Medicines / Molecules / Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil
Simethicone + Dill Oil + Fennel OilEvery pack, by price.
30 packs of Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil on NPPA's price list for July 2026: 23 brands from 21 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 30
- Brands
- 23
- Companies
- 21
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 30
Packs, lowest price per unit first
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Drops 40 Mg/0.005/0.0007 ml
14 packs, ₹2.33 to ₹6.88 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.33/mlJoyspas · 30 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹2.42/mlSpaslin Peadiatric · 15 ml dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹36.30
- ₹2.50/mlColivent · 30 ml dropsUniventis Medicare · MRP ₹74.85
- ₹2.93/mlDfs · 30 ml dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹88.00
- ₹3.33/mlSuperspas · 15 ml dropsSeagull Pharma · MRP ₹50.00
- ₹3.43/mlDecolic Infant · 30 ml dropsKontest Chemicals · MRP ₹102.84
- ₹3.77/mlColiza · 30 ml dropsDWD Pharmaceuticals · MRP ₹113.00
- ₹3.92/mlTumsup · 30 ml dropsZuventus Healthcare · MRP ₹117.50
- ₹4.05/mlCoaid · 15 ml dropsMapra Laboratories · MRP ₹60.75
- ₹4.06/mlColipause · 15 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹60.84
- ₹4.60/mlMerispas · 15 ml dropsUnimarck Healthcare · MRP ₹69.00
- ₹4.80/mlColicaid · 15 ml dropsMeyer Organics · MRP ₹72.00
The other 2 by price per ml
- ₹4.80/mlCymbi · 15 ml dropsJuggat Pharma · MRP ₹72.00
- ₹6.88/mlAglozyme · 15 ml dropsAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹103.23
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Syrup 40 Mg/0.025/0.0035 ml
4 packs, ₹1.46 to ₹2.49 per ml.
- ₹1.46/mlColivent · 60 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹87.30
- ₹2.15/mlCoaid · 60 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹128.81
- ₹2.21/mlColicaid · 100 ml syrupMeyer Organics · MRP ₹221.00
- ₹2.49/mlMac Dfs · 60 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹149.53
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Tablet
2 packs, ₹2.70 to ₹23.65 per tablet.
- ₹2.70/tabletKimospas · 10 tabletKim Lab · MRP ₹27.00
- ₹23.65/tabletAmigo · 10 tabletEskag Pharma · MRP ₹236.50
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Oral Drops 40 Mg/0.005/0.0007 ml
2 packs, ₹3.30 to ₹3.64 per ml.
- ₹3.30/mlColibrook · 30 ml oral dropsHealing Pharma India · MRP ₹99.00
- ₹3.64/mlGalcol · 30 ml oral dropsGalpha Laboratories · MRP ₹109.05
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Drops
2 packs, ₹2.84 to ₹3.00 per ml.
- ₹2.84/mlOlispas · 30 ml dropsMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹85.05
- ₹3.00/mlColicate · 30 ml dropsHealing Pharma India · MRP ₹90.00
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Syrup 40 Mg/0.005/0.0007 ml
1 pack, ₹2.90 per ml.
- ₹2.90/mlColicaid · 60 ml syrupMeyer Organics · MRP ₹174.00
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Syrup
1 pack, ₹2.49 per ml.
- ₹2.49/mlColipause · 60 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹149.53
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Drops 40 Mg/0.005/0.007 ml
1 pack, ₹1.53 per ml.
- ₹1.53/mlColitreat · 30 ml dropsSmart Laboratories · MRP ₹46.00
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Liquid 40 Mg/0.005/0.0007 ml
1 pack, ₹3.77 per ml.
- ₹3.77/mlColiza · 30 ml liquidDWD Pharmaceuticals · MRP ₹113.00
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Suspension 40 Mg/0.005/0.0007 ml
1 pack, ₹4.60 per ml.
- ₹4.60/mlMerispas · 15 ml suspensionUnimarck Healthcare · MRP ₹69.00
Simethicone + Dill Oil + Fennel Oil Oral Liquid 40 Mg/0.005/0.007 ml
1 pack, ₹2.91 per ml.
- ₹2.91/mlPepticaine · 30 ml oral liquidPfizer · MRP ₹87.20
Companies marketing it
- Meyer Organics3 packs
- Macleods Pharmaceuticals3 packs
- Mapra Laboratories2 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Univentis Medicare2 packs
- DWD Pharmaceuticals2 packs
- Unimarck Healthcare2 packs
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- Eskag Pharma1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Juggat Pharma1 pack
- Kontest Chemicals1 pack
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- Galpha Laboratories1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Kim Lab1 pack
- Macmillon Pharmaceuticals1 pack
- Pfizer1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Seagull Pharma1 pack
- Emcure1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.