Medicines / Molecules / Sodium Hyaluronate
Sodium HyaluronateEvery pack, by price.
107 packs of Sodium Hyaluronate on NPPA's price list for July 2026: 72 brands from 37 companies, in 22 forms and strengths.
- Packs
- 107
- Brands
- 72
- Companies
- 37
- Forms and strengths
- 22
- Price-controlled packs
- 0 of 107
Packs, lowest price per unit first
Sodium Hyaluronate Eye Drops 0.1 %
37 packs, ₹24.69 to ₹71.25 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹24.69/mlHY 5 · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹123.44
- ₹27.65/mlVista HA · 10 ml eye dropsZydus Healthcare · MRP ₹276.50
- ₹30.00/mlHylodrops · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹300.00
- ₹30.00/mlNahl · 10 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹300.00
- ₹30.94/mlHysodew · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹309.35
- ₹33.92/mlHealtears · 10 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹339.16
- ₹34.97/mlLupi HA · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹349.65
- ₹36.19/mlLubimoist · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹361.85
- ₹36.50/mlHylufresh · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹365.00
- ₹37.14/mlHealtears · 10 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹371.40
- ₹38.00/mlLupi HA · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹190.00
- ₹39.90/mlResync · 10 ml eye dropsAlembic · MRP ₹399.00
The other 25 by price per ml
- ₹40.00/mlSenhylo · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹200.00
- ₹40.22/mlMisty Fresh · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹402.18
- ₹41.16/mlSoha · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹411.56
- ₹43.10/mlHyloaid Plus · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹431.00
- ₹44.06/mlResync · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹220.31
- ₹44.53/mlXlha · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹445.31
- ₹44.60/mlHysoft EC · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹446.00
- ₹46.41/mlHylotears · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹464.06
- ₹46.69/mlSoha · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹233.44
- ₹47.81/mlHylosurge · 10 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹478.12
- ₹48.60/mlTrehalube · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹486.00
- ₹49.30/mlEubri · 10 ml eye dropsPfizer · MRP ₹493.00
- ₹49.91/mlFlogel HA · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹499.12
- ₹51.00/mlIsoft · 10 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹510.00
- ₹52.59/mlEco Tears HA · 10 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹525.94
- ₹55.00/mlEcofabha · 10 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹550.00
- ₹55.78/mlEco Tears HA · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹278.91
- ₹56.25/mlTrehatod · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹281.25
- ₹56.60/mlHymoist · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹566.00
- ₹58.50/mlNextane · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹585.00
- ₹59.19/mlHyla · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹591.90
- ₹64.95/mlHyla PF · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹649.50
- ₹65.00/mlXlha · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹325.00
- ₹65.80/mlSoha mg · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹329.00
- ₹71.25/mlOculact · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹356.25
Sodium Hyaluronate Eye Drops
25 packs, ₹29.88 to ₹60.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹29.88/mlHylupro · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹298.78
- ₹33.04/mlSymhylo · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹165.19
- ₹35.06/mlClearvue · 10 ml eye dropsLavue Pharmaceuticals · MRP ₹350.63
- ₹36.05/mlTizta · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹360.50
- ₹37.00/mlSymhylo · 10 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹370.00
- ₹37.50/mlTizta · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹187.50
- ₹38.50/mlHylupro · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹385.00
- ₹40.90/mlAquim · 10 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹409.00
- ₹43.00/mlOxidrop · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹430.00
- ₹45.00/mlIrewet · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
- ₹46.40/mlAquim · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹232.00
- ₹46.40/mlLubimoist · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹464.04
The other 13 by price per ml
- ₹47.50/mlHyla PF · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹475.00
- ₹47.50/mlHylosoft · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹475.00
- ₹48.75/mlEco Tears · 10 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹487.50
- ₹49.00/mlHylosoft Eco · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹245.00
- ₹49.50/mlTrehasoft · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹495.00
- ₹50.81/mlTrehamoist · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹508.12
- ₹51.35/mlTrehamoist · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹256.75
- ₹52.00/mlHysodew · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹520.00
- ₹53.30/mlAquim T · 10 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹533.00
- ₹54.00/mlTrehasoft · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹270.00
- ₹58.40/mlAquim T · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹292.00
- ₹59.00/mlHyla PF · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹295.00
- ₹60.00/mlEco Tears · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
Sodium Hyaluronate Eye Drops 0.18 %
14 packs, ₹29.90 to ₹68.06 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹29.90/mlHyvisc · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹299.00
- ₹32.81/mlHytak · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹328.13
- ₹36.40/mlHyloaid · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹182.00
- ₹42.90/mlResync · 10 ml eye dropsAlembic · MRP ₹429.00
- ₹46.88/mlHyane · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹468.75
- ₹49.22/mlAquaray Plus · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹492.19
- ₹49.80/mlResync · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹249.00
- ₹51.56/mlDrizova T · 10 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹515.62
- ₹56.44/mlHysight · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹282.19
- ₹56.63/mlHyla Fusion · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹566.25
- ₹58.00/mlIrewet · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹580.00
- ₹59.25/mlTheotears D · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹592.50
The other 2 by price per ml
- ₹60.00/mlHyvet · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹300.00
- ₹68.06/mlHyane · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹340.31
Sodium Hyaluronate Eye Drops 0.3 %
8 packs, ₹35.06 to ₹64.50 per ml.
