Medicines / Molecules / Selenium Sulphide

Selenium SulphideEvery pack, by price.

12 packs of Selenium Sulphide on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 4 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
12
Brands
5
Companies
4
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 12

Packs, lowest price per unit first

Selenium Sulphide Suspension 2.5 %

4 packs, ₹3.09 to ₹4.95 per ml.

  1. ₹3.09/mlSelsun (Abbott) · 30 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹92.81
  2. ₹3.96/mlSelsun (Abbott) · 75 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹297.00
  3. ₹3.99/mlSelsun (Abbott) · 120 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹478.51
  4. ₹4.95/mlSelsun (Abbott) · 60 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹297.00

Selenium Sulphide Suspension 1 %

3 packs, ₹3.12 to ₹3.85 per ml.

  1. ₹3.12/mlSelsun Blue · 200 ml suspensionPfizer · MRP ₹623.77
  2. ₹3.63/mlSelsun Blue · 120 ml suspensionPfizer · MRP ₹435.01
  3. ₹3.85/mlSelsun Blue · 60 ml suspensionPfizer · MRP ₹231.00

Selenium Sulphide Shampoo

1 pack, ₹3.66 per ml.

  1. ₹3.66/mlLogidruf Sel · 100 ml shampooCanixa Life Sciences · MRP ₹366.00

Selenium Sulphide Liquid

1 pack, ₹3.74 per ml.

  1. ₹3.74/mlSelenext · 120 ml liquidEthinext Pharma · MRP ₹449.00

Selenium Sulphide Shampoo 1 %

1 pack, ₹4.95 per ml.

  1. ₹4.95/mlSelsun · 60 ml shampooAbbott India · MRP ₹297.00

Selenium Sulphide Shampoo 2.5 %

1 pack, ₹3.99 per ml.

  1. ₹3.99/mlSelsun · 120 ml shampooAbbott India · MRP ₹478.51

Selenium Sulphide Suspension

1 pack, ₹3.30 per ml.

  1. ₹3.30/mlSelsun (Abbott) · 200 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹660.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.