Medicines / Molecules / Sodium Monofluorophosphate

Sodium MonofluorophosphateEvery pack, by price.

8 packs of Sodium Monofluorophosphate on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
8
Brands
6
Companies
5
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Sodium Monofluorophosphate Toothpaste

3 packs, ₹2.40 to ₹2.87 per g.

  1. ₹2.40/gCheerio · 75 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹179.76
  2. ₹2.87/gCherrio Plus · 75 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹215.00
  3. ₹2.87/gCherrio Plus · 75 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹215.00

Sodium Monofluorophosphate Oral Gel

2 packs, ₹1.53 to ₹1.61 per g.

  1. ₹1.53/gKids Bunny · 80 gm oral gelIcpa Health Products · MRP ₹122.00
  2. ₹1.61/gPedident · 70 gm oral gelMed Manor Organics · MRP ₹113.00

Sodium Monofluorophosphate Oral Paste 0.38 %

1 pack, ₹1.76 per g.

  1. ₹1.76/gKidodent · 75 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹132.00

Sodium Monofluorophosphate Cream

1 pack, ₹2.20 per g.

  1. ₹2.20/gKidodent · 60 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹132.00

Sodium Monofluorophosphate Toothpaste 0.38 %

1 pack, ₹2.33 per g.

  1. ₹2.33/gXyon · 75 gm toothpasteAjanta Pharma · MRP ₹175.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.