Medicines / Molecules / Sulfacetamide

SulfacetamideEvery pack, by price.

8 packs of Sulfacetamide on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 6 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
8
Brands
6
Companies
6
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Sulfacetamide Eye Drops 15 %

3 packs, ₹6.09 to ₹7.40 per ml.

  1. ₹6.09/mlZinbo Sulf · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹60.94
  2. ₹7.20/mlPhenosulf · 10 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹72.00
  3. ₹7.40/mlZinbro S · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹74.00

Sulfacetamide Eye Drops 10 %

1 pack, ₹3.56 per ml.

  1. ₹3.56/mlLocula · 10 ml eye dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹35.63

Sulfacetamide Eye Drops 20 %

1 pack, ₹3.75 per ml.

  1. ₹3.75/mlLocula · 10 ml eye dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹37.50

Sulfacetamide Eye Drops 30 %

1 pack, ₹5.44 per ml.

  1. ₹5.44/mlLocula · 10 ml eye dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹54.38

Sulfacetamide Eye Drops 12 %

1 pack, ₹6.47 per ml.

  1. ₹6.47/mlZincoren · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹64.69

Sulfacetamide Eye Drops 12.5 %

1 pack, ₹11.50 per ml.

  1. ₹11.50/mlZinco Sulpha · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹114.96

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.