Medicines / Molecules / Sodium Chloride Nasal Spray

Sodium Chloride Nasal SprayEvery pack, by price.

27 packs of Sodium Chloride Nasal Spray on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 18 companies, in 15 forms and strengths.

Packs
27
Brands
20
Companies
18
Forms and strengths
15
Price-controlled packs
0 of 27

Packs, lowest price per unit first

Sodium Chloride Nasal Spray Nasal Spray 0.65 %

5 packs, ₹2.25 to ₹3.05 per ml.

  1. ₹2.25/mlVacant Quick · 20 ml nasal sprayMenarini India · MRP ₹45.00
  2. ₹2.58/mlNusodium · 20 ml nasal sprayPharmasynth Formulations · MRP ₹51.56
  3. ₹2.61/mlNaselin Saline · 20 ml nasal sprayCipla · MRP ₹52.12
  4. ₹3.00/mlTuscold-Ns · 20 ml nasal sprayMed Manor Organics · MRP ₹60.00
  5. ₹3.05/mlAlerfri P · 20 ml nasal sprayNavil Laboratories · MRP ₹60.94

Sodium Chloride Nasal Spray Nasal Spray 0.74 %

4 packs, ₹3.28 to ₹8.04 per ml.

  1. ₹3.28/mlOtrivin · 100 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹328.00
  2. ₹3.32/mlOtrivin · 20 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹66.36
  3. ₹6.03/mlOtrivin · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹60.33
  4. ₹8.04/mlOtrivin · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹80.37

Sodium Chloride Nasal Spray Nasal Drops 0.65 %

4 packs, ₹1.79 to ₹5.56 per ml.

  1. ₹1.79/mlNasosmooth · 20 ml nasal dropsUnison Pharmaceuticals · MRP ₹35.70
  2. ₹2.65/mlZoamet S · 20 ml nasal dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹53.00
  3. ₹2.91/mlTencol S · 20 ml nasal dropsMypher Pharmaceuticals · MRP ₹58.13
  4. ₹5.56/mlNasiwar · 10 ml nasal dropsBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹55.58

Sodium Chloride Nasal Spray Sachet 2300 mg

3 packs, ₹11.38 to ₹17.38 per g.

  1. ₹11.38/gNetiwash · 30 gm sachetSunways (India) · MRP ₹341.25
  2. ₹17.38/sachetNetiwash · 15 sachetSunways (India) · MRP ₹260.63
  3. ₹17.38/gNetiwash · 15 gm sachetSunways (India) · MRP ₹260.63

Sodium Chloride Nasal Spray Sachet 4000 mg

1 pack, ₹77.59 per g.

  1. ₹77.59/gSinopure Kit · 7.8 gm sachetLupin · MRP ₹620.75

Sodium Chloride Nasal Spray Infusion

1 pack, ₹0.05 per ml.

  1. ₹0.05/mlNS (Promea) · 500 ml infusionPromea Therapeutics · MRP ₹25.00

Sodium Chloride Nasal Spray Solution

1 pack, ₹5.31 per ml.

  1. ₹5.31/mlSinarest S · 10 ml solutionCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹53.06

Sodium Chloride Nasal Spray Oral Solution 0.65 %

1 pack, ₹4.13 per ml.

  1. ₹4.13/mlSalina · 10 ml oral solutionChethana Pharmaceuticals · MRP ₹41.25

Sodium Chloride Nasal Spray Nasal Spray 0.9 %

1 pack, ₹4.35 per ml.

  1. ₹4.35/mlIrinse · 100 ml nasal sprayZuventus Healthcare · MRP ₹435.45

Sodium Chloride Nasal Spray Nasal Drops 0.74 %

1 pack, ₹4.71 per ml.

  1. ₹4.71/mlOtrinoz Saline · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹47.10

Sodium Chloride Nasal Spray Vial

1 pack, ₹113.40 per vial.

  1. ₹113.40/vialAirneb · 1 vial vialMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹113.40

Sodium Chloride Nasal Spray Inhaler 3 %

1 pack, ₹19.20 per unit.

  1. ₹19.20/unitClearneb · 1 inhalerAlkem Laboratories · MRP ₹19.20

Sodium Chloride Nasal Spray Respules

1 pack, ₹28.35 per ml.

  1. ₹28.35/mlAirneb · 4 ml respulesMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹113.40

Sodium Chloride Nasal Spray Respules 3 %

1 pack, ₹5.61 per ml.

  1. ₹5.61/mlHyperneb · 4 ml respulesCipla · MRP ₹22.45

Sodium Chloride Nasal Spray Respules 7 %

1 pack, ₹7.80 per ml.

  1. ₹7.80/mlHyperneb · 4 ml respulesCipla · MRP ₹31.19

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.