Medicines / Molecules / Sodium Bicarbonate

Sodium BicarbonateEvery pack, by price.

71 packs of Sodium Bicarbonate on NPPA's price list for July 2026: 42 brands from 34 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
71
Brands
42
Companies
34
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
5 of 71

Packs, lowest price per unit first

Sodium Bicarbonate Tablet 500 mg

28 packs, ₹3.34 to ₹5.56 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.34/tabletBiosoda · 10 tabletBios Lab · MRP ₹33.35
  2. ₹3.48/tabletNabosis · 10 tabletConcord Biotech · MRP ₹34.83
  3. ₹3.50/tabletSodakindle · 10 tabletBiokindle Lifesciences · MRP ₹35.00
  4. ₹3.56/tabletNodosis · 15 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹53.44
  5. ₹3.56/tabletSodocel · 10 tabletCelera Pharma · MRP ₹35.63
  6. ₹3.60/tabletKidosis · 10 tabletWonset Health Care · MRP ₹36.00
  7. ₹3.84/tabletUdosis · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹38.40
  8. ₹3.92/tabletSodalog · 10 tabletCalren Care Lifesciences · MRP ₹39.19
  9. ₹3.96/tabletSodacon · 10 tabletEcon Healthcare · MRP ₹39.60
  10. ₹4.10/tabletSobisis · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹41.00
  11. ₹4.23/tabletSobiren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹42.27
  12. ₹4.25/tabletDiosis · 10 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹42.50
The other 16 by price per tablet
  1. ₹4.33/tabletAuxisoda · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹43.31
  2. ₹4.36/tabletSobiup · 15 tabletJB Chemicals · MRP ₹65.40
  3. ₹4.50/tabletNabico3 · 10 tabletAnthem Biopharma · MRP ₹45.00
  4. ₹4.50/tabletSbcar · 10 tabletXena Coronus Health Care · MRP ₹45.00
  5. ₹4.50/tabletSodakindle EC · 10 tabletBiokindle Lifesciences · MRP ₹45.00
  6. ₹4.53/tabletSobisis · 15 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹68.00
  7. ₹4.53/tabletSobixo · 15 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹68.00
  8. ₹4.56/tabletSobisis · 30 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹136.87
  9. ₹4.59/tabletSobishield · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹45.93
  10. ₹4.59/tabletSobisis EC · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹45.93
  11. ₹4.64/tabletNodosis Gst · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹46.40
  12. ₹4.88/tabletBicasod · 10 tabletPlasoron Biotech · MRP ₹48.75
  13. ₹4.90/tabletSarpix · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹49.00
  14. ₹5.10/tabletSodanet · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹51.00
  15. ₹5.30/tabletSobisafe · 10 tabletRepens Healthcare India · MRP ₹53.00
  16. ₹5.56/tabletAuxisoda EC · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹55.59

Sodium Bicarbonate Tablet 1000 mg

20 packs, ₹5.36 to ₹9.14 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.36/tabletAuxisoda · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹53.62
  2. ₹5.50/tabletUdosis · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹55.00
  3. ₹5.80/tabletNabosis · 10 tabletConcord Biotech · MRP ₹58.04
  4. ₹6.00/tabletSodakindle · 10 tabletBiokindle Lifesciences · MRP ₹60.00
  5. ₹6.18/tabletSodacon · 10 tabletEcon Healthcare · MRP ₹61.80
  6. ₹6.25/tabletNodosis · 15 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹93.75
  7. ₹7.00/tabletSobisis · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹70.00
  8. ₹7.31/tabletKidosis · 10 tabletWonset Health Care · MRP ₹73.13
  9. ₹7.50/tabletSodakindle EC · 10 tabletBiokindle Lifesciences · MRP ₹75.00
  10. ₹7.65/tabletDiosis · 10 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹76.50
  11. ₹7.87/tabletSobisis · 15 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹118.12
  12. ₹7.88/tabletSobisafe · 10 tabletRepens Healthcare India · MRP ₹78.75
The other 8 by price per tablet
  1. ₹7.88/tabletSobisis · 30 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹236.25
  2. ₹8.00/tabletSobixo · 15 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹120.00
  3. ₹8.22/tabletSobiup · 15 tabletJB Chemicals · MRP ₹123.27
  4. ₹8.25/tabletSodocel · 10 tabletCelera Pharma · MRP ₹82.50
  5. ₹8.30/tabletSodanet · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹83.00
  6. ₹8.51/tabletAuxisoda EC · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹85.08
  7. ₹8.66/tabletSobisis EC · 30 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹259.87
  8. ₹9.14/tabletSodanet · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹91.41

Sodium Bicarbonate Tablet

7 packs, ₹0.15 to ₹6.19 per tablet.

