Medicines / Molecules / Tramadol
TramadolEvery pack, by price.
72 packs of Tramadol on NPPA's price list for July 2026: 49 brands from 41 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 72
- Brands
- 49
- Companies
- 41
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 41 of 72
Packs, lowest price per unit first
Tramadol Injection 50 mg
23 packs, ₹10.63 to ₹112.50 per ml. Price-controlled: ceiling ₹10.44 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹10.63/mlBiotram · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹21.25
- ₹10.64/mlTramacad · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹21.28
- ₹10.64/mlUltramed · 2 ml injectionPharmed · MRP ₹21.28
- ₹10.90/mlTramot (Bennet) · 1 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹10.90
- ₹10.99/mlContramal · 1 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹10.99
- ₹11.00/mlTrd Conject · 1 ml injectionModi Mundi Pharma · MRP ₹11.00
- ₹11.63/mlKamadol · 1 ml injectionKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹11.63
- ₹11.69/injectionTramcel · 1 injectionCelon Labs · MRP ₹11.69
- ₹11.69/mlTrd Conject · 2 ml injectionModi Mundi Pharma · MRP ₹23.38
- ₹11.77/mlTramef · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹23.54
- ₹12.00/mlTrazac · 2 ml injectionZee Laboratories · MRP ₹24.00
- ₹12.19/mlTradol · 2 ml injectionRusan Healthcare · MRP ₹24.38
The other 11 by price per ml
- ₹12.50/mlTramadex · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹25.00
- ₹12.56/mlDomadol · 1 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹12.56
- ₹12.56/mlSupridol · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹12.56
- ₹12.57/mlTramazac · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹12.57
- ₹12.58/mlThemidol · 2 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹25.15
- ₹12.59/mlTramatas · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹25.18
- ₹13.00/mlTdx · 2 ml injectionMarc Laboratories · MRP ₹26.00
- ₹25.00/mlTradol · 1 ml injectionRusan Healthcare · MRP ₹25.00
- ₹61.64/mlTramagesic · 1 ml injectionAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹61.64
- ₹62.86/mlBiotram · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹62.86
- ₹112.50/mlVardol(varenyam) · 2 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹225.00
Tramadol Injection 100 mg
19 packs, ₹6.25 to ₹65.85 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹6.25/mlTramadus · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹12.50
- ₹9.42/mlStrom (Lincoln) · 2 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹18.83
- ₹10.39/mlKamadol · 2 ml injectionKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹20.77
- ₹10.97/mlRamcet · 2 ml injectionSundyota Numandis Pharma · MRP ₹21.93
- ₹12.37/mlTramot (Bennet) · 2 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹24.73
- ₹12.55/mlBestodol · 2 ml injectionBestochem Formulations · MRP ₹25.10
- ₹12.56/mlSupridol · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹25.12
- ₹12.58/mlContramal · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹25.15
- ₹12.58/mlDomadol · 2 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹25.15
- ₹12.58/mlNexdol · 2 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹25.16
- ₹12.58/mlTramazac · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹25.15
- ₹12.59/mlOrthodex · 2 ml injectionPsychotropics India · MRP ₹25.17
The other 7 by price per ml
- ₹12.59/mlTrazodac · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹25.17
- ₹12.64/mlTramadin · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹25.27
- ₹12.65/mlTramasure · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹25.30
- ₹13.15/mlTromanil · 2 ml injectionPsychotropics India · MRP ₹26.30
- ₹13.18/mlTricare · 2 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹26.35
- ₹14.98/mlTramapride · 2 ml injectionInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹29.95
- ₹65.85/mlTramagesic · 2 ml injectionAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹131.70
Tramadol Capsule 50 mg
9 packs, ₹1.89 to ₹14.75 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹4.93 per capsule.
