Medicines / Molecules / Terbinafine

TerbinafineEvery pack, by price.

190 packs of Terbinafine on NPPA's price list for July 2026: 93 brands from 76 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
190
Brands
93
Companies
76
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
47 of 190

Packs, lowest price per unit first

Terbinafine Tablet 250 mg

77 packs, ₹5.68 to ₹60.66 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.68/tabletTerbikaa · 7 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹39.75
  2. ₹9.84/tabletTerbimax · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
  3. ₹11.43/tabletTinapax · 7 tabletAlbatross Health Care · MRP ₹80.00
  4. ₹11.73/tabletTerbison · 7 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹82.10
  5. ₹12.14/tabletDexoderm · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹121.36
  6. ₹13.36/tabletTerfaze · 7 tabletMegha Healthcare · MRP ₹93.49
  7. ₹13.66/tabletTerbimik · 7 tabletKim Lab · MRP ₹95.60
  8. ₹14.06/tabletTerbimax · 7 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
  9. ₹15.00/tabletTerbest · 7 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹105.00
  10. ₹15.00/tabletTerbinext · 7 tabletEthinext Pharma · MRP ₹105.00
  11. ₹15.14/tabletLamiterb · 7 tabletMed Manor Organics · MRP ₹106.00
  12. ₹15.17/tabletAtef · 7 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹106.22
The next 48 by price per tablet
  1. ₹15.47/tabletTerbitotal · 7 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
  2. ₹15.74/tabletTeriva · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹157.41
  3. ₹15.90/tabletFunter · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹159.00
  4. ₹15.94/tabletTebisure · 7 tabletAdroit Biomed · MRP ₹111.55
  5. ₹15.94/tabletTerbiclair (Glen) · 7 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹111.56
  6. ₹15.94/tabletVanfine · 7 tabletAvancer Lab · MRP ₹111.56
  7. ₹16.41/tabletTerbibest · 10 tabletDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  8. ₹16.71/tabletTinazen · 7 tabletAnhox Healthcare · MRP ₹117.00
  9. ₹17.00/tabletTemiza · 7 tabletHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹119.00
  10. ₹17.00/tabletTerbit · 7 tabletSunways (India) · MRP ₹119.00
  11. ₹17.00/tabletTerbotac · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹170.00
  12. ₹17.14/tabletLamifin · 7 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹120.00
  13. ₹17.33/tabletDexoderm · 7 tabletMicro Labs · MRP ₹121.30
  14. ₹17.71/tabletTerbiface · 7 tabletHealing Pharma India · MRP ₹124.00
  15. ₹17.81/tabletTerbinaforce · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹124.68
  16. ₹17.95/tabletMycoseal · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹179.50
  17. ₹18.00/tabletMoniter · 7 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹126.00
  18. ₹18.42/tabletFungotek · 7 tabletFDC · MRP ₹128.91
  19. ₹18.43/tabletTerbex · 7 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
  20. ₹18.82/tabletIfin · 7 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹131.72
  21. ₹18.87/tabletFintrix · 7 tabletMicro Labs · MRP ₹132.10
  22. ₹19.00/tabletFluty-Tf · 10 tabletCoxswain Healthcare · MRP ₹190.00
  23. ₹19.21/tabletTerfast · 7 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹134.50
  24. ₹19.55/tabletTerbol (Olcare) · 7 tabletOlcare · MRP ₹136.85
  25. ₹20.00/tabletTerbipro · 7 tabletSmart Laboratories · MRP ₹140.00
  26. ₹20.09/tabletTerbiera · 7 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹140.62
  27. ₹20.43/tabletTerbicip · 7 tabletCipla · MRP ₹143.00
  28. ₹20.57/tabletTerrafik · 7 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹144.00
  29. ₹20.79/tabletFinlin · 7 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹145.50
  30. ₹20.89/tabletZygter · 7 tabletEncore Healthcare · MRP ₹146.25
  31. ₹21.29/tabletTyza · 7 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹149.00
  32. ₹21.43/tabletNiofine · 7 tabletKLM Laboratories · MRP ₹150.00
  33. ₹21.43/tabletTebina · 7 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  34. ₹21.43/tabletTexifen · 7 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  35. ₹21.43/tabletTexiford · 7 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  36. ₹22.96/tabletPhyte · 7 tabletMenarini India · MRP ₹160.71
  37. ₹23.10/tabletTerbifast · 7 tabletIntra Labs · MRP ₹161.70
  38. ₹23.30/tabletTerbinator · 7 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹163.13
  39. ₹23.58/tabletZoterb · 7 tabletPrism Lifescience · MRP ₹165.08
  40. ₹23.60/tabletAfter · 7 tabletPalsons Derma · MRP ₹165.18
  41. ₹23.82/tabletKeptafine · 7 tabletKepler Health Care · MRP ₹166.73
  42. ₹23.84/tabletTurfine · 7 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹166.88
  43. ₹23.97/tabletTerbiride · 7 tabletUniventis Medicare · MRP ₹167.81
  44. ₹23.98/tabletTerbicad · 7 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹167.86
  45. ₹24.78/tabletTerbizol · 7 tabletAristo Laboratories · MRP ₹173.43
  46. ₹25.00/tabletXter · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹250.00
  47. ₹26.22/tabletTerbocet · 7 tabletKivi Labs · MRP ₹183.56
  48. ₹26.50/tabletTerbikem · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹397.50

