Medicines / Molecules / Tobramycin
TobramycinEvery pack, by price.
52 packs of Tobramycin on NPPA's price list for July 2026: 36 brands from 33 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 52
- Brands
- 36
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 52
Packs, lowest price per unit first
Tobramycin Eye Drops 0.3 %
13 packs, ₹5.94 to ₹30.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹5.94/mlTobra · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹59.40
- ₹6.60/mlTobraject · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹66.00
- ₹12.30/mlNebracin · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹61.50
- ₹14.40/mlZentob · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹72.00
- ₹17.00/mlTobram · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹85.00
- ₹17.60/mlTocin · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹88.00
- ₹18.60/mlTobracid · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
- ₹18.60/mlTobraview · 5 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹93.00
- ₹19.46/mlOcutob · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹97.30
- ₹20.00/mlObra · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
- ₹23.44/mlObrin · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹117.19
- ₹23.73/mlEyebrex · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹118.66
The other 1 by price per ml
- ₹30.00/mlToba · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹150.00
Tobramycin Eye Ointment 0.3 %
12 packs, ₹13.40 to ₹59.60 per g.
- ₹13.40/gNebracin · 5 gm eye ointmentSunways (India) · MRP ₹67.00
- ₹14.00/gZentob · 5 gm eye ointmentNri Vision Care · MRP ₹70.00
- ₹16.00/gObrin · 5 gm eye ointmentSenses Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
- ₹16.20/gKindercin · 5 gm eye ointmentOptho Remedies · MRP ₹81.00
- ₹17.00/gTobram · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹85.00
- ₹18.00/gTocin · 5 gm eye ointmentOptho Remedies · MRP ₹90.00
- ₹21.33/gSaptob (Sapient) · 3 gm eye ointmentSapient · MRP ₹64.00
- ₹21.33/gSaptop · 3 gm eye ointmentSapient · MRP ₹64.00
- ₹25.00/gObra · 3 gm eye ointmentSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
- ₹27.00/gNayantob · 3 gm eye ointmentChethana Pharmaceuticals · MRP ₹81.00
- ₹29.84/gTobracid · 3 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹89.53
- ₹59.60/gTojawa · 3 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹178.80
Tobramycin Drops 0.3 %
7 packs, ₹5.60 to ₹23.76 per ml.
- ₹5.60/mlTobrabact · 5 ml dropsNovartis India · MRP ₹28.00
- ₹14.75/mlKindercin · 5 ml dropsOptho Remedies · MRP ₹73.73
- ₹18.37/mlTobastar · 5 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹91.83
- ₹18.60/mlSaptob (Sapient) · 5 ml dropsSapient · MRP ₹93.00
- ₹19.40/mlTobacin · 5 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹97.00
- ₹20.29/mlTobazon · 5 ml dropsBell Pharma · MRP ₹101.46
- ₹23.76/mlTobaren · 5 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹118.80
Tobramycin Eye Drops
4 packs, ₹7.00 to ₹26.00 per ml.
- ₹7.00/mlTobrafresh · 10 ml eye dropsSmart Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹16.10/mlItocin (Raymed) · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹80.52
- ₹25.70/mlTobrawin · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹128.50
- ₹26.00/mlNextob · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹130.00
Tobramycin Injection 80 mg
4 packs, ₹27.00 to ₹92.00 per ml.
- ₹27.00/mlTero · 2 ml injectionVenus Remedies · MRP ₹54.00
- ₹35.00/mlToracin · 2 ml injectionMarc Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹52.00/mlTocin (United) · 2 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹104.00
- ₹92.00/mlTobacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹184.00
Tobramycin Respules 300 mg
4 packs, ₹74.54 to ₹117.40 per ml.
- ₹74.54/mlTobamist · 5 ml respulesCipla · MRP ₹372.68
- ₹112.00/mlTrespin · 5 ml respulesFusion Healthcare · MRP ₹560.00
- ₹117.06/mlTobihale · 5 ml respulesLupin · MRP ₹585.30
- ₹117.40/mlTobamist · 5 ml respulesCipla · MRP ₹587.01
Tobramycin Injection 300 mg
1 pack, ₹99.00 per ml.
- ₹99.00/mlAltoba · 5 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹495.00
Tobramycin Eye Drops 0.6 %
1 pack, ₹59.63 per ml.
- ₹59.63/mlBesitop · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹298.13
Tobramycin Eye Ointment
1 pack, ₹28.00 per g.
- ₹28.00/gNextob · 5 gm eye ointmentNeomedix Healthcare India · MRP ₹140.00
Tobramycin Injection 20 mg
1 pack, ₹44.75 per ml.
- ₹44.75/mlTobacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹89.50
Tobramycin Injection 40 mg
1 pack, ₹44.75 per ml.
- ₹44.75/mlTobacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹89.50
Tobramycin Injection 60 mg
1 pack, ₹40.00 per ml.
- ₹40.00/mlTobacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
Tobramycin Mistpule 300 mg
1 pack, ₹117.21 per ml.
- ₹117.21/mlTobaresp · 5 ml mistpuleJB Chemicals · MRP ₹586.03
Tobramycin Eye/ear Drops 0.3 %
1 pack, ₹28.80 per ml.
- ₹28.80/mlTojawa · 5 ml eye/ear dropsJawa Laboratories · MRP ₹144.00
Companies marketing it
- Aristo5 packs
- Optho Remedies4 packs
- Entod Pharmaceuticals3 packs
- Sapient3 packs
- Sunways (India)2 packs
- Neomedix Healthcare India2 packs
- Syntho Pharmaceuticals2 packs
- Senses Pharmaceuticals2 packs
- Cipla2 packs
- Pharmtak2 packs
- Jawa Laboratories2 packs
- Nri Vision Care2 packs
- Alniche Life Sciences1 pack
- Allergan India1 pack
- Raymed Pharmaceuticals1 pack
- Chethana Pharmaceuticals1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Venus Remedies1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Mankind1 pack
- Bell Pharma1 pack
- Lupin1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.