Medicines / Molecules / Skincare Products

Skincare ProductsEvery pack, by price.

139 packs of Skincare Products on NPPA's price list for July 2026: 63 brands from 48 companies, in 26 forms and strengths.

Packs
139
Brands
63
Companies
48
Forms and strengths
26
Price-controlled packs
0 of 139

Packs, lowest price per unit first

Skincare Products Cream

48 packs, ₹1.16 to ₹95.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.16/mlNivea · 300 ml creamJ L Morison (India) · MRP ₹349.00
  2. ₹1.17/gSmartway Fairnesh · 30 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹35.00
  3. ₹1.23/gMedicrack · 10 gm creamMedico Labs · MRP ₹12.26
  4. ₹1.25/gPonds · 7.7 gm creamHindustan Unilever · MRP ₹10.00
  5. ₹1.32/gAdycrack · 25 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹33.00
  6. ₹1.42/gSmartway · 60 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹85.00
  7. ₹1.42/gSmartway · 60 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹85.00
  8. ₹1.50/gBlushway · 60 gm creamSmartway Wellness · MRP ₹90.00
  9. ₹1.63/mlNivea · 200 ml creamJ L Morison (India) · MRP ₹325.00
  10. ₹1.70/gAnne French · 40 gm creamPfizer · MRP ₹68.00
  11. ₹1.70/gAnne French · 40 gm creamPfizer · MRP ₹68.00
  12. ₹1.70/gAnne French · 40 gm creamPfizer · MRP ₹68.00
The other 36 by price per ml
  1. ₹1.70/gAnne French · 40 gm creamPfizer · MRP ₹68.00
  2. ₹1.70/gAnne French · 40 gm creamPfizer · MRP ₹68.00
  3. ₹1.75/mlNivea · 100 ml creamJ L Morison (India) · MRP ₹175.00
  4. ₹1.75/mlNivea · 60 ml creamJ L Morison (India) · MRP ₹105.00
  5. ₹2.17/gBlushway · 30 gm creamSmartway Wellness · MRP ₹65.00
  6. ₹2.17/mlNivea · 30 ml creamJ L Morison (India) · MRP ₹65.00
  7. ₹2.23/gNapy Soft · 60 gm creamPsychotropics India · MRP ₹133.50
  8. ₹2.37/mlHairshield · 30 ml creamWings Pharmaceuticals · MRP ₹71.00
  9. ₹2.40/gLittles · 50 gm creamPiramal Healthcare · MRP ₹120.00
  10. ₹2.50/gSmartway · 30 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹75.00
  11. ₹2.57/gLiquin · 100 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹257.00
  12. ₹3.16/gFootfresh · 25 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹79.00
  13. ₹3.28/gNil Anti Crack · 20 gm creamUniversal Life Science · MRP ₹65.50
  14. ₹3.66/gMarklee · 50 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹182.81
  15. ₹3.85/gTop MF · 100 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹385.00
  16. ₹4.15/mlSebamed · 200 ml creamUsv · MRP ₹830.00
  17. ₹4.33/gVegecort · 30 gm creamHimalaya Drug Company · MRP ₹130.00
  18. ₹4.53/gKrack (Brinton) · 15 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹68.00
  19. ₹5.40/mlSebamed · 50 ml creamUsv · MRP ₹270.00
  20. ₹5.47/gArshguard · 30 gm creamAggrowin Pharma · MRP ₹164.06
  21. ₹6.40/gNO Marks · 25 gm creamOzone Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
  22. ₹7.97/mlSebamed · 100 ml creamUsv · MRP ₹797.00
  23. ₹9.97/gLacto Calamine · 30 gm creamPiramal Healthcare · MRP ₹299.00
  24. ₹9.98/gLiscia · 50 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹499.00
  25. ₹10.30/gSkinshine · 15 gm creamCadila Pharmaceuticals · MRP ₹154.55
  26. ₹12.60/mlSebamed · 50 ml creamUsv · MRP ₹630.00
  27. ₹14.05/gSkinshine · 10 gm creamCadila Pharmaceuticals · MRP ₹140.53
  28. ₹15.00/gNO Marks · 5 gm creamOzone Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  29. ₹15.98/gLacto Calamine · 50 gm creamPiramal Healthcare · MRP ₹799.00
  30. ₹16.70/mlSebamed · 100 ml creamUsv · MRP ₹1,670
  31. ₹20.60/gSebamed · 50 gm creamUsv · MRP ₹1,030
  32. ₹21.93/gKojilite · 15 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹329.00
  33. ₹34.60/mlSebamed · 50 ml creamUsv · MRP ₹1,730
  34. ₹62.00/mlSebamed · 15 ml creamUsv · MRP ₹930.00
  35. ₹62.40/mlSebamed · 50 ml creamUsv · MRP ₹3,120
  36. ₹95.00/gAge Q · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹1,900

