Medicines / Molecules / Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric Acid

Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric AcidEvery pack, by price.

3 packs of Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric Acid on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric Acid Granules 44.03/15.75/17.88/22.25 mg

1 pack, ₹6.25 per g.

  1. ₹6.25/gAlkazip Soda · 4 gm granulesLeeford Healthcare · MRP ₹25.00

Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric Acid Granules 44.0315/17.88/22.25 %

1 pack, ₹7.87 per g.

  1. ₹7.87/gCitro Soda · 4 gm granulesAbbott India · MRP ₹31.47

Sodium Bicarbonate + Sodium Citrate + Citric Acid + Tartaric Acid Sachet

1 pack, ₹6.85 per g.

  1. ₹6.85/gCitro Soda · 5 gm sachetAbbott India · MRP ₹34.26

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.