabletCosklot Hmb · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹510.46

Tranexamic Acid Injection 100 mg

6 packs, ₹12.80 to ₹108.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹14.04 per ml.

  1. ₹12.80/mlCyklokapron · 5 ml injectionPfizer · MRP ₹64.00
  2. ₹14.64/mlStalia · 5 ml injectionWanbury · MRP ₹73.20
  3. ₹14.65/mlMck Plus · 5 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹73.23
  4. ₹14.65/mlTraxobest · 5 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹73.23
  5. ₹14.74/mlTrapic · 5 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹73.69
  6. ₹108.00/mlVarclot · 5 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹540.00

Tranexamic Acid Injection

5 packs, ₹6.00 to ₹73.23 per ml.

  1. ₹6.00/mlTexawock · 5 ml injectionWockhardt · MRP ₹30.00
  2. ₹12.23/mlTrancibel · 5 ml injectionCibeles Pharmaceuticals · MRP ₹61.15
  3. ₹14.09/mlTensinic · 5 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹70.43
  4. ₹14.65/mlTrantas · 5 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹73.24
  5. ₹73.23/injectionTrancynene · 1 injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹73.23

Tranexamic Acid Injection 1000 mg

3 packs, ₹13.20 to ₹14.74 per ml.

  1. ₹13.20/mlT Stat · 10 ml injectionMercury Laboratories · MRP ₹132.00
  2. ₹14.39/mlEnhemo · 10 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹143.94
  3. ₹14.74/mlPause · 10 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹147.39

Tranexamic Acid Tablet 750 mg

3 packs, ₹18.79 to ₹28.72 per tablet.

  1. ₹18.79/tabletTrenaxa · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹187.90
  2. ₹26.39/tabletOzostat · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹263.89
  3. ₹28.72/tabletTasika · 10 tabletLupin · MRP ₹287.20

Tranexamic Acid Tablet SR 500 mg

3 packs, ₹18.19 to ₹21.09 per tablet.

  1. ₹18.19/tabletTranesma · 10 tablet srAkumentis Healthcare · MRP ₹181.88
  2. ₹19.80/tabletTraxido · 10 tablet srBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹198.03
  3. ₹21.09/tabletTexlite · 10 tablet srSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹210.93

Tranexamic Acid Tablet 1000 mg

2 packs, ₹31.55 to ₹37.00 per tablet.

  1. ₹31.55/tabletPause · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹315.50
  2. ₹37.00/tabletT Stat · 10 tabletMercury Laboratories · MRP ₹370.00

Tranexamic Acid Tablet 650 mg

2 packs, ₹30.70 to ₹39.90 per tablet.

  1. ₹30.70/tabletStalia · 10 tabletWanbury · MRP ₹307.00
  2. ₹39.90/tabletTrapic · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹399.00

Tranexamic Acid Gel 3 %

2 packs, ₹14.50 to ₹14.53 per g.

  1. ₹14.50/gTranesma · 30 gm gelAkumentis Healthcare · MRP ₹435.00
  2. ₹14.53/gTranesma · 15 gm gelAkumentis Healthcare · MRP ₹218.00

Tranexamic Acid Tablet XL 500 mg

1 pack, ₹19.93 per tablet.

  1. ₹19.93/tabletClot XL · 10 tablet xlShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹199.29

Tranexamic Acid Tablet 100 mg

1 pack, ₹21.00 per tablet.

  1. ₹21.00/tabletPinodin TX · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹210.00

Tranexamic Acid Tablet SR 100 mg

1 pack, ₹19.80 per tablet.

  1. ₹19.80/tabletPinodin TX · 10 tablet srNexgen RX Life Sciences · MRP ₹198.00

Tranexamic Acid Cream 10 %

1 pack, ₹16.25 per g.

  1. ₹16.25/gPinodin TX · 20 gm creamNexgen RX Life Sciences · MRP ₹325.00

Tranexamic Acid Gel 5 %

1 pack, ₹14.50 per g.

  1. ₹14.50/gTranesma · 30 gm gelAkumentis Healthcare · MRP ₹435.00

Tranexamic Acid Tablet 1 mg

1 pack, ₹36.06 per tablet.

  1. ₹36.06/tabletTranostat · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹360.60

Tranexamic Acid Serum

1 pack, ₹49.97 per ml.

  1. ₹49.97/mlTriolite TX · 30 ml serumEthinext Pharma · MRP ₹1,499

Tranexamic Acid Serum 10 %

1 pack, ₹39.80 per ml.

  1. ₹39.80/mlXimik · 25 ml serumNemus Pharmaceuticals · MRP ₹995.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 100 Mg/ml · ceiling 14.04 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 18.98 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.