Medicines / Molecules / Simethicone
SimethiconeEvery pack, by price.
45 packs of Simethicone on NPPA's price list for July 2026: 34 brands from 29 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 45
- Brands
- 34
- Companies
- 29
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 0 of 45
Packs, lowest price per unit first
Simethicone Drops 40 mg
17 packs, ₹2.21 to ₹6.18 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.21/mlMedigas · 30 ml dropsRapross Pharmaceuticals · MRP ₹66.25
- ₹2.34/mlKidgood · 30 ml dropsBennet Pharmaceuticals · MRP ₹70.31
- ₹2.50/mlSifel · 15 ml dropsAnhox Healthcare · MRP ₹37.50
- ₹2.68/mlNeo Clomin · 30 ml dropsAbaris Healthcare · MRP ₹80.40
- ₹2.77/mlColiwin NF · 15 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹41.58
- ₹2.99/mlColigon · 15 ml dropsFourrts India Laboratories · MRP ₹44.90
- ₹3.33/mlCarmicide · 30 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹99.84
- ₹3.87/mlMeftal Spas Neo · 15 ml dropsBlue Cross Laboratories · MRP ₹58.12
- ₹3.96/mlSpaslin · 15 ml dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹59.44
- ₹4.00/mlFlatuna · 30 ml dropsMeridian Enterprises · MRP ₹120.00
- ₹4.06/mlMac Dfs · 15 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹60.84
- ₹4.30/mlColinol · 15 ml dropsNoel Pharmaceuticals · MRP ₹64.50
The other 5 by price per ml
- ₹4.33/mlNexaspas · 15 ml dropsNexa Wellness · MRP ₹64.99
- ₹4.37/mlGastica · 15 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹65.50
- ₹5.86/mlMedigas · 10 ml dropsRapross Pharmaceuticals · MRP ₹58.59
- ₹6.02/mlRevispas · 15 ml dropsRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹90.28
- ₹6.18/mlColimex-Df Plus · 15 ml dropsWallace Pharmaceuticals · MRP ₹92.70
Simethicone Tablet 80 mg
7 packs, ₹7.60 to ₹18.68 per tablet.
- ₹7.60/tabletFlatuna · 10 tabletMeridian Enterprises · MRP ₹76.00
- ₹9.80/tabletSimcon · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹98.00
- ₹13.08/tabletGaspunch · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹130.76
- ₹13.95/tabletGastuna · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹139.50
- ₹17.73/tabletGasvenz · 15 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹266.00
- ₹17.73/tabletSimcon · 15 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹266.00
- ₹18.68/tabletGaspunch · 6 tabletPrimus Remedies · MRP ₹112.05
Simethicone Softgel Capsule 140 mg
3 packs, ₹6.67 to ₹8.34 per unit.
- ₹6.67/unitMedigas · 15 softgel capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
- ₹7.97/unitFlatubust · 10 softgel capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
- ₹8.34/unitEspumisan · 10 softgel capsuleMenarini India · MRP ₹83.44
Simethicone Capsule 80 mg
2 packs, ₹9.84 to ₹14.00 per capsule.
- ₹9.84/capsuleGastride · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹98.40
- ₹14.00/capsuleCharcaps · 6 capsuleSeagull Pharma · MRP ₹84.00
Simethicone Syrup 40 mg
2 packs, ₹1.93 to ₹3.94 per ml.
- ₹1.93/mlEspumisan Baby · 30 ml syrupMenarini India · MRP ₹58.00
- ₹3.94/mlColoview · 15 ml syrupDelvin Formulations · MRP ₹59.05
Simethicone Oral Emulsion 40 mg
2 packs, ₹1.50 to ₹1.56 per ml.
- ₹1.50/mlMedigas · 60 ml oral emulsionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
- ₹1.56/mlMedigas · 150 ml oral emulsionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹233.44
Simethicone Drops
1 pack, ₹3.07 per ml.
- ₹3.07/mlColikwin · 15 ml dropsWinsome Lab · MRP ₹46.00
Simethicone Softgel Capsule 80 mg
1 pack, ₹3.40 per unit.
- ₹3.40/unitEspumisan · 25 softgel capsuleMenarini India · MRP ₹85.00
Simethicone Capsule 250 mg
1 pack, ₹1.27 per capsule.
- ₹1.27/capsuleFlatulex · 10 capsuleLark Laboratories · MRP ₹12.73
Simethicone Tablet 40 mg
1 pack, ₹12.66 per tablet.
- ₹12.66/tabletFlatuna · 10 tabletMeridian Enterprises · MRP ₹126.56
Simethicone Tablet 62.5 mg
1 pack, ₹15.75 per tablet.
- ₹15.75/tabletGasofilm · 30 tabletDelvin Formulations · MRP ₹472.50
Simethicone Syrup 62.5 %
1 pack, ₹0.44 per ml.
- ₹0.44/mlGaxxac · 170 ml syrupIntel Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
Simethicone Tablet
1 pack, ₹12.28 per tablet.
- ₹12.28/tabletLeeds · 10 tabletJuggat Pharma · MRP ₹122.81
Simethicone Capsule 140 mg
1 pack, ₹6.20 per capsule.
- ₹6.20/capsuleMedigas · 10 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹62.00
Simethicone Suspension 10 mg
1 pack, ₹0.72 per ml.
- ₹0.72/mlRestme · 100 ml suspensionVotary Laboratories · MRP ₹72.00
Simethicone Tablet 25 mg
1 pack, ₹5.35 per tablet.
- ₹5.35/tabletRestme · 10 tabletVotary Laboratories · MRP ₹53.50
Simethicone Suspension
1 pack, ₹0.38 per ml.
- ₹0.38/mlSimcool · 170 ml suspensionEsmatrix Life Sciences · MRP ₹64.45
Simethicone Syrup 25 mg
1 pack, ₹0.96 per ml.
- ₹0.96/mlTricaine Alma · 200 ml syrupRPG Life Sciences · MRP ₹192.00
Companies marketing it
- Rapross Pharmaceuticals6 packs
- Mankind3 packs
- Menarini India3 packs
- Meridian Enterprises3 packs
- Alkem3 packs
- Delvin Formulations2 packs
- Primus Remedies2 packs
- Votary Laboratories2 packs
- Indoco Remedies1 pack
- Seagull Pharma1 pack
- Fourrts India Laboratories1 pack
- Winsome Lab1 pack
- Wallace Pharmaceuticals1 pack
- Noel Pharmaceuticals1 pack
- Lark Laboratories1 pack
- Micro Labs1 pack
- K C Laboratories1 pack
- Intel Pharmaceuticals1 pack
- Bennet Pharmaceuticals1 pack
- Juggat Pharma1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Blue Cross Laboratories1 pack
- Abaris Healthcare1 pack
- Nexa Wellness1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.