Medicines / Molecules / Sodium Valproate

Sodium ValproateEvery pack, by price.

76 packs of Sodium Valproate on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 27 companies, in 15 forms and strengths.

Packs
76
Brands
29
Companies
27
Forms and strengths
15
Price-controlled packs
46 of 76

Packs, lowest price per unit first

Sodium Valproate Tablet 200 mg

17 packs, ₹2.80 to ₹6.44 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.67 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.80/tabletZenporate · 10 tabletElder Projects · MRP ₹28.00
  2. ₹2.88/tabletTorvate · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹28.81
  3. ₹3.56/tabletValpact · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹35.63
  4. ₹3.60/tabletValcnx · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹36.00
  5. ₹3.76/tabletValpo · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹37.58
  6. ₹3.82/tabletValparin · 15 tabletCipla · MRP ₹57.35
  7. ₹3.82/tabletVikorate · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹38.23
  8. ₹3.83/tabletEpilex · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹57.48
  9. ₹3.83/tabletValparin · 10 tabletCipla · MRP ₹38.30
  10. ₹3.85/tabletEncorate · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹38.47
  11. ₹3.85/tabletEpival · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹38.47
  12. ₹4.36/tabletKronostar · 10 tabletLupin · MRP ₹43.55
The other 5 by price per tablet
  1. ₹4.36/tabletSolprate · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹43.55
  2. ₹4.38/tabletAmvalor Chrono · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹43.83
  3. ₹4.84/tabletVeana · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹48.35
  4. ₹5.90/tabletChrono · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹59.00
  5. ₹6.44/tabletSeizrate · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹64.35

Sodium Valproate Tablet 500 mg

16 packs, ₹3.83 to ₹14.20 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹8.31 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.83/tabletValporil · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹38.33
  2. ₹4.88/tabletValparin · 10 tabletCipla · MRP ₹48.75
  3. ₹5.82/tabletTorvate · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹58.15
  4. ₹6.52/tabletEpilex · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹97.73
  5. ₹8.66/tabletValparin · 15 tabletCipla · MRP ₹129.96
  6. ₹8.72/tabletEncorate · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹87.19
  7. ₹9.00/tabletValcnx · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹90.00
  8. ₹9.00/tabletVolsaa · 10 tabletAnax Life Sciences · MRP ₹90.00
  9. ₹9.80/tabletValpact · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹98.00
  10. ₹9.89/tabletChrono · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹98.90
  11. ₹9.91/tabletSeizrate · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹99.11
  12. ₹9.91/tabletVeana · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹99.12
The other 4 by price per tablet
  1. ₹9.97/tabletKronostar · 10 tabletLupin · MRP ₹99.65
  2. ₹9.98/tabletAmvalor Chrono · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹99.75
  3. ₹9.98/tabletSolprate · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹99.75
  4. ₹14.20/tabletManigrain · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹142.00

Sodium Valproate Syrup 200 mg

16 packs, ₹0.68 to ₹0.73 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.68/mlSoval · 100 ml syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹67.97
  2. ₹0.68/mlSoval · 200 ml syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹136.41
  3. ₹0.68/mlValpo · 100 ml syrupD D Pharmaceuticals · MRP ₹68.25
  4. ₹0.68/mlValporil · 100 ml syrupReliance Formulation · MRP ₹68.25
  5. ₹0.69/mlEncorate · 200 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹138.60
  6. ₹0.69/mlEpilex · 200 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹138.60
  7. ₹0.69/mlEpival · 200 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹138.60
  8. ₹0.69/mlSolprate · 100 ml syrupSolvate Laboratories · MRP ₹69.30
  9. ₹0.69/mlValparin · 200 ml syrupCipla · MRP ₹138.60
  10. ₹0.69/mlValpex · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹69.30
  11. ₹0.69/mlValprol · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹138.60
  12. ₹0.69/mlValrate · 100 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹69.30
The other 4 by price per ml
  1. ₹0.69/mlVikorate · 100 ml syrupKivi Labs · MRP ₹69.30
  2. ₹0.69/mlVikorate · 200 ml syrupKivi Labs · MRP ₹138.60
  3. ₹0.72/mlValeptol · 100 ml syrupLinux Laboratories · MRP ₹72.00
  4. ₹0.73/mlNapilex · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹72.80

Sodium Valproate Tablet 300 mg

11 packs, ₹4.03 to ₹6.54 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.57 per tablet.

