Medicines / Molecules / Tobramycin + Dexamethasone

Tobramycin + DexamethasoneEvery pack, by price.

19 packs of Tobramycin + Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 17 brands from 15 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
19
Brands
17
Companies
15
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 19

Packs, lowest price per unit first

Tobramycin + Dexamethasone Eye Drops 0.3/0.1 %

9 packs, ₹1.58 to ₹11.06 per ml.

  1. ₹1.58/mlTobram D · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹15.82
  2. ₹2.24/mlOcutob D · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹11.22
  3. ₹2.91/mlToba DM · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹29.06
  4. ₹4.59/mlNebracin DM · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹22.97
  5. ₹5.50/mlTeradox (Leeford) · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹55.00
  6. ₹5.90/mlTobadex · 5 ml eye dropsBestochem Formulations · MRP ₹29.50
  7. ₹7.69/mlTobraject D · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹76.85
  8. ₹9.23/mlTobaren DM · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹92.25
  9. ₹11.06/mlTobagram D · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹110.63

Tobramycin + Dexamethasone Drops 0.3/0.1 %

2 packs, ₹3.36 to ₹4.68 per ml.

  1. ₹3.36/mlTobaren D · 5 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹16.82
  2. ₹4.68/mlNayantobd · 5 ml dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹23.40

Tobramycin + Dexamethasone Eye Ointment 0.3/0.1 %

2 packs, ₹12.40 to ₹18.47 per g.

  1. ₹12.40/gObra D · 3 gm eye ointmentSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹37.20
  2. ₹18.47/gTobagram D · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹92.34

Tobramycin + Dexamethasone Ointment 0.3/0.1 %

1 pack, ₹2.99 per g.

  1. ₹2.99/gNebracin DM · 3 gm ointmentSunways (India) · MRP ₹8.96

Tobramycin + Dexamethasone Eye Drops

1 pack, ₹2.46 per ml.

  1. ₹2.46/mlTobanix DX · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹12.30

Tobramycin + Dexamethasone Eye Drops 3/1 mg

1 pack, ₹3.32 per ml.

  1. ₹3.32/mlTobotor DM · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹16.60

Tobramycin + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.3/0.1 %

1 pack, ₹6.93 per ml.

  1. ₹6.93/mlTobra-D · 10 ml eye/ear dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹69.30

Tobramycin + Dexamethasone Eye Drops 0.1/0.3 %

1 pack, ₹9.28 per ml.

  1. ₹9.28/mlTobram DX · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹92.81

Tobramycin + Dexamethasone Injection 200 mg

1 pack, ₹708.95 per ml.

  1. ₹708.95/mlTromadex · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹1,418

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.