Medicines / Molecules / Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids
Topical Anti-Haemorrhoidals Without CorticosteroidsEvery pack, by price.
20 packs of Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids on NPPA's price list for July 2026: 19 brands from 16 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 20
- Brands
- 19
- Companies
- 16
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 20
Packs, lowest price per unit first
Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids Cream
10 packs, ₹0.95 to ₹9.31 per g.
- ₹0.95/gProcto Cool · 30 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹28.53
- ₹1.50/gPilo GO H · 30 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹3.13/gPilon · 25 gm creamIcpa Health Products · MRP ₹78.25
- ₹4.70/gPileaust · 20 gm creamAustro Lab · MRP ₹94.00
- ₹4.72/gAnaproct CD · 30 gm creamIndswift Laboratories · MRP ₹141.56
- ₹5.80/gBeneflex · 50 gm creamInnovcare Life Sciences · MRP ₹290.00
- ₹7.09/gSucralcoat Ano · 20 gm creamExeltis · MRP ₹141.78
- ₹7.49/gThank OD · 30 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹224.80
- ₹7.88/gSitcom · 30 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹236.25
- ₹9.31/gSitcom LD · 30 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹279.37
Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids Ointment
7 packs, ₹3.53 to ₹8.50 per g.
- ₹3.53/gHadensa · 40 gm ointmentDollar · MRP ₹141.00
- ₹3.72/gPiles Cure · 30 gm ointmentLupin · MRP ₹111.50
- ₹4.90/gHadensa · 20 gm ointmentDollar · MRP ₹98.00
- ₹5.00/gPilex · 30 gm ointmentHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹5.50/gPilief · 20 gm ointmentCharak Pharma · MRP ₹110.00
- ₹7.50/gAmroid · 20 gm ointmentAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹150.00
- ₹8.50/gAnaproct · 15 gm ointmentIndswift Laboratories · MRP ₹127.50
Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids Gel
1 pack, ₹3.38 per g.
- ₹3.38/gPilefine · 30 gm gelHealing Pharma India · MRP ₹101.25
Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids Ointment 10/50 mg
1 pack, ₹10.14 per g.
- ₹10.14/gPio (Aglo) · 30 gm ointmentAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹304.22
Topical Anti-Haemorrhoidals Without Corticosteroids Tube
1 pack, ₹6.00 per g.
- ₹6.00/gProctogardt · 25 gm tubeSaf Fermion · MRP ₹150.00
Companies marketing it
- Mankind3 packs
- Indswift Laboratories2 packs
- Dollar2 packs
- Aimil Pharmaceutical (India)1 pack
- Innovcare Life Sciences1 pack
- Austro Lab1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Lupin1 pack
- Himalaya Drug Company1 pack
- Charak Pharma1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Saf Fermion1 pack
- Exeltis1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.