- ₹1.89/capsuleTramadex · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹18.88
- ₹4.75/capsuleContramal · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹47.48
- ₹4.95/capsuleTramatas · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹49.50
- ₹5.18/capsuleDomadol · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹51.76
- ₹5.18/capsuleTramazac · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹51.76
- ₹5.56/capsuleBiotram · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹55.55
- ₹6.08/capsuleTramagesic · 10 capsuleAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹60.84
- ₹13.19/capsuleSupridol · 10 capsuleNeon Laboratories · MRP ₹131.90
- ₹14.75/capsuleColik Rapid · 10 capsuleUnimarck Healthcare · MRP ₹147.47
Tramadol Tablet 100 mg
5 packs, ₹9.00 to ₹27.40 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹25.07 per tablet.
- ₹9.00/tabletOc-Dol · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹90.00
- ₹9.80/tabletTrandy · 10 tabletOlcare · MRP ₹98.00
- ₹15.00/tabletTrapsure · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹150.00
- ₹25.63/tabletDolmundin · 5 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹128.15
- ₹27.40/tabletTrambele SR · 10 tabletViatris · MRP ₹274.00
Tramadol Tablet 50 mg
4 packs, ₹4.34 to ₹15.26 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹9.93 per tablet.
- ₹4.34/tabletPrado(solvate) · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹43.38
- ₹5.06/tabletTramad · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹50.61
- ₹7.50/tabletTramaflam · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹15.26/tabletDolomed T · 4 tabletComed Chemicals · MRP ₹61.03
Tramadol Tablet SR 100 mg
3 packs, ₹10.40 to ₹31.78 per tablet.
- ₹10.40/tabletNeutram · 10 tablet srEast West Pharma · MRP ₹104.00
- ₹14.00/tabletNexdol · 10 tablet srZuventus Healthcare · MRP ₹140.00
- ₹31.78/tabletContramal · 10 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹317.75
Tramadol Tablet
2 packs, ₹0.75 to ₹5.50 per tablet.
- ₹0.75/tabletMoredol · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹7.50
- ₹5.50/tabletTdx · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹55.00
Tramadol Tablet MD 50 mg
2 packs, ₹6.18 to ₹10.42 per tablet.
- ₹6.18/tabletPrd MD · 20 tablet mdTas Med (India) · MRP ₹123.63
- ₹10.42/tabletTrd MD · 10 tablet mdModi Mundi Pharma · MRP ₹104.17
Tramadol Tablet DT 50 mg
1 pack, ₹10.36 per tablet.
- ₹10.36/tabletContramal · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹103.62
Tramadol Oil 50 mg
1 pack, ₹4.78 per ml.
- ₹4.78/mlDolfre · 30 ml oilRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹143.44
Tramadol Suppository 100 mg
1 pack, ₹36.92 per suppository.
- ₹36.92/suppositorySupridol · 5 suppositoryNeon Laboratories · MRP ₹184.60
Tramadol Tablet CR 100 mg
1 pack, ₹26.29 per tablet.
- ₹26.29/tabletTrd Contin · 10 tablet crModi Mundi Pharma · MRP ₹262.86
Tramadol Injection 200 mg
1 pack, ₹70.26 per ml.
- ₹70.26/mlUltram · 1 ml injectionMicro Labs · MRP ₹70.26
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Capsule 100 mg · ceiling 9.26 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 100 mg · ceiling 25.07 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Capsule 50 mg · ceiling 4.93 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 50 mg · ceiling 12.07 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 50 mg · ceiling 1.59 ₹ (20 ML Pack)(1 ML Pack)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Tablet 50 mg · ceiling 9.93 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Zydus7 packs
- Abbott5 packs
- Modi Mundi Pharma5 packs
- Neon Laboratories4 packs
- Torrent Pharmaceuticals3 packs
- Anthus Pharmaceuticals3 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)2 packs
- Emcure2 packs
- Psychotropics India2 packs
- Marc Laboratories2 packs
- Rusan Healthcare2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Mankind2 packs
- Intas2 packs
- Bennet Pharmaceuticals2 packs
- Bestochem Formulations1 pack
- Unimarck Healthcare1 pack
- Ravenbhel Pharmaceuticals1 pack
- Comed Chemicals1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- East West Pharma1 pack
- Octane Biotech1 pack
- Solvate Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.