- ₹35.06/mlClearvue · 10 ml eye dropsLavue Pharmaceuticals · MRP ₹350.63
- ₹40.69/mlIsoft HS · 10 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹406.88
- ₹46.41/mlResync · 10 ml eye dropsAlembic · MRP ₹464.06
- ₹46.88/mlSoftvisc Ultra · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹468.75
- ₹53.50/mlMaxmoist Ultra · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹535.00
- ₹55.78/mlHyla Max · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹557.81
- ₹57.75/mlHaloeye Ultra · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹577.50
- ₹64.50/mlHylosoft Hpf · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹645.00
Sodium Hyaluronate Oral Solution 1.4 %
3 packs, ₹810.94 to ₹928.00 per ml.
- ₹810.94/mlHyalvue · 1 ml oral solutionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹810.94
- ₹825.00/mlCohevisc · 1 ml oral solutionAppsamy Ocular Devices · MRP ₹825.00
- ₹928.00/mlHyloject 14 · 1 ml oral solutionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹928.00
Sodium Hyaluronate Injection
2 packs, ₹540.00 to ₹2,496 per ml.
- ₹540.00/mlHyalvue · 0.85 ml injectionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹540.00
- ₹2,496/mlHyalvue Duo · 1 ml injectionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹2,496
Sodium Hyaluronate Eye Drops 1.8 mg
2 packs, ₹34.69 to ₹41.70 per ml.
- ₹34.69/mlLatears Fusion · 10 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹346.86
- ₹41.70/mlVisiwet Ultra · 10 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹417.00
Sodium Hyaluronate Drops 0.18 %
2 packs, ₹46.78 to ₹60.94 per ml.
- ₹46.78/mlSoha · 10 ml dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹467.81
- ₹60.94/mlSoha · 5 ml dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹304.69
Sodium Hyaluronate Gel Eye Drops
1 pack, ₹49.50 per g.
- ₹49.50/gAquim · 10 gm gel eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹495.00
Sodium Hyaluronate Gel Eye Drops 0.18 %
1 pack, ₹51.56 per g.
- ₹51.56/gDrizova · 10 gm gel eye dropsJB Chemicals · MRP ₹515.62
Sodium Hyaluronate Eye Ointment
1 pack, ₹35.44 per g.
- ₹35.44/gHealtears Xtra · 10 gm eye ointmentCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹354.38
Sodium Hyaluronate Gel 1.8 mg
1 pack, ₹44.10 per g.
- ₹44.10/gHyla Power · 10 gm gelEntod Pharmaceuticals · MRP ₹441.00
Sodium Hyaluronate Serum
1 pack, ₹15.00 per g.
- ₹15.00/gHyla · 30 gm serumEntod Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
Sodium Hyaluronate Gel
1 pack, ₹43.50 per ml.
- ₹43.50/mlHylosoft · 10 ml gelNeomedix Healthcare India · MRP ₹435.00
Sodium Hyaluronate Eye Drops 0.3/0.01 %
1 pack, ₹46.41 per ml.
- ₹46.41/mlHylosoft Max · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹464.06
Sodium Hyaluronate Eye Drops 3 %
1 pack, ₹38.63 per ml.
- ₹38.63/mlHysodew · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹386.25
Sodium Hyaluronate Drops 1 mg
1 pack, ₹37.50 per ml.
- ₹37.50/mlMaxmoist · 10 ml dropsAjanta Pharma · MRP ₹375.00
Sodium Hyaluronate Eye Drops 1 %
1 pack, ₹37.50 per ml.
- ₹37.50/mlMaxmoist · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹375.00
Sodium Hyaluronate Wipe
1 pack, ₹19.00 per unit.
- ₹19.00/unitNextane · 1 wipeMicro Labs · MRP ₹19.00
Sodium Hyaluronate Drops 0.1 %
1 pack, ₹47.76 per ml.
- ₹47.76/mlOpsion HA · 10 ml dropsAllergan India · MRP ₹477.63
Sodium Hyaluronate Liquigel 0.18 %
1 pack, ₹46.85 per ml.
- ₹46.85/mlTizta · 10 ml liquigelZivira Labs · MRP ₹468.50
Sodium Hyaluronate Eye Drops 1 mg
1 pack, ₹53.00 per ml.
- ₹53.00/mlTrehalube · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹265.00
Companies marketing it
- Entod Pharmaceuticals14 packs
- Ajanta Pharma7 packs
- Neomedix Healthcare India7 packs
- Sun Pharma6 packs
- His Eyeness Opthalmics5 packs
- Lavue Pharmaceuticals5 packs
- Intas5 packs
- Alembic5 packs
- Sunways (India)4 packs
- Micro Labs4 packs
- Centaur Pharmaceuticals3 packs
- Sapient3 packs
- Alkem3 packs
- Senses Pharmaceuticals3 packs
- Zivira Labs3 packs
- Raymed Pharmaceuticals2 packs
- JB Chemicals2 packs
- Synovia Life Sciences2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Sentiss Pharma2 packs
- Mankind2 packs
- Lupin2 packs
- Berry & Herbs Pharma2 packs
- Appsamy Ocular Devices1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.