Medicines / Molecules / Sucralfate
SucralfateEvery pack, by price.
64 packs of Sucralfate on NPPA's price list for July 2026: 49 brands from 43 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 64
- Brands
- 49
- Companies
- 43
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 64
Packs, lowest price per unit first
Sucralfate Suspension 1000 mg
21 packs, ₹0.39 to ₹1.50 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.39/mlAlbefate · 200 ml suspensionAlbert David · MRP ₹77.18
- ₹0.51/mlSucramore · 100 ml suspensionMorepen Laboratories · MRP ₹50.62
- ₹0.55/mlSucrat · 200 ml suspensionZen Labs India · MRP ₹110.00
- ₹0.62/mlSucron · 170 ml suspensionIntra Labs · MRP ₹105.00
- ₹0.69/mlLenocarb S · 200 ml suspensionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹138.08
- ₹0.71/mlSucramal · 100 ml suspensionMenarini India · MRP ₹71.10
- ₹0.72/mlSucramal · 200 ml suspensionMenarini India · MRP ₹144.90
- ₹0.75/mlSucrapil · 100 ml suspensionPsychotropics India · MRP ₹75.00
- ₹0.77/mlSucraday · 100 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹77.00
- ₹0.81/mlSucralfate · 100 ml suspensionCorona · MRP ₹80.95
- ₹0.83/mlMacralfate · 200 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹165.94
- ₹0.83/mlNucool-S · 200 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹165.00
The other 9 by price per ml
- ₹0.87/mlSucragard · 200 ml suspensionStadchem of India · MRP ₹174.00
- ₹0.87/mlSucrawall · 200 ml suspensionVotary Laboratories · MRP ₹173.00
- ₹0.93/mlStalfate · 200 ml suspensionStadmed · MRP ₹186.50
- ₹0.97/mlSkf · 200 ml suspensionShine Pharmaceuticals · MRP ₹193.88
- ₹1.01/mlSucrachem · 200 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹201.09
- ₹1.08/mlSucracon O · 200 ml suspensionConcept Biosciences · MRP ₹215.63
- ₹1.15/mlSucral · 200 ml suspensionStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹230.00
- ₹1.22/mlSigral · 100 ml suspensionSignova Pharma · MRP ₹122.34
- ₹1.50/mlSucragard · 100 ml suspensionStadchem of India · MRP ₹150.00
Sucralfate Syrup 1000 mg
17 packs, ₹0.31 to ₹1.66 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.31/mlSucratas · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹31.25
- ₹0.40/mlSucrat · 100 ml syrupZen Labs India · MRP ₹40.00
- ₹0.68/mlSucro · 200 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹136.41
- ₹0.69/mlSucrafil · 450 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹311.80
- ₹0.70/mlAcefate · 200 ml syrupAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹140.24
- ₹0.73/mlRab SF · 200 ml syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹0.80/mlSigral · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹159.66
- ₹0.80/mlSucrader · 200 ml syrupElder Projects · MRP ₹160.31
- ₹0.80/mlSucramal · 100 ml syrupMenarini India · MRP ₹79.81
- ₹0.88/mlSucramax · 200 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹175.31
- ₹0.89/mlSuco · 200 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹177.00
- ₹0.89/mlTasul · 100 ml syrupAarpik Remedies · MRP ₹89.00
The other 5 by price per ml
- ₹0.91/mlAcicrol · 170 ml syrupPulse Pharmaceuticals · MRP ₹155.00
- ₹0.93/mlSufrate · 200 ml syrupEskag Pharma · MRP ₹186.00
- ₹1.08/mlSparcid DS (Dr.reddys) · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹108.28
- ₹1.10/mlSucralcoat · 200 ml syrupExeltis · MRP ₹219.08
- ₹1.66/mlSucratas · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹331.88
Sucralfate Suspension 500 mg
6 packs, ₹0.65 to ₹1.16 per ml.