Skincare Products Lotion

24 packs, ₹0.62 to ₹7.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.62/mlNivea Body · 400 ml lotionJ L Morison (India) · MRP ₹249.00
  2. ₹0.64/mlNivea Body · 100 ml lotionJ L Morison (India) · MRP ₹64.00
  3. ₹0.74/mlNivea Body · 200 ml lotionJ L Morison (India) · MRP ₹147.50
  4. ₹1.13/mlNivea Body · 75 ml lotionJ L Morison (India) · MRP ₹85.00
  5. ₹1.30/mlLacto Calamine · 10 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹13.00
  6. ₹1.50/mlLacto Calamine · 50 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹75.00
  7. ₹1.64/mlMisslar · 160 ml lotionBDR Pharmaceuticals Internationals · MRP ₹262.72
  8. ₹1.99/mlEvera (Pasteur) · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹199.00
  9. ₹2.00/mlLacto Calamine · 10 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹20.00
  10. ₹2.46/mlLacto Calamine · 120 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹295.00
  11. ₹2.46/mlLacto Calamine · 120 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹295.00
  12. ₹2.75/mlLacto Calamine · 60 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹165.00
The other 12 by price per ml
  1. ₹2.75/mlLacto Calamine · 60 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹165.00
  2. ₹3.00/mlLacto Calamine · 30 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹90.00
  3. ₹3.00/mlLacto Calamine · 30 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹90.00
  4. ₹3.00/mlLacto Calamine · 30 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹90.00
  5. ₹4.05/mlSebamed · 400 ml lotionUsv · MRP ₹1,620
  6. ₹4.13/mlTop Anc · 120 ml lotionSystopic Laboratories · MRP ₹495.00
  7. ₹4.18/mlSebamed · 400 ml lotionUsv · MRP ₹1,670
  8. ₹4.25/mlSebamed · 200 ml lotionUsv · MRP ₹850.00
  9. ₹4.38/mlLacto Calamine · 50 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹219.00
  10. ₹5.90/mlSebamed · 100 ml lotionUsv · MRP ₹590.00
  11. ₹6.30/mlSebamed · 100 ml lotionUsv · MRP ₹630.00
  12. ₹7.00/mlSebamed · 50 ml lotionUsv · MRP ₹350.00

Skincare Products Liquid

12 packs, ₹1.87 to ₹98.90 per ml.

  1. ₹1.87/mlLiquin · 100 ml liquidDermarex Health Care India · MRP ₹186.55
  2. ₹2.50/mlSebamed · 200 ml liquidUsv · MRP ₹500.00
  3. ₹2.60/mlSebamed · 400 ml liquidUsv · MRP ₹1,040
  4. ₹2.60/mlSebamed · 400 ml liquidUsv · MRP ₹1,040
  5. ₹2.95/mlSebamed · 200 ml liquidUsv · MRP ₹590.00
  6. ₹3.15/mlSebamed · 200 ml liquidUsv · MRP ₹630.00
  7. ₹3.15/mlSebamed · 200 ml liquidUsv · MRP ₹630.00
  8. ₹4.20/mlSebamed · 50 ml liquidUsv · MRP ₹210.00
  9. ₹4.20/mlSebamed · 50 ml liquidUsv · MRP ₹210.00
  10. ₹16.67/mlLatnar · 30 ml liquidUniza Healthcare · MRP ₹500.00
  11. ₹90.17/mlSebamed · 30 ml liquidUsv · MRP ₹2,705
  12. ₹98.90/mlFirmer · 10 ml liquidSalve Pharmaceuticals · MRP ₹989.00

Skincare Products Soap

10 packs, ₹0.28 to ₹2.33 per g.

