Medicines / Molecules / Strontium Chloride

Strontium ChlorideEvery pack, by price.

14 packs of Strontium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
14
Brands
9
Companies
5
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 14

Packs, lowest price per unit first

Strontium Chloride Oral Paste 10 %

7 packs, ₹1.28 to ₹3.70 per g.

  1. ₹1.28/gSensoform · 100 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹128.00
  2. ₹1.36/gThermoseal · 100 gm oral pasteIcpa Health Products · MRP ₹136.15
  3. ₹1.42/gThermoseal · 50 gm oral pasteIcpa Health Products · MRP ₹71.15
  4. ₹1.45/gSensoform · 120 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹173.50
  5. ₹1.58/gSenolin · 100 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹157.50
  6. ₹1.95/gSensoform · 60 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹117.00
  7. ₹3.70/gSenolin · 50 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹185.00

Strontium Chloride Oral Gel

3 packs, ₹1.05 to ₹3.70 per g.

  1. ₹1.05/gDentotreat · 80 gm oral gelSmartway Wellness · MRP ₹84.38
  2. ₹2.84/gSenolin SF Dental · 25 gm oral gelIndoco Remedies · MRP ₹71.00
  3. ₹3.70/gSenolin SF · 50 gm oral gelIndoco Remedies · MRP ₹185.00

Strontium Chloride Oral Gel 8 %

2 packs, ₹2.93 to ₹3.12 per g.

  1. ₹2.93/gRR Sensoform Dental · 80 gm oral gelIndoco Remedies · MRP ₹234.40
  2. ₹3.12/gRR Sensoform Dental · 40 gm oral gelIndoco Remedies · MRP ₹124.60

Strontium Chloride Oral Liquid 10 %

1 pack, ₹1.68 per ml.

  1. ₹1.68/mlStolin · 100 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹168.28

Strontium Chloride Toothpaste 10 %

1 pack, ₹1.12 per g.

  1. ₹1.12/gToss T · 50 gm toothpasteIndswift Laboratories · MRP ₹56.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.