- ₹0.65/mlSucragel · 100 ml suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹65.18
- ₹0.89/mlAncool-Sf · 200 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹178.80
- ₹1.00/mlSucrafil · 200 ml suspensionFourrts India Laboratories · MRP ₹199.00
- ₹1.08/mlSparacid · 100 ml suspensionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹108.28
- ₹1.10/mlCoatz · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹220.85
- ₹1.16/mlAncool-Sf · 170 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹198.00
Sucralfate Suspension 100 mg
3 packs, ₹0.87 to ₹1.57 per ml.
- ₹0.87/mlFilcer · 200 ml suspensionNavil Laboratories · MRP ₹173.44
- ₹1.34/mlSft · 100 ml suspensionCaplet India · MRP ₹133.68
- ₹1.57/mlSucral · 100 ml suspensionStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹156.57
Sucralfate Suspension
3 packs, ₹0.81 to ₹0.85 per ml.
- ₹0.81/mlMucobind · 200 ml suspensionRhine Biogenics · MRP ₹161.70
- ₹0.85/mlQP Fate · 170 ml suspensionQuality Pharma · MRP ₹144.76
- ₹0.85/mlSucrax · 200 ml suspensionVance & Health Pharmaceuticals · MRP ₹169.00
Sucralfate Tablet 1000 mg
3 packs, ₹5.25 to ₹11.39 per tablet.
- ₹5.25/tabletSucrafil · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹52.50
- ₹11.28/tabletPepsigard · 8 tabletSaf Fermion · MRP ₹90.23
- ₹11.39/tabletSucral · 10 tabletStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹113.91
Sucralfate Syrup
3 packs, ₹0.88 to ₹0.99 per ml.
- ₹0.88/mlSucrashield · 200 ml syrupVasu Organics · MRP ₹176.34
- ₹0.95/mlSucrasure · 200 ml syrupGladstone Pharma India · MRP ₹190.00
- ₹0.99/mlSufitag · 200 ml syrupIntag Remedies · MRP ₹198.00
Sucralfate Oral Gel 1000 mg
2 packs, ₹0.84 to ₹1.03 per ml.
- ₹0.84/mlSft · 200 ml oral gelCaplet India · MRP ₹168.49
- ₹1.03/mlPepsigard · 200 ml oral gelSaf Fermion · MRP ₹206.25
Sucralfate Syrup 500 mg
2 packs, ₹1.39 to ₹1.55 per ml.
- ₹1.39/mlSufrate P · 100 ml syrupEskag Pharma · MRP ₹139.00
- ₹1.55/mlPepsigard · 100 ml syrupSaf Fermion · MRP ₹154.69
Sucralfate Oral Liquid 2000 mg
1 pack, ₹2.27 per ml.
- ₹2.27/mlSrfil · 60 ml oral liquidFourrts India Laboratories · MRP ₹136.00
Sucralfate Oral Liquid 1000 mg
1 pack, ₹0.62 per ml.
- ₹0.62/mlSucracid · 200 ml oral liquidIndswift Laboratories · MRP ₹124.15
Sucralfate Cream 7 %
1 pack, ₹6.94 per g.
- ₹6.94/gSucral · 20 gm creamStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹138.75
Sucralfate Tablet 500 mg
1 pack, ₹102.80 per tablet.
- ₹102.80/tabletSupratum · 6 tabletVasu Organics · MRP ₹616.78
Companies marketing it
- Fourrts India Laboratories4 packs
- Strassenburg Pharmaceuticals4 packs
- Saf Fermion3 packs
- Intas3 packs
- Menarini India3 packs
- Emcure2 packs
- Mankind2 packs
- Caplet India2 packs
- Signova Pharma2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Stadchem of India2 packs
- Vasu Organics2 packs
- Zen Labs India2 packs
- Eskag Pharma2 packs
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Pulse Pharmaceuticals1 pack
- Albert David1 pack
- Navil Laboratories1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Rhine Biogenics1 pack
- Alkem1 pack
- Quality Pharma1 pack
- Aurobindo1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.