Medicines / Molecules / Sodium Chloride

Sodium ChlorideEvery pack, by price.

98 packs of Sodium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 74 brands from 53 companies, in 36 forms and strengths.

Packs
98
Brands
74
Companies
53
Forms and strengths
36
Price-controlled packs
0 of 98

Packs, lowest price per unit first

Sodium Chloride Infusion 0.9 %

12 packs, ₹0.04 to ₹0.85 per ml.

  1. ₹0.04/mlNormal Saline (Claris Life) · 1000 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹38.75
  2. ₹0.05/mlNormal Saline (Claris Life) · 500 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹22.50
  3. ₹0.07/mlN S (Plastic) · 500 ml infusionAlbert David · MRP ₹37.45
  4. ₹0.07/mlNormal Saline (Albert) · 500 ml infusionAlbert David · MRP ₹37.21
  5. ₹0.07/mlNS (Albert) · 500 ml infusionAlbert David · MRP ₹37.21
  6. ₹0.09/mlNormal Saline (Claris Life) · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹9.08
  7. ₹0.11/mlNS (Den) · 250 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹28.43
  8. ₹0.12/mlDns (Claris) · 250 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹30.20
  9. ₹0.17/mlN.s (Venus ) · 100 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹17.00
  10. ₹0.21/mlNS (Den) · 100 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹21.00
  11. ₹0.21/mlSodium Chloride (Baxter) · 100 ml infusionBaxter India · MRP ₹20.98
  12. ₹0.85/mlSodium Chloride (Nir Life) · 100 ml infusionNirlife Healthcare · MRP ₹85.00

Sodium Chloride Infusion

12 packs, ₹0.03 to ₹0.25 per ml.

  1. ₹0.03/mlN.s (Venus ) · 3000 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹81.25
  2. ₹0.03/mlNormal Saline (Denis) · 1000 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹32.50
  3. ₹0.04/mlNormal Saline Plastic (Denis) · 500 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹22.43
  4. ₹0.05/mlNormal Saline (Denis) · 500 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹25.00
  5. ₹0.06/mlNormal Saline (Denis) · 3000 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹190.00
  6. ₹0.07/mlN.s (Parentral) · 500 ml infusionParenteral Drugs (India) · MRP ₹37.21
  7. ₹0.09/mlUnibag NS · 1000 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹87.50
  8. ₹0.14/mlNs(akumentis) · 100 ml infusionAkumentis Healthcare · MRP ₹14.00
  9. ₹0.14/mlUnibag NS · 500 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹70.00
  10. ₹0.17/mlNormal Saline (Venus) · 100 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹17.32
  11. ₹0.19/mlNS (Alkem) · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹18.70
  12. ₹0.25/mlSodium Chloride (Denis Chem) · 100 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹24.78

Sodium Chloride Eye Drops 5 %

7 packs, ₹4.97 to ₹33.56 per ml.

  1. ₹4.97/mlHyperton · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹49.69
  2. ₹6.70/mlHitsol · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹67.00
  3. ₹7.03/mlIsol · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹70.31
  4. ₹9.38/mlHypersenz · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  5. ₹10.41/mlSoline · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹104.06
  6. ₹10.81/mlHypersol · 10 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹108.07
  7. ₹33.56/mlCorsol XG · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹167.81

Sodium Chloride Nasal Drops

6 packs, ₹0.74 to ₹7.34 per ml.

  1. ₹0.74/mlNozyfine · 20 ml nasal dropsMorepen Laboratories · MRP ₹14.81
  2. ₹2.80/mlAlrhinop · 20 ml nasal dropsAltius Pharmaceuticals · MRP ₹56.00
  3. ₹2.87/mlNasowash · 20 ml nasal dropsCipla · MRP ₹57.33
  4. ₹3.67/mlVilco S · 20 ml nasal dropsVilco Laboratories · MRP ₹73.41
  5. ₹6.50/mlNasodash · 10 ml nasal dropsSmartway Wellness · MRP ₹65.00
  6. ₹7.34/mlVilco S · 10 ml nasal dropsVilco Laboratories · MRP ₹73.41

Sodium Chloride Nasal Spray 0.65 %

5 packs, ₹2.63 to ₹6.50 per ml.

