Medicines / Molecules / Sodium Picosulphate
Sodium PicosulphateEvery pack, by price.
45 packs of Sodium Picosulphate on NPPA's price list for July 2026: 32 brands from 25 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 45
- Brands
- 32
- Companies
- 25
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 45
Packs, lowest price per unit first
Sodium Picosulphate Syrup 5 mg
16 packs, ₹0.43 to ₹2.21 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.43/mlPicolex (Leeford) · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
- ₹0.71/mlLaxoclear · 120 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
- ₹0.81/mlPicopil · 100 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹80.54
- ₹0.88/mlPictas · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹87.66
- ₹0.90/mlFenolax Plus · 100 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹90.00
- ₹1.22/mlPicsul · 100 ml syrupTas Med (India) · MRP ₹122.00
- ₹1.24/mlAlpicno · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹123.75
- ₹1.27/mlOslax · 100 ml syrupObsurge Biotech · MRP ₹127.22
- ₹1.27/mlPicrid · 120 ml syrupStanwell Life Sciences · MRP ₹152.80
- ₹1.27/mlUltralax · 100 ml syrupObsurge Biotech · MRP ₹127.22
- ₹1.31/mlPixit · 100 ml syrupEndocard · MRP ₹130.75
- ₹1.46/mlPiclin · 50 ml syrupLupin · MRP ₹73.13
The other 4 by price per ml
- ₹1.50/mlPiclin · 150 ml syrupLupin · MRP ₹224.55
- ₹1.59/mlColax · 100 ml syrupStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹159.38
- ₹1.95/mlPacilax · 100 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹194.95
- ₹2.21/mlGerbisa l · 120 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹264.62
Sodium Picosulphate Tablet 10 mg
14 packs, ₹4.10 to ₹41.87 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.10/tabletLaxoclear · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹41.00
- ₹4.10/tabletPicolex (Leeford) · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹41.00
- ₹4.60/tabletLaxifree · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹46.00
- ₹6.10/tabletPicsul · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹61.00
- ₹6.60/tabletFecolax · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹66.00
- ₹7.86/tabletOslax · 10 tabletObsurge Biotech · MRP ₹78.58
- ₹8.43/tabletLaxecute · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹84.30
- ₹8.85/tabletPiclin · 10 tabletLupin · MRP ₹88.45
- ₹9.37/tabletMovalax · 10 tabletMova Pharmaceuticals · MRP ₹93.66
- ₹10.22/tabletNormalax · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹102.19
- ₹11.34/tabletColax · 10 tabletStrassenburg Pharmaceuticals · MRP ₹113.44
- ₹13.96/tabletCremalax · 18 tabletAbbott India · MRP ₹251.21
The other 2 by price per tablet
- ₹16.75/tabletCremalax · 15 tabletAbbott India · MRP ₹251.21
- ₹41.87/tabletCremalax · 6 tabletAbbott India · MRP ₹251.21
Sodium Picosulphate Syrup
7 packs, ₹0.23 to ₹1.95 per ml.
- ₹0.23/mlPicovent · 100 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹23.31
- ₹0.49/mlFecolax · 100 ml syrupConsern Pharma · MRP ₹49.00
- ₹0.87/mlPicosul · 100 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹87.19
- ₹1.68/mlPacilax l · 200 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹335.50
- ₹1.75/mlPacilax Peg · 200 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹349.00
- ₹1.95/mlPacilax l · 100 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹194.95
- ₹0.13Picomaxin · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹0.13
Sodium Picosulphate Tablet
2 packs, ₹0.76 to ₹8.04 per tablet.
- ₹0.76/tabletLaxivent · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹7.63
- ₹8.04/tabletColvic · 10 tabletColinz Laboratories · MRP ₹80.35
Sodium Picosulphate Suspension 5 mg
2 packs, ₹0.71 to ₹1.04 per ml.
- ₹0.71/mlPicolax (M.m.c) · 100 ml suspensionMMC Pharmaceuticals · MRP ₹71.00
- ₹1.04/mlZolpic · 100 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹104.00
Sodium Picosulphate Oral Liquid 5 mg
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlCremalax · 100 ml oral liquidAbbott India · MRP ₹85.00
Sodium Picosulphate Oral Emulsion 3.3 mg
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlEasylax Plus · 170 ml oral emulsionCipla · MRP ₹178.43
Sodium Picosulphate Suspension 3.33 mg
1 pack, ₹0.84 per ml.
- ₹0.84/mlHykul · 170 ml suspensionNextgen Health Care · MRP ₹142.00
Sodium Picosulphate Syrup 2.5 mg
1 pack, ₹0.22 per ml.
- ₹0.22/mlPicolex (Leeford) · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹13.00
Companies marketing it
- Leeford Healthcare6 packs
- Abbott4 packs
- Pacific Drugs & Chemicals4 packs
- Obsurge Biotech3 packs
- Lupin3 packs
- Strassenburg Pharmaceuticals2 packs
- Consern Pharma2 packs
- Zydus2 packs
- Univentis Medicare2 packs
- Tas Med (India)2 packs
- Alkem1 pack
- Colinz Laboratories1 pack
- Cipla1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Icon Lifesciences1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Mova Pharmaceuticals1 pack
- Bestochem Formulations1 pack
- MMC Pharmaceuticals1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Stanwell Life Sciences1 pack
- Intas1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.