Terbinafine Cream 1 %

47 packs, ₹2.68 to ₹26.25 per g. Price-controlled: ceiling ₹5.38 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹2.68/gTinapax · 50 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹134.06
  2. ₹3.00/gAbzorb T · 5 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹15.00
  3. ₹3.33/gTerbison · 15 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  4. ₹3.37/gTerbison · 30 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹101.06
  5. ₹3.44/gTerbinext · 30 gm creamEthinext Pharma · MRP ₹103.13
  6. ₹3.48/gTerbest · 30 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹104.40
  7. ₹3.84/gTinapax · 20 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹76.88
  8. ₹3.90/gTerfaze · 10 gm creamMegha Healthcare · MRP ₹39.00
  9. ₹4.00/gAbzorb T · 15 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹60.00
  10. ₹4.48/gTerbest · 15 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹67.20
  11. ₹4.95/gAtef · 20 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹99.00
  12. ₹5.10/gDermafine · 10 gm creamShreya Life Sciences · MRP ₹50.96
The other 35 by price per g
  1. ₹5.20/gNew Triben · 10 gm creamJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹52.00
  2. ₹5.23/gAfter · 30 gm creamPalsons Derma · MRP ₹157.00
  3. ₹5.51/gFungotek · 10 gm creamFDC · MRP ₹55.13
  4. ₹5.51/gTeraderm · 10 gm creamEast West Pharma · MRP ₹55.13
  5. ₹5.51/gTerbikem · 30 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹165.38
  6. ₹5.51/gTergosil · 20 gm creamGlowderma · MRP ₹110.25
  7. ₹5.52/gTerbitotal · 15 gm creamMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹82.84
  8. ₹5.53/gLamifin · 15 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹83.00
  9. ₹5.57/gLamifin · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹167.00
  10. ₹5.61/gFinlin · 10 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹56.08
  11. ₹5.61/gSebifin · 30 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹168.24
  12. ₹5.61/gTerbinaforce · 10 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹56.08
  13. ₹5.61/gTerbocet · 30 gm creamKivi Labs · MRP ₹168.23
  14. ₹5.61/gTrfy XL · 50 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹280.41
  15. ₹5.61/gTyza · 30 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹168.24
  16. ₹5.62/gErbimesh · 30 gm creamApex Laboratories · MRP ₹168.53
  17. ₹5.62/gGris-Odt · 15 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹84.26
  18. ₹5.62/gTerbiface · 15 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹84.26
  19. ₹5.62/gTyza · 15 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹84.26
  20. ₹5.65/gTerbicip · 10 gm creamCipla · MRP ₹56.49
  21. ₹5.80/gTetmosol Plus · 10 gm creamPiramal Healthcare · MRP ₹58.00
  22. ₹6.50/gAtef · 10 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹65.00
  23. ₹6.53/gEndospore · 30 gm creamRivan Pharmaceuticals · MRP ₹196.00
  24. ₹6.64/gTerfast · 15 gm creamRapross Pharmaceuticals · MRP ₹99.60
  25. ₹6.66/gTerbinator · 10 gm creamCadila Pharmaceuticals · MRP ₹66.55
  26. ₹7.17/gErbimesh · 15 gm creamApex Laboratories · MRP ₹107.50
  27. ₹7.47/gEndospore · 15 gm creamRivan Pharmaceuticals · MRP ₹112.00
  28. ₹7.80/gTerbigen · 10 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹78.00
  29. ₹9.30/gTurfine · 10 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹93.00
  30. ₹9.50/gTerbinadoc · 10 gm creamMorepen Laboratories · MRP ₹95.00
  31. ₹9.70/gFintrix · 10 gm creamMicro Labs · MRP ₹97.00
  32. ₹10.05/gTebina · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹150.80
  33. ₹10.67/gTrfy · 15 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹160.00
  34. ₹11.80/gZoterb · 10 gm creamPrism Lifescience · MRP ₹118.00
  35. ₹26.25/gFungicreme · 10 gm creamCipla · MRP ₹262.50

Terbinafine Tablet 500 mg

24 packs, ₹15.90 to ₹38.57 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹15.90/tabletTranbless · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
  2. ₹20.16/tabletTerbest · 7 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹141.09
  3. ₹21.43/tabletTerbiface · 7 tabletHealing Pharma India · MRP ₹150.00
  4. ₹24.29/tabletLamiterb · 7 tabletMed Manor Organics · MRP ₹170.00
  5. ₹24.78/tabletLamifin · 7 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹173.44
  6. ₹25.18/tabletTerbinext · 7 tabletEthinext Pharma · MRP ₹176.25
  7. ₹25.31/tabletTerbiera · 10 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹253.12
  8. ₹25.41/tabletTerbitotal · 7 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹177.89
  9. ₹25.71/tabletNiofine · 7 tabletKLM Laboratories · MRP ₹180.00
  10. ₹26.00/tabletTervue · 10 tabletDermo Care Laboratories · MRP ₹260.00
  11. ₹26.57/tabletTemiza · 7 tabletHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹186.00
  12. ₹26.65/tabletTebina · 7 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
The other 12 by price per tablet
  1. ₹27.43/tabletFintrix · 7 tabletMicro Labs · MRP ₹192.00
  2. ₹28.59/tabletGeneefin · 10 tabletGenees Pharmaceuticals · MRP ₹285.94
  3. ₹29.20/tabletTerbinaforce · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹204.37
  4. ₹29.67/tabletTerbinator · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹296.72
  5. ₹30.94/tabletTerbocet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹309.38
  6. ₹31.34/tabletIfin · 7 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹219.38
  7. ₹31.47/tabletTrfy · 7 tabletHegde & Hegde · MRP ₹220.31
  8. ₹32.14/tabletTexifen · 7 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹225.00
  9. ₹32.14/tabletTexiford · 7 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹225.00
  10. ₹32.41/tabletTerbiride · 7 tabletUniventis Medicare · MRP ₹226.88
  11. ₹38.57/tabletTerbiera · 7 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
  12. ₹0.00Terbifin · 14 tabletCipla · MRP ₹0.00

Terbinafine Cream

6 packs, ₹2.83 to ₹5.62 per g.

  1. ₹2.83/gTcruris · 30 gm creamLorance Pharma · MRP ₹85.00
  2. ₹3.13/gTerbiwell · 30 gm creamCurious Biotech · MRP ₹94.00
  3. ₹3.66/gTefdin · 15 gm creamPsycormedies · MRP ₹54.97
  4. ₹4.47/gTervue · 15 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹67.00
  5. ₹5.59/gTerefin · 30 gm creamRely On Pharmaceuticals · MRP ₹167.81
  6. ₹5.62/gPhytes · 20 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹112.30

Terbinafine Tablet

6 packs, ₹12.19 to ₹34.57 per tablet.

  1. ₹12.19/tabletTerbidel · 10 tabletDelbruk Lifescience · MRP ₹121.85
  2. ₹16.88/tabletTerbidel · 10 tabletDelbruk Lifescience · MRP ₹168.75
  3. ₹19.50/tabletTerbiface · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹195.00
  4. ₹19.50/tabletTerbiwell · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹195.00
  5. ₹20.11/tabletPhytes · 10 tabletDermarex Health Care India · MRP ₹201.05
  6. ₹34.57/tabletTerbinost · 7 tabletAustro Lab · MRP ₹242.00

Terbinafine Dusting Powder 1 %

5 packs, ₹1.84 to ₹4.72 per g.

  1. ₹1.84/gTerfin (Inex) · 100 gm dusting powderInex Medicaments · MRP ₹183.75
  2. ₹2.80/gNiofine · 50 gm dusting powderKLM Laboratories · MRP ₹140.00
  3. ₹3.32/gTerbest · 50 gm dusting powderSystopic Laboratories · MRP ₹165.90
  4. ₹3.34/gTyza · 30 gm dusting powderAbbott Healthcare · MRP ₹100.31
  5. ₹4.72/gTyza · 50 gm dusting powderAbbott Healthcare · MRP ₹235.83

Terbinafine Lotion 1 %

4 packs, ₹4.68 to ₹10.49 per ml.

  1. ₹4.68/mlLamifin Body · 60 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹281.00
  2. ₹6.56/mlTerbimax · 15 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
  3. ₹8.35/mlLamifin · 20 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹167.00
  4. ₹10.49/mlAfter · 15 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹157.30

Terbinafine Powder 1 %

4 packs, ₹2.61 to ₹4.50 per g.

  1. ₹2.61/gTeraderm · 100 gm powderEast West Pharma · MRP ₹260.91
  2. ₹2.88/gLamifin · 75 gm powderCanixa Life Sciences · MRP ₹216.00
  3. ₹3.17/gTexifen · 30 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  4. ₹4.50/gTerbinaforce · 30 gm powderMankind Pharmaceuticals · MRP ₹134.99

Terbinafine Lotion

3 packs, ₹4.08 to ₹5.50 per ml.

  1. ₹4.08/mlTerbidel · 60 ml lotionDelbruk Lifescience · MRP ₹245.00
  2. ₹5.16/mlCandifin · 30 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹154.65
  3. ₹5.50/mlTerfin (Inex) · 30 ml lotionInex Medicaments · MRP ₹165.00

Terbinafine Tablet DT 125 mg

3 packs, ₹13.13 to ₹14.06 per tablet.

  1. ₹13.13/tabletTerrafik · 10 tablet dtEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
  2. ₹13.93/tabletLamifin · 7 tablet dtCanixa Life Sciences · MRP ₹97.50
  3. ₹14.06/tabletTebina · 7 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹98.44

Terbinafine Ointment 1 %

2 packs, ₹4.54 to ₹5.40 per g.

  1. ₹4.54/gTerbisure · 15 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹68.06
  2. ₹5.40/gTexifen · 10 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹54.00

Terbinafine Capsule 100 mg

1 pack, ₹9.80 per capsule.

  1. ₹9.80/capsuleEndospore · 10 capsuleRivan Pharmaceuticals · MRP ₹98.00

Terbinafine Soap 1 %

1 pack, ₹2.13 per g.

  1. ₹2.13/gEndospore · 75 gm soapRivan Pharmaceuticals · MRP ₹160.00

Terbinafine Capsule 200 mg

1 pack, ₹13.97 per capsule.

  1. ₹13.97/capsuleEndospore · 10 capsuleRivan Pharmaceuticals · MRP ₹139.69

Terbinafine Tablet SR 1000 mg

1 pack, ₹27.57 per tablet.

  1. ₹27.57/tabletLamifin · 7 tablet srCanixa Life Sciences · MRP ₹193.00

Terbinafine Dusting Powder

1 pack, ₹2.44 per g.

  1. ₹2.44/gNiofine · 75 gm dusting powderKLM Laboratories · MRP ₹182.81

Terbinafine Cream 10 mg

1 pack, ₹5.03 per g.

  1. ₹5.03/gTebina · 30 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹150.80

Terbinafine Spray 1 %

1 pack, ₹8.63 per ml.

  1. ₹8.63/mlTerbicip · 30 ml sprayCipla · MRP ₹259.00

Terbinafine Tablet 125 mg

1 pack, ₹12.92 per tablet.

  1. ₹12.92/tabletTerbinator · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹129.19

Terbinafine Spray

1 pack, ₹1.34 per g.

  1. ₹1.34/gTexifen · 55 gm sprayLeeford Healthcare · MRP ₹73.80

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Cream 1 % · ceiling 5.38 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.