  1. ₹2.63/mlLcz · 20 ml nasal sprayRapross Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  2. ₹2.65/mlNozcalm · 20 ml nasal sprayLeeford Healthcare · MRP ₹53.00
  3. ₹3.00/mlDecokit S · 20 ml nasal sprayZorvia Healthcare · MRP ₹60.00
  4. ₹3.52/mlNozeesyn S · 20 ml nasal sprayAristo Pharmaceuticals · MRP ₹70.31
  5. ₹6.50/mlSane NS · 10 ml nasal spraySapient · MRP ₹65.00

Sodium Chloride Injection 0.9 %

5 packs, ₹0.04 to ₹1.64 per ml.

  1. ₹0.04/mlN S(baxter) · 500 ml injectionBaxter India · MRP ₹21.25
  2. ₹0.07/mlNS (Core) · 500 ml injectionCore Healthcare · MRP ₹37.49
  3. ₹0.13/mlSodium Chloride (Abbott) · 100 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹13.20
  4. ₹0.21/mlNS (Baxter) · 100 ml injectionBaxter India · MRP ₹21.16
  5. ₹1.64/mlExpavon · 500 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹818.00

Sodium Chloride Spray

5 packs, ₹2.00 to ₹12.19 per ml.

  1. ₹2.00/mlRinoclear · 20 ml sprayMonichem Healthcare · MRP ₹40.00
  2. ₹3.45/mlNasonase Iso · 100 ml sprayLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹344.53
  3. ₹4.49/mlMicronase NS · 100 ml sprayMicro Labs · MRP ₹449.00
  4. ₹11.25/mlNasolup · 10 ml sprayLupin · MRP ₹112.50
  5. ₹12.19/mlNasoclear · 50 ml sprayZydus Healthcare · MRP ₹609.38

Sodium Chloride Infusion 3 %

5 packs, ₹0.04 to ₹1.10 per ml.

  1. ₹0.04/mlNS (Skkl) · 500 ml infusionShree Krishna Keshav Laboratories · MRP ₹19.60
  2. ₹0.10/mlNS (Skkl) · 250 ml infusionShree Krishna Keshav Laboratories · MRP ₹24.00
  3. ₹0.11/mlSodium Chloride (Denis Chem) · 350 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹40.00
  4. ₹0.24/mlNS (Skkl) · 1000 ml infusionShree Krishna Keshav Laboratories · MRP ₹240.00
  5. ₹1.10/mlNS (Skkl) · 100 ml infusionShree Krishna Keshav Laboratories · MRP ₹110.00

Sodium Chloride Eye Ointment 6 %

4 packs, ₹26.20 to ₹107.28 per g.

  1. ₹26.20/gIsol · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹131.00
  2. ₹30.00/gHypersenz · 5 gm eye ointmentSenses Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  3. ₹70.00/gSoline · 3 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
  4. ₹107.28/gHypersol 6 · 3 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹321.84

Sodium Chloride Drops 0.65 %

4 packs, ₹2.39 to ₹5.98 per ml.

  1. ₹2.39/mlNozeclear · 20 ml dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹47.81
  2. ₹3.47/mlKidy · 20 ml dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹69.39
  3. ₹5.28/mlMicro NS · 10 ml dropsMicro Labs · MRP ₹52.80
  4. ₹5.98/mlNam Cold NS · 10 ml dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹59.81

Sodium Chloride Nasal Drops 0.65 %

3 packs, ₹2.27 to ₹3.44 per ml.

  1. ₹2.27/mlCongenil · 15 ml nasal dropsOlcare · MRP ₹34.00
  2. ₹2.30/mlNozcalm · 20 ml nasal dropsLeeford Healthcare · MRP ₹46.00
  3. ₹3.44/mlNasiwar S · 15 ml nasal dropsBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹51.56

Sodium Chloride Nasal Spray

3 packs, ₹0.08 to ₹4.74 per ml.