  1. ₹4.03/tabletTorvate · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹40.31
  2. ₹4.50/tabletValcnx · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹45.00
  3. ₹4.79/tabletEncorate · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.93
  4. ₹5.83/tabletAmvalor Chrono · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹58.30
  5. ₹6.15/tabletVolsaa · 10 tabletAnax Life Sciences · MRP ₹61.50
  6. ₹6.48/tabletChrono · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹64.80
  7. ₹6.52/tabletSeizrate · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹65.20
  8. ₹6.52/tabletSolprate · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹65.21
  9. ₹6.52/tabletValpact · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹65.20
  10. ₹6.52/tabletVeana · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹65.20
  11. ₹6.54/tabletKronostar · 10 tabletLupin · MRP ₹65.40

Sodium Valproate Tablet CR 200 mg

3 packs, ₹2.84 to ₹7.19 per tablet.

  1. ₹2.84/tabletZenporate · 10 tablet crElder Projects · MRP ₹28.39
  2. ₹3.66/tabletVolsaa · 10 tablet crAnax Life Sciences · MRP ₹36.61
  3. ₹7.19/tabletValeptol · 10 tablet crLinux Laboratories · MRP ₹71.90

Sodium Valproate Injection 100 mg

2 packs, ₹7.20 per ml. Price-controlled: ceiling ₹6.91 per ml.

  1. ₹7.20/mlEncorate · 5 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹35.99
  2. ₹7.20/mlValprol · 5 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹36.00

Sodium Valproate Tablet CR 300 mg

2 packs, ₹4.46 to ₹6.44 per tablet.

  1. ₹4.46/tabletZenporate · 10 tablet crElder Projects · MRP ₹44.62
  2. ₹6.44/tabletValeptol · 10 tablet crLinux Laboratories · MRP ₹64.40

Sodium Valproate Tablet CR 500 mg

2 packs, ₹7.54 to ₹9.87 per tablet.

  1. ₹7.54/tabletZenporate · 10 tablet crElder Projects · MRP ₹75.39
  2. ₹9.87/tabletValeptol · 10 tablet crLinux Laboratories · MRP ₹98.73

Sodium Valproate Tablet ER 250 mg

1 pack, ₹6.40 per tablet.

  1. ₹6.40/tabletDivarus · 10 tablet erIcarus Healthcare Primus · MRP ₹64.00

Sodium Valproate Tablet 250 mg

1 pack, ₹9.18 per tablet.

  1. ₹9.18/tabletManigrain · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹91.78

Sodium Valproate Tablet 750 mg

1 pack, ₹12.49 per tablet.

  1. ₹12.49/tabletManigrain · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹124.93

Sodium Valproate Injection 500 mg

1 pack, ₹7.18 per ml.

  1. ₹7.18/mlNeoprate · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹35.90

Sodium Valproate Syrup 100 mg

1 pack, ₹0.78 per ml.

  1. ₹0.78/mlSavvy · 200 ml syrupAstrum Healthcare · MRP ₹155.00

Sodium Valproate Syrup

1 pack, ₹0.69 per ml.

  1. ₹0.69/mlValeptol · 200 ml syrupLinux Laboratories · MRP ₹137.30

Sodium Valproate Oral Solution 200 mg

1 pack, ₹0.49 per ml.

  1. ₹0.49/mlValtec · 100 ml oral solutionCipla · MRP ₹49.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 100 mg · ceiling 6.91 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Oral Liquid 200 mg/ 5 ml · ceiling 0.66 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 200 mg · ceiling 3.67 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Modified Release Tablet 300 mg · ceiling 6.25 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Tablet 300 mg · ceiling 4.57 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Modified Release Tablet 500 mg · ceiling 9.50 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  7. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 8.31 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.