  1. ₹0.28/gNO Marks · 125 gm soapOzone Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
  2. ₹0.36/gChandrika · 125 gm soapPiramal Healthcare · MRP ₹44.49
  3. ₹0.44/gChandrika · 75 gm soapPiramal Healthcare · MRP ₹33.00
  4. ₹0.47/gAloevera (Eld) · 75 gm soapElder Labs · MRP ₹35.25
  5. ₹0.60/gLittles · 50 gm soapPiramal Healthcare · MRP ₹30.00
  6. ₹1.09/gTeenac EP · 125 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹136.00
  7. ₹1.45/gGlyvera · 75 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹109.00
  8. ₹1.57/gTeenac · 75 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹118.00
  9. ₹2.30/gAgefine · 75 gm soapHealing Pharma India · MRP ₹172.50
  10. ₹2.33/gLiquin · 75 gm soapDermarex Health Care India · MRP ₹175.00

Skincare Products Facewash

7 packs, ₹1.86 to ₹7.13 per ml.

  1. ₹1.86/mlGlowher · 70 ml facewashSmart Laboratories · MRP ₹130.00
  2. ₹2.66/mlLacto Calamine · 150 ml facewashPiramal Healthcare · MRP ₹399.00
  3. ₹2.84/gZilipse · 100 gm facewashAvancer Lab · MRP ₹284.00
  4. ₹4.00/mlEpishine (Ethicare) · 200 ml facewashEthicare Remedies · MRP ₹799.00
  5. ₹6.65/mlOraface SG · 60 ml facewashGeno Pharmaceuticals · MRP ₹399.00
  6. ₹6.90/mlNeolume · 100 ml facewashPalsons Derma · MRP ₹690.00
  7. ₹7.13/mlEpishine (Ethicare) · 70 ml facewashEthicare Remedies · MRP ₹499.00

Skincare Products Gel

7 packs, ₹1.97 to ₹16.60 per g.

  1. ₹1.97/gLacto Calamine · 150 gm gelPiramal Healthcare · MRP ₹295.00
  2. ₹1.99/gLacto Calamine · 150 gm gelPiramal Healthcare · MRP ₹299.00
  3. ₹6.80/mlExfoliac · 125 ml gelMerck Specialities · MRP ₹850.00
  4. ₹9.98/gLacto Calamine · 50 gm gelPiramal Healthcare · MRP ₹499.00
  5. ₹11.40/gFemcinol · 50 gm gelDabur India · MRP ₹570.00
  6. ₹15.00/gFacifame · 15 gm gelSmart Laboratories · MRP ₹225.00
  7. ₹16.60/gPraisolite · 15 gm gelPraise Pharma · MRP ₹249.00

Skincare Products Wipe

3 packs, ₹1.44 to ₹6.00 per unit.

  1. ₹1.44/unitLittles Cubcare · 80 wipePiramal Healthcare · MRP ₹115.00
  2. ₹1.63/unitLittles · 30 wipePiramal Healthcare · MRP ₹49.00
  3. ₹6.00/unitLacto Calamine · 25 wipePiramal Healthcare · MRP ₹150.00

Skincare Products Tablet

2 packs, ₹2.68 to ₹18.00 per tablet.

  1. ₹2.68/tabletCutizin · 60 tabletVasu Healthcare · MRP ₹160.73
  2. ₹18.00/tabletNemino Gold · 10 tabletNemus Pharmaceuticals · MRP ₹180.00

Skincare Products Ointment

2 packs, ₹6.00 to ₹6.73 per g.

