Medicines / Molecules / Sulfadiazine + Chlorhexidine

Sulfadiazine + ChlorhexidineEvery pack, by price.

20 packs of Sulfadiazine + Chlorhexidine on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 11 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
20
Brands
14
Companies
11
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 20

Packs, lowest price per unit first

Sulfadiazine + Chlorhexidine Cream 1/0.2 %

8 packs, ₹0.48 to ₹24.93 per g.

  1. ₹0.48/gBurncool · 250 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹118.75
  2. ₹1.50/gBurncool · 10 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
  3. ₹2.51/gSilverex · 250 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹627.19
  4. ₹2.61/gSilverex AV · 240 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹627.19
  5. ₹5.63/gWbc · 15 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹84.38
  6. ₹16.75/gSilverex A · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹335.00
  7. ₹22.10/gSlvrgen · 30 gm creamBharat Bio Tech International · MRP ₹663.00
  8. ₹24.93/gSlvrgen · 15 gm creamBharat Bio Tech International · MRP ₹374.00

Sulfadiazine + Chlorhexidine Cream 0.5/0.2 %

3 packs, ₹3.14 to ₹14.40 per g.

  1. ₹3.14/gSilverex Ssd · 240 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹754.69
  2. ₹9.75/gSilverex Ssd · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹195.00
  3. ₹14.40/gSilverex Ssd · 10 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹144.00

Sulfadiazine + Chlorhexidine Cream 0.2/1 %

2 packs, ₹4.47 to ₹6.82 per g.

  1. ₹4.47/gBurnease · 15 gm creamWings Pharmaceuticals · MRP ₹67.03
  2. ₹6.82/gSilvez-Plus · 15 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹102.30

Sulfadiazine + Chlorhexidine Cream

2 packs, ₹5.00 to ₹7.13 per g.

  1. ₹5.00/gWbc · 5 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹25.00
  2. ₹7.13/gBurnfine Ultra · 15 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹107.00

Sulfadiazine + Chlorhexidine Ointment

2 packs, ₹6.56 to ₹21.10 per g.

  1. ₹6.56/gBurnost · 15 gm ointmentAustro Lab · MRP ₹98.43
  2. ₹21.10/gClavora MF · 10 gm ointmentAnhox Healthcare · MRP ₹211.00

Sulfadiazine + Chlorhexidine Cream 1/0.5 %

1 pack, ₹6.20 per g.

  1. ₹6.20/gBurnheal · 15 gm creamCipla · MRP ₹92.95

Sulfadiazine + Chlorhexidine Ointment 1/0.2 %

1 pack, ₹0.88 per g.

  1. ₹0.88/gBurnosil · 25 gm ointmentSyncom Formulations · MRP ₹22.00

Sulfadiazine + Chlorhexidine Powder 1/0.5 %

1 pack, ₹3.09 per g.

  1. ₹3.09/gSilverex · 11 gm powderRanbaxy Laboratories · MRP ₹34.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.