  1. ₹0.08/mlDns (Zee) · 500 ml nasal sprayZee Laboratories · MRP ₹41.00
  2. ₹3.03/mlUnispray · 20 ml nasal sprayUniza Healthcare · MRP ₹60.60
  3. ₹4.74/mlNasotroy · 100 ml nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹474.37

Sodium Chloride Injection

2 packs, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlDripsal · 100 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹21.00
  2. ₹0.21/mlSodium Chloride (Lupin) · 100 ml injectionLupin · MRP ₹20.60

Sodium Chloride Nasal Spray 0.9 %

2 packs, ₹3.70 to ₹4.13 per ml.

  1. ₹3.70/mlNasoline CL · 100 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹370.31
  2. ₹4.13/mlNasowash · 100 ml nasal sprayCipla · MRP ₹412.50

Sodium Chloride Sachet 4000 mg

2 packs, ₹3.39 to ₹75.59 per g.

  1. ₹3.39/gNasowash · 7.8 gm sachetCipla · MRP ₹27.08
  2. ₹75.59/gNasowash · 7.8 gm sachetCipla · MRP ₹604.69

Sodium Chloride Tablet 1000 mg

1 pack, ₹6.09 per tablet.

  1. ₹6.09/tabletAddna · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹60.94

Sodium Chloride Tablet 500 mg

1 pack, ₹3.00 per tablet.

  1. ₹3.00/tabletCachlite · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹30.00

Sodium Chloride Sachet 1000 mg

1 pack, ₹7.25 per g.

  1. ₹7.25/gCurinz · 1.5 gm sachetSundyota Numandis Pharma · MRP ₹14.50

Sodium Chloride Oral Powder

1 pack, ₹1.02 per g.

  1. ₹1.02/gDex E · 22 gm oral powderDivine Lifecare · MRP ₹22.35

Sodium Chloride Nasal Spray 500 mg

1 pack, ₹0.07 per ml.

  1. ₹0.07/mlDns (Baxter) · 500 ml nasal sprayBaxter India · MRP ₹35.00

Sodium Chloride Injection 0.45 %

1 pack, ₹0.12 per ml.

  1. ₹0.12/mlHafnor · 500 ml injectionClaris Lifesciences · MRP ₹61.65

Sodium Chloride Eye Ointment 5 %

1 pack, ₹19.80 per g.

  1. ₹19.80/gHitsol · 5 gm eye ointmentNri Vision Care · MRP ₹99.00

Sodium Chloride Ointment 6 %

1 pack, ₹26.09 per g.

  1. ₹26.09/gNacl 6 · 5 gm ointmentOptho Remedies · MRP ₹130.45

Sodium Chloride Gel

1 pack, ₹9.34 per g.

  1. ₹9.34/gNasoclear · 15 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹140.15

Sodium Chloride Sachet 0.65 %

1 pack, ₹20.28 per sachet.

  1. ₹20.28/sachetNasonase · 1 sachetLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹20.28

Sodium Chloride Kit 750 mg

1 pack, ₹271.88 per kit.

  1. ₹271.88/kitNasonase · 1 kitLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹271.88

Sodium Chloride Sachet

1 pack, ₹2.50 per g.

  1. ₹2.50/gNasowash · 5 gm sachetCipla · MRP ₹12.50

Sodium Chloride Oral Solution 0.9 %

1 pack, ₹0.17 per ml.

  1. ₹0.17/mlN.s (Astra) · 100 ml oral solutionAstrazeneca Pharma India · MRP ₹17.18

Sodium Chloride Eye Ointment

1 pack, ₹47.82 per g.

  1. ₹47.82/gOsmoeye · 3 gm eye ointmentEye Kare Kilitch · MRP ₹143.45

Sodium Chloride Gel Eye Drops

1 pack, ₹14.35 per ml.

  1. ₹14.35/mlOsmoeye · 10 ml gel eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹143.45

6 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 27.08 ₹ (250ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
  2. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 35.71 ₹ (500ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
  3. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 30.17 ₹ (250ml Glass)Order S.O. 1581(E)
  4. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 41.95 ₹ (500ml Glass)Order S.O. 1581(E)
  5. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 20.15 ₹ (100ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
  6. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 75.66 ₹ (1000ml Glass)Order S.O. 1581(E)
  7. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 59.67 ₹ (1000ml Non-Glass)Order S.O. 1581(E)
  8. 25 Mar 2026Injection 0.90% · ceiling 22.36 ₹ (100ml Glass)Order S.O. 1581(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.