Medicines / Molecules / Sodium Cromoglycate

Sodium CromoglycateEvery pack, by price.

3 packs of Sodium Cromoglycate on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Sodium Cromoglycate Drops 4 %

1 pack, ₹15.00 per ml.

  1. ₹15.00/mlCromogat Forte · 5 ml dropsPharmtak · MRP ₹75.00

Sodium Cromoglycate Eye Drops 4 %

1 pack, ₹18.75 per ml.

  1. ₹18.75/mlRaycrom 4 · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹93.75

Sodium Cromoglycate Eye Drops 2 %

1 pack, ₹16.50 per ml.

  1. ₹16.50/mlVerntal 4 · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹82.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.