Medicines / Molecules / Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole
Simethicone + Ofloxacin + MetronidazoleEvery pack, by price.
17 packs of Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 14 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 15
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Suspension 10/50/120 mg
7 packs, ₹1.33 to ₹2.50 per ml.
- ₹1.33/mlDiacoli OM · 60 ml suspensionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
- ₹1.45/mlOflonida MZ · 60 ml suspensionNextgen Health Care · MRP ₹87.19
- ₹1.50/mlOpogyl · 60 ml suspensionNexa Wellness · MRP ₹89.99
- ₹2.17/mlOflotreat M · 30 ml suspensionSmartway Wellness · MRP ₹65.00
- ₹2.17/mlOpogyl · 30 ml suspensionNexa Wellness · MRP ₹65.00
- ₹2.33/mlOltef M · 30 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹2.50/mlMangogyl OM · 30 ml suspensionPharmasynth Formulations · MRP ₹75.00
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Syrup 10/50/120 mg
3 packs, ₹1.08 to ₹2.97 per ml.
- ₹1.08/mlFloxutus MS · 60 ml syrupAptus Pharma · MRP ₹64.68
- ₹2.11/mlBonflox M · 30 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹63.24
- ₹2.97/mlMicrobid M · 30 ml syrupMicro Labs · MRP ₹89.10
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Syrup
3 packs, ₹1.22 to ₹2.67 per ml.
- ₹1.22/mlFlaver MS · 60 ml syrupIva Healthcare · MRP ₹73.12
- ₹1.29/mlDiaraheal MS · 30 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹38.75
- ₹2.67/mlNicogyl · 30 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹80.00
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Oral Suspension
1 pack, ₹2.80 per ml.
- ₹2.80/mlDiaraheal Plus NF · 30 ml oral suspensionHealing Pharma India · MRP ₹84.00
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Oral Liquid 10/50/120 mg
1 pack, ₹1.87 per ml.
- ₹1.87/mlOflofresh M · 30 ml oral liquidSmart Laboratories · MRP ₹56.00
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Tablet
1 pack, ₹10.00 per tablet.
- ₹10.00/tabletOpogyl · 10 tabletNexa Wellness · MRP ₹99.99
Simethicone + Ofloxacin + Metronidazole Suspension
1 pack, ₹1.09 per ml.
- ₹1.09/mlStopgyl MS · 60 ml suspensionLucrose Pharma · MRP ₹65.50
Companies marketing it
- Nexa Wellness3 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Bestochem Formulations1 pack
- Mypher Pharmaceuticals1 pack
- Iva Healthcare1 pack
- Aptus Pharma1 pack
- Pharmasynth Formulations1 pack
- Micro Labs1 pack
- Abbott1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Lucrose Pharma1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.