  1. ₹6.00/gNomark · 25 gm ointmentOzone Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  2. ₹6.73/gDebricure · 15 gm ointmentDrakt Phrma · MRP ₹101.00

Skincare Products Powder

2 packs, ₹0.38 to ₹0.78 per g.

  1. ₹0.38/gFacifame · 100 gm powderSmart Laboratories · MRP ₹37.50
  2. ₹0.78/gPonds Dreamflower · 100 gm powderHindustan Unilever · MRP ₹78.00

Skincare Products Syrup

2 packs, ₹0.52 to ₹0.71 per ml.

  1. ₹0.52/mlSurakta · 200 ml syrupBaidynath · MRP ₹103.00
  2. ₹0.71/mlGlofy · 200 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹141.00

Skincare Products Oil

2 packs, ₹2.75 to ₹3.00 per ml.

  1. ₹2.75/mlLacto Calamine · 60 ml oilPiramal Healthcare · MRP ₹165.00
  2. ₹3.00/mlLacto Calamine · 30 ml oilPiramal Healthcare · MRP ₹90.00

Skincare Products Face Pack

2 packs, ₹3.20 to ₹4.15 per g.

  1. ₹3.20/gNO Marks · 25 gm face packOzone Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  2. ₹4.15/gLacto Calamine · 60 gm face packPiramal Healthcare · MRP ₹249.00

Skincare Products Liquid 2 %

2 packs, ₹16.63 to ₹18.30 per ml.

  1. ₹16.63/mlLacto Calamine · 30 ml liquidPiramal Healthcare · MRP ₹499.00
  2. ₹18.30/mlLacto Calamine · 30 ml liquidPiramal Healthcare · MRP ₹549.00

Skincare Products Serum

2 packs, ₹26.33 to ₹61.67 per ml.

  1. ₹26.33/mlNeolume · 30 ml serumPalsons Derma · MRP ₹790.00
  2. ₹61.67/mlSolglo AZ · 30 ml serumEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹1,850

Skincare Products Spray

2 packs, ₹7.62 to ₹9.83 per ml.

  1. ₹7.62/mlSebamed · 150 ml sprayUsv · MRP ₹1,143
  2. ₹9.83/mlSebamed · 150 ml sprayUsv · MRP ₹1,475

Skincare Products Capsule

1 pack, ₹2.90 per capsule.

  1. ₹2.90/capsuleCorn · 10 capsuleAmrutanjan · MRP ₹29.00

Skincare Products Scrub

1 pack, ₹1.18 per g.

  1. ₹1.18/gEver Yuth Naturals Exfoliating · 50 gm scrubZydus Healthcare · MRP ₹59.00

Skincare Products Balm

1 pack, ₹216.67 per g.

  1. ₹216.67/gHigh Protc · 3 gm balmAbbott Healthcare · MRP ₹650.00

Skincare Products Lotion 30 Spf

1 pack, ₹3.18 per unit.

  1. ₹3.18/unitLacto Calamine · 50 lotionPiramal Healthcare · MRP ₹159.00

Skincare Products Lotion 50 Spf

1 pack, ₹4.38 per g.

  1. ₹4.38/gLacto Calamine · 50 gm lotionPiramal Healthcare · MRP ₹219.00

Skincare Products Cream 5 mg

1 pack, ₹6.00 per g.

  1. ₹6.00/gPetra (Patson) · 15 gm creamPatson Laboratories · MRP ₹90.00

Skincare Products Shampoo

1 pack, ₹0.40 per ml.

  1. ₹0.40/mlPetshield · 160 ml shampooPsychotropics India · MRP ₹64.37

Skincare Products Conditioner

1 pack, ₹3.80 per ml.

  1. ₹3.80/mlSebamed · 200 ml conditionerUsv · MRP ₹760.00

Skincare Products Injection 30 mg

1 pack, ₹23,818 per ml.

  1. ₹23,818/mlTecvayli · 3 ml injectionJanssen · MRP ₹71,454

Skincare Products Cream 10 %

1 pack, ₹5.00 per g.

  1. ₹5.00/gUrea Derm · 100 gm creamEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹500.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.