  1. ₹0.15/tabletSodamint (Healing) · 100 tabletHealing Pharma India · MRP ₹15.00
  2. ₹1.90/tabletBicarcid · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹19.00
  3. ₹3.23/tabletSobinid · 10 tabletOlcare · MRP ₹32.28
  4. ₹3.28/tabletSobica · 10 tabletLyceum Life Science · MRP ₹32.81
  5. ₹3.69/tabletSobinix · 15 tabletMed Genix · MRP ₹55.31
  6. ₹3.70/tabletSod Fri · 10 tabletDaylon Healthcare · MRP ₹37.00
  7. ₹6.19/tabletSobinix · 15 tabletMed Genix · MRP ₹92.81

Sodium Bicarbonate Injection 8.4 %

4 packs, ₹1.40 to ₹1.44 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.38 per ml.

  1. ₹1.40/mlAuxisoda · 25 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹35.00
  2. ₹1.43/mlSodac · 25 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹35.75
  3. ₹1.44/mlAuxisoda · 100 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹144.00
  4. ₹1.44/mlSodabicarb · 25 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹36.00

Sodium Bicarbonate Sachet 1000 mg

1 pack, ₹5.57 per g.

  1. ₹5.57/gAuxisoda · 1.2 gm sachetAlniche Life Sciences · MRP ₹5.57

Sodium Bicarbonate Tablet 1 gm

1 pack, ₹6.23 per tablet.

  1. ₹6.23/tabletNabico3 DS · 10 tabletAnthem Biopharma · MRP ₹62.30

Sodium Bicarbonate Suspension 1000 mg

1 pack, ₹0.53 per ml.

  1. ₹0.53/mlNodosis · 300 ml suspensionSteadfast Medishield · MRP ₹159.38

Sodium Bicarbonate Sachet 2000 mg

1 pack, ₹8.21 per g.

  1. ₹8.21/gNodosis 2G · 2.4 gm sachetSteadfast Medishield · MRP ₹16.41

Sodium Bicarbonate Oral Solution 34 mg

1 pack, ₹9.38 per ml.

  1. ₹9.38/mlSB Drops · 5 ml oral solutionPharmtak · MRP ₹46.88

Sodium Bicarbonate Oral Liquid 13.125/0.0466/0.1785/0.3507 gm

1 pack, ₹2.06 per ml.

  1. ₹2.06/mlSmulyte 4K · 100 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹206.25

Sodium Bicarbonate Drops 5 %

1 pack, ₹3.75 per ml.

  1. ₹3.75/mlSoda Bicarb Glycerin Ear · 10 ml dropsAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹37.50

Sodium Bicarbonate Infusion 100 mg

1 pack, ₹1.41 per ml.

  1. ₹1.41/mlSodac · 100 ml infusionNeon Laboratories · MRP ₹140.63

Sodium Bicarbonate Injection

1 pack, ₹1.44 per ml.

  1. ₹1.44/mlSodac · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹14.36

Sodium Bicarbonate Tablet 650 mg

1 pack, ₹5.80 per tablet.

  1. ₹5.80/tabletSodisave · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹58.00

Sodium Bicarbonate Injection 7.5 %

1 pack, ₹1.09 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.04 per ml.

  1. ₹1.09/mlSodium Bicarbonate · 25 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹27.29

Sodium Bicarbonate Ear Drops 5 %

1 pack, ₹3.75 per ml.

  1. ₹3.75/mlWaxsoft (Lin) · 10 ml ear dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹37.50

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 7.5 % · ceiling 1.04 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Injection 8.4 % · ceiling 1.38 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.