Medicines / Molecules / Sanitizer

SanitizerEvery pack, by price.

89 packs of Sanitizer on NPPA's price list for July 2026: 40 brands from 33 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
89
Brands
40
Companies
33
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 89

Packs, lowest price per unit first

Sanitizer Sanitizer

49 packs, ₹0.05 to ₹25.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.05/mlTri Activ (Piramal) · 500 ml sanitizerPiramal Healthcare · MRP ₹25.00
  2. ₹0.42/mlTrusaniz · 500 ml sanitizerEris Lifesciences · MRP ₹211.01
  3. ₹0.42/mlTrusaniz · 500 ml sanitizerEris Lifesciences · MRP ₹211.01
  4. ₹0.42/mlTrusaniz · 500 ml sanitizerEris Lifesciences · MRP ₹211.01
  5. ₹0.44/mlSafekind · 100 ml sanitizerMankind Pharmaceuticals · MRP ₹44.49
  6. ₹0.44/mlTrusaniz · 500 ml sanitizerEris Lifesciences · MRP ₹222.32
  7. ₹0.44/mlWellclean · 200 ml sanitizerMMC Pharmaceuticals · MRP ₹88.98
  8. ₹0.45/mlAlite · 100 ml sanitizerLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
  9. