Medicines / Molecules / Sunscreen

SunscreenEvery pack, by price.

341 packs of Sunscreen on NPPA's price list for July 2026: 166 brands from 85 companies, in 31 forms and strengths.

Packs
341
Brands
166
Companies
85
Forms and strengths
31
Price-controlled packs
0 of 341

Packs, lowest price per unit first

Sunscreen Gel

146 packs, ₹2.43 to ₹92.86 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹2.43/gSunmask · 60 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹146.00
  2. ₹3.50/gSunstil · 50 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹175.00
  3. ₹3.83/gPhotoban · 60 gm gelMicro Labs · MRP ₹229.68
  4. ₹3.99/mlUV Doux · 125 ml gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹499.00
  5. ₹4.50/mlSolset · 100 ml gelMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
  6. ₹4.86/gPhotoban · 100 gm gelMicro Labs · MRP ₹486.00
  7. ₹5.50/gEkran Aqua · 100 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹550.00
  8. ₹5.50/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹275.00
  9. ₹5.98/gCuvia · 50 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹299.00
  10. ₹5.98/gCuvia · 50 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹299.00
  11. ₹6.00/gSkinlite · 30 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹180.00
  12. ₹6.09/gSuncros Aqua · 100 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹609.00
The next 48 by price per g
  1. ₹6.58/gSuncote · 100 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹658.00
  2. ₹6.80/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹340.00
  3. ₹6.82/gSunmate · 50 gm gelPalsons Derma · MRP ₹340.86
  4. ₹6.85/gPhotoban · 60 gm gelMicro Labs · MRP ₹411.00
  5. ₹6.88/gSunclip · 50 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹343.98
  6. ₹7.23/mlI-Glow Lite Uvab · 60 ml gelMRHM Pharma · MRP ₹434.00
  7. ₹7.98/gYuvinie · 50 gm gelTalent India · MRP ₹399.00
  8. ₹8.23/mlUvhold Ultra · 100 ml gelAlniche Life Sciences · MRP ₹823.00
  9. ₹8.30/gSuncros · 100 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹830.00
  10. ₹8.45/gUV Doux · 100 gm gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹845.00
  11. ₹8.50/gUvmed · 50 gm gelEthicare Remedies · MRP ₹425.00
  12. ₹8.82/gU.v. Avo Pro · 50 gm gelMenarini India · MRP ₹441.00
  13. ₹9.02/gEkran Aqua · 50 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹451.00
  14. ₹9.25/gCosmoq AC · 60 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹555.00
  15. ₹9.27/gSunmate · 30 gm gelPalsons Derma · MRP ₹277.96
  16. ₹9.29/gRay Shield Spf 40 · 50 gm gelPsychotropics India · MRP ₹464.50
  17. ₹9.30/gSunbless (LA Pristine) · 60 gm gelLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹558.00
  18. ₹10.00/gSunban · 75 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹750.00
  19. ₹10.50/gSunban Ultra · 60 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹630.00
  20. ₹10.50/gSunban Ultra · 60 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹630.00
  21. ₹10.50/gUveto · 50 gm gelKivi Labs · MRP ₹525.00
  22. ₹10.80/gUvcover · 50 gm gelCurious Biotech · MRP ₹540.00
  23. ₹10.87/gZoray · 60 gm gelOaknet Healthcare · MRP ₹652.00
  24. ₹11.00/gFortisil Spf 30 · 50 gm gelAdroit Biomed · MRP ₹550.00
  25. ₹11.25/gAhaglow Skin Protect · 60 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹675.00
  26. ₹11.57/gPhotostable · 75 gm gelSun Pharma Laboratories · MRP ₹868.00
  27. ₹11.70/gNew Softscreen · 50 gm gelLinux Laboratories · MRP ₹584.75
  28. ₹11.80/gU.v. Avo · 50 gm gelMenarini India · MRP ₹590.00
  29. ₹11.98/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹599.00
  30. ₹11.98/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹599.00
  31. ₹11.98/gRayback · 50 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹599.00
  32. ₹12.00/gNuface Ultra · 50 gm gelDabur India · MRP ₹600.00
  33. ₹12.17/gSunbless (LA Pristine) · 60 gm gelLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹730.00
  34. ₹12.45/gLa-Shield · 80 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹996.00
  35. ₹13.40/gPhotoban · 60 gm gelMicro Labs · MRP ₹804.00
  36. ₹13.67/gSungrace Ultra · 60 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹820.00
  37. ₹13.80/gSoftscreen · 50 gm gelLinux Laboratories · MRP ₹690.00
  38. ₹13.98/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹699.00
  39. ₹13.98/gS-Blok · 50 gm gelRely On Pharmaceuticals · MRP ₹699.00
  40. ₹13.98/mlUvsmart · 50 ml gelMankind Pharmaceuticals · MRP ₹699.00
  41. ₹13.99/mlCetaphil · 100 ml gelGalderma India · MRP ₹1,399
  42. ₹14.17/gLa-Shield · 60 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  43. ₹14.17/gLa-Shield · 60 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  44. ₹14.50/gBlynds AC · 50 gm gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹725.00
  45. ₹14.50/gSunout Spf · 50 gm gelNemus Pharmaceuticals · MRP ₹725.00
  46. ₹14.85/gAcne UV · 100 gm gelIpca Laboratories · MRP ₹1,485
  47. ₹14.85/gAcne UV · 100 gm gelIpca Laboratories · MRP ₹1,485
  48. ₹14.90/gUV Doux · 100 gm gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹1,490

Sunscreen Lotion

92 packs, ₹1.00 to ₹310.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.00/mlCalalayer · 120 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹120.00
  2. ₹1.03/mlMelamine · 100 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹103.00
  3. ₹1.17/mlUmbrella · 60 ml lotionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
  4. ₹1.79/gU.v. Shield · 60 gm lotionPsycormedies · MRP ₹107.15
  5. ₹2.53/mlUV Ban · 100 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹253.00
  6. ₹2.70/gSundare · 100 gm lotionIcpa Health Products · MRP ₹270.00
  7. ₹2.75/gSun Aid · 100 gm lotionZee Laboratories · MRP ₹275.00
  8. ₹2.75/mlSunshade · 100 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹275.00
  9. ₹2.99/mlLa-Shield · 100 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹299.00
  10. ₹3.00/mlUvex AE · 60 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹180.00
  11. ₹3.08/mlU.v.kavach · 60 ml lotionPsycormedies · MRP ₹185.00
  12. ₹3.30/mlNeutrogena · 88 ml lotionJohnson & Johnson · MRP ₹290.53
The next 48 by price per ml
  1. ₹3.44/mlUV Ban · 50 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹172.00
  2. ₹3.50/mlTaiyu · 100 ml lotionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹350.00
  3. ₹3.67/mlMask · 60 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹220.00
  4. ₹4.02/mlRaybarin · 100 ml lotionEast West Pharma · MRP ₹402.14
  5. ₹4.11/mlAlisun · 100 ml lotionAvancer Lab · MRP ₹411.40
  6. ₹4.15/mlSungrace · 100 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹415.00
  7. ₹4.15/mlSunroof · 60 ml lotionHealing Pharma India · MRP ₹249.00
  8. ₹4.18/mlZoray · 60 ml lotionOaknet Healthcare · MRP ₹250.52
  9. ₹4.19/mlUV Sun 26 Plus · 75 ml lotionProtech Biosystems · MRP ₹314.00
  10. ₹4.23/mlSolset · 60 ml lotionMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹253.60
  11. ₹4.29/gRaystop · 50 gm lotionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹214.37
  12. ₹4.31/mlSuncros · 100 ml lotionRanbaxy Laboratories · MRP ₹431.25
  13. ₹4.40/mlSper · 100 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹440.00
  14. ₹4.40/mlSunlyn · 50 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹220.00
  15. ₹4.45/mlDermashade · 100 ml lotionOrganic Laboratories · MRP ₹445.31
  16. ₹4.50/mlSunshade · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹225.00
  17. ₹4.50/mlUvhold · 100 ml lotionAlniche Life Sciences · MRP ₹450.00
  18. ₹4.65/mlUveto Spf 50 · 100 ml lotionKivi Labs · MRP ₹465.00
  19. ₹4.69/mlEvamore · 100 ml lotionMorepen Laboratories · MRP ₹468.59
  20. ₹4.72/mlUveto Spf 30 · 60 ml lotionKivi Labs · MRP ₹283.00
  21. ₹4.76/mlSper · 50 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹238.00
  22. ₹4.81/gU.v. Avo · 30 gm lotionMenarini India · MRP ₹144.37
  23. ₹4.97/gRightpick · 30 gm lotionSmart Laboratories · MRP ₹149.00
  24. ₹5.00/gNuface · 50 gm lotionDabur India · MRP ₹250.00
  25. ₹5.00/gNuface · 50 gm lotionDabur India · MRP ₹250.00
  26. ₹5.13/mlSunblock · 60 ml lotionApex Laboratories · MRP ₹307.50
  27. ₹5.50/mlMeglow · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹275.00
  28. ₹5.52/mlUveto Spf 30 · 50 ml lotionKivi Labs · MRP ₹276.18
  29. ₹6.37/gSkinlite · 50 gm lotionZydus Healthcare · MRP ₹318.70
  30. ₹6.54/mlVansun Eva · 50 ml lotionAvancer Lab · MRP ₹327.00
  31. ₹6.87/gUV Ban Aqua · 50 gm lotionPrism Lifescience · MRP ₹343.58
  32. ₹7.00/mlMeglow · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹350.00
  33. ₹7.00/mlSunshade · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹350.00
  34. ₹7.20/gEkran · 50 gm lotionKLM Laboratories · MRP ₹360.00
  35. ₹7.33/gShadowz · 75 gm lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹550.00
  36. ₹7.34/mlEnmask · 60 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹440.63
  37. ₹7.53/gU.v. Avo · 75 gm lotionMenarini India · MRP ₹565.00
  38. ₹7.63/mlSunstop 30 · 60 ml lotionAjanta Pharma · MRP ₹458.00
  39. ₹7.70/mlSunban · 60 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹462.00
  40. ₹7.78/mlPhotoban · 60 ml lotionMicro Labs · MRP ₹467.00
  41. ₹7.98/mlAhaglow Sunscreen · 100 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹798.00
  42. ₹8.35/mlSebamed · 200 ml lotionUsv · MRP ₹1,670
  43. ₹8.50/mlUvmed · 50 ml lotionEthicare Remedies · MRP ₹425.00
  44. ₹8.55/mlAhaglow Sunscreen · 100 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹855.00
  45. ₹9.05/mlSuncros Aqua · 60 ml lotionRanbaxy Laboratories · MRP ₹542.81
  46. ₹9.56/mlRaystop · 100 ml lotionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹955.90
  47. ₹9.83/mlMultiprotect · 150 ml lotionUsv · MRP ₹1,475
  48. ₹9.98/mlMis-D-Sun · 60 ml lotionAkumentis Healthcare · MRP ₹599.00

Sunscreen Cream

51 packs, ₹3.00 to ₹42.27 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹3.00/gUvab SF · 30 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹90.00
  2. ₹3.68/gRaystop · 50 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹183.75
  3. ₹4.10/gSunova · 50 gm creamLinux Laboratories · MRP ₹205.08
  4. ₹4.55/gUV Doux · 100 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹455.00
  5. ₹4.87/gRay Shield Spf 15 · 50 gm creamPsychotropics India · MRP ₹243.32
  6. ₹5.67/gUvsoft · 50 gm creamPsychotropics India · MRP ₹283.50
  7. ₹5.99/gUV Doux · 100 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹599.00
  8. ₹7.63/gSunstop 30 · 60 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹458.00
  9. ₹7.98/gLa-Shield · 50 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹399.00
  10. ₹8.02/gI-Glow Lite Uvab · 50 gm creamMRHM Pharma · MRP ₹401.00
  11. ₹8.68/gRaystop · 50 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹434.00
  12. ₹9.98/gGladsheild · 50 gm creamGladstone Pharma India · MRP ₹499.00
The other 39 by price per g
  1. ₹10.00/gLipolent UV · 9 gm creamRemember India Medicos · MRP ₹90.00
  2. ₹10.38/gSunhalt Gold · 50 gm creamLupin · MRP ₹519.00
  3. ₹11.37/gScreene · 50 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹568.30
  4. ₹11.50/gSunban · 60 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹690.00
  5. ₹11.50/gSunban · 60 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹690.00
  6. ₹11.68/gSunclip · 50 gm creamCadila Pharmaceuticals · MRP ₹584.00
  7. ₹13.00/gSunniza · 50 gm creamHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹650.00
  8. ₹13.05/gSunstop · 60 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹783.00
  9. ₹13.17/gUV Tec · 30 gm creamTalent India · MRP ₹395.00
  10. ₹13.20/gCuvia · 50 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹660.00
  11. ₹13.20/gSunban · 75 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹990.00
  12. ₹13.60/mlAcnacalm · 50 ml creamViatris · MRP ₹680.00
  13. ₹13.80/gSunkroma · 50 gm creamJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹690.00
  14. ₹13.88/gPhotobloc · 50 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹694.00
  15. ₹13.90/gOdtox UV · 50 gm creamGenees Pharmaceuticals · MRP ₹695.00
  16. ₹14.90/gSunhalt Gold · 50 gm creamLupin · MRP ₹745.00
  17. ₹15.98/gPhotoban · 50 gm creamMicro Labs · MRP ₹799.00
  18. ₹16.50/gUV Tec · 50 gm creamTalent India · MRP ₹825.00
  19. ₹16.76/gSunstop Gold · 50 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹838.00
  20. ₹17.00/gBlynds Pro · 50 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  21. ₹17.00/gMis-D-Sun · 50 gm creamAkumentis Healthcare · MRP ₹850.00
  22. ₹17.00/gSunheal Tint · 50 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹850.00
  23. ₹17.09/gTvaksh Face Guard · 50 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹854.70
  24. ₹17.25/gAcne UV · 100 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹1,725
  25. ₹17.58/gYuvinie · 50 gm creamTalent India · MRP ₹879.00
  26. ₹17.84/gBanray 45 · 50 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹892.00
  27. ₹18.00/unitSunmist · 50 creamMeghmani Lifesciences · MRP ₹900.00
  28. ₹18.30/gSunheal · 50 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹915.00
  29. ₹19.56/gRivela Lite · 60 gm creamCipla · MRP ₹1,174
  30. ₹19.80/gAcne UV · 50 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹990.00
  31. ₹20.00/gAcne UV · 30 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹600.00
  32. ₹20.90/gRaystop C · 50 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹1,045
  33. ₹21.16/gZoray Aps · 50 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹1,058
  34. ₹22.50/mlAcnacalm · 20 ml creamViatris · MRP ₹450.00
  35. ₹24.07/mlPhotoscreen · 30 ml creamAbbott Healthcare · MRP ₹722.00
  36. ₹25.00/gSunheal Pure · 30 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹750.00
  37. ₹32.00/mlSunlight · 50 ml creamViatris · MRP ₹1,600
  38. ₹36.76/mlVery High Protection · 50 ml creamAbbott Healthcare · MRP ₹1,838
  39. ₹42.27/gMederma Plus · 20 gm creamWin-Medicare · MRP ₹845.34

Sunscreen Gel 50 Spf

7 packs, ₹7.00 to ₹21.56 per ml.

  1. ₹7.00/mlUV Raze · 75 ml gelMed Manor Organics · MRP ₹525.00
  2. ₹14.98/gSolasafe · 40 gm gelRegaliz Medicare · MRP ₹599.00
  3. ₹15.60/gRayback · 50 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹780.00
  4. ₹15.78/gSolasafe · 50 gm gelRegaliz Medicare · MRP ₹789.00
  5. ₹15.98/gSolasafe · 40 gm gelRegaliz Medicare · MRP ₹639.00
  6. ₹19.60/gLa-Shield · 50 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹980.00
  7. ₹21.56/gMelagard · 50 gm gelAbbott Healthcare · MRP ₹1,078

Sunscreen Gel 30 Spf

5 packs, ₹9.40 to ₹32.67 per g.

  1. ₹9.40/gHyblok AC · 50 gm gelRegaliz Medicare · MRP ₹470.00
  2. ₹11.60/gVibabloc Lite · 50 gm gelMasaya Pharmaceuticals · MRP ₹580.00
  3. ₹15.40/gAcne UV · 60 gm gelIpca Laboratories · MRP ₹924.00
  4. ₹21.56/gMelagard · 50 gm gelAbbott Healthcare · MRP ₹1,078
  5. ₹32.67/gLa-Shield · 30 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹980.00

Sunscreen Liquid

4 packs, ₹1.66 to ₹12.18 per ml.

  1. ₹1.66/mlNeutrogena · 175 ml liquidJohnson & Johnson · MRP ₹290.53
  2. ₹1.94/mlNeutrogena · 150 ml liquidJohnson & Johnson · MRP ₹290.53
  3. ₹3.19/mlUV Doux · 125 ml liquidBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹399.00
  4. ₹12.18/mlSolasafe · 50 ml liquidRegaliz Medicare · MRP ₹609.00

Sunscreen Lotion 50 Spf

3 packs, ₹13.98 to ₹19.98 per ml.

  1. ₹13.98/mlUV Doux · 50 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹699.00
  2. ₹19.90/gSolfactor · 50 gm lotionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹995.00
  3. ₹19.98/mlMis-D-Sun · 50 ml lotionAkumentis Healthcare · MRP ₹999.00

Sunscreen Serum

3 packs, ₹19.90 to ₹75.00 per ml.

  1. ₹19.90/mlSolfactor · 50 ml serumEntod Pharmaceuticals · MRP ₹995.00
  2. ₹26.25/mlTaiyu · 20 ml serumWallace Pharmaceuticals · MRP ₹525.00
  3. ₹75.00/mlTaiyu · 20 ml serumWallace Pharmaceuticals · MRP ₹1,500

Sunscreen Tablet

2 packs, ₹6.00 to ₹560.00 per tablet.

  1. ₹6.00/tabletFreedom · 10 tabletAlbatross Health Care · MRP ₹60.00
  2. ₹560.00/tabletRaystop · 1 tabletSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹560.00

Sunscreen Cream 30 Spf

2 packs, ₹9.98 to ₹15.20 per g.

  1. ₹9.98/gHydrasun · 50 gm creamEthinext Pharma · MRP ₹499.00
  2. ₹15.20/gUvlox · 50 gm creamPercos India · MRP ₹760.00

Sunscreen Spray

2 packs, ₹5.67 to ₹14.19 per ml.

  1. ₹5.67/mlLa-Shield · 150 ml sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  2. ₹14.19/mlVery High Protection · 200 ml sprayAbbott Healthcare · MRP ₹2,838

Sunscreen Emulsion

2 packs, ₹21.70 to ₹36.76 per ml.

  1. ₹21.70/mlPhotoscreen · 40 ml emulsionAbbott Healthcare · MRP ₹868.00
  2. ₹36.76/mlVery High Protection · 50 ml emulsionAbbott Healthcare · MRP ₹1,838

Sunscreen Cream 50 Spf

2 packs, ₹13.00 to ₹18.00 per g.

  1. ₹13.00/gSuncote · 50 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹650.00
  2. ₹18.00/gUvlox · 50 gm creamPercos India · MRP ₹900.00

Sunscreen Gel 30 mg

2 packs, ₹6.90 to ₹8.54 per g.

  1. ₹6.90/gSunprotek Plus · 100 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹690.00
  2. ₹8.54/gSunprotek Plus · 50 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹427.00

Sunscreen Gel 50 mg

2 packs, ₹8.77 to ₹10.72 per g.

  1. ₹8.77/gSunprotek Plus · 100 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹877.00
  2. ₹10.72/gSunprotek Plus · 50 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹536.00

Sunscreen Gel 60 Spf

1 pack, ₹17.50 per g.

  1. ₹17.50/gBlynds AC · 50 gm gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹875.00

Sunscreen Solution

1 pack, ₹13.31 per ml.

  1. ₹13.31/mlMis-D-Sun · 5 ml solutionAkumentis Healthcare · MRP ₹66.56

Sunscreen Lotion 15 mg

1 pack, ₹2.53 per ml.

  1. ₹2.53/mlPhotoban · 60 ml lotionMicro Labs · MRP ₹152.00

Sunscreen Cream 50 mg

1 pack, ₹34.21 per ml.

  1. ₹34.21/mlPhotoderm Max Spf · 40 ml creamPalsons Derma · MRP ₹1,368

Sunscreen Emulgel

1 pack, ₹17.36 per g.

  1. ₹17.36/gPhotostable New · 50 gm emulgelSun Pharma Laboratories · MRP ₹868.00

Sunscreen Cream 2.5 %

1 pack, ₹12.32 per g.

  1. ₹12.32/gRaystop · 50 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹616.00

Sunscreen Lotion 55 Spf

1 pack, ₹5.98 per g.

  1. ₹5.98/gRightpick · 50 gm lotionSmart Laboratories · MRP ₹299.00

Sunscreen Lotion 70 mg

1 pack, ₹18.75 per ml.

  1. ₹18.75/mlScreene · 40 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹750.00

Sunscreen Lotion 30 Spf

1 pack, ₹7.70 per ml.

  1. ₹7.70/mlSunban · 60 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹462.00

Sunscreen Lotion 50 mg

1 pack, ₹8.00 per ml.

  1. ₹8.00/mlSunblock · 60 ml lotionApex Laboratories · MRP ₹480.00

Sunscreen Tube

1 pack, ₹16.50 per g.

  1. ₹16.50/gSunhalt · 50 gm tubeLupin · MRP ₹825.00

Sunscreen Lotion 18 %

1 pack, ₹7.98 per ml.

  1. ₹7.98/mlSunkroma · 50 ml lotionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹399.00

Sunscreen Cream 19 mg

1 pack, ₹6.02 per g.

  1. ₹6.02/gSunstop · 60 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹361.00

Sunscreen Gel 80 Spf

1 pack, ₹17.84 per g.

  1. ₹17.84/gSunstop Acne · 50 gm gelAjanta Pharma · MRP ₹892.00

Sunscreen Gel 7.5 %

1 pack, ₹8.90 per g.

  1. ₹8.90/gSunstop · 50 gm gelAjanta Pharma · MRP ₹445.00

1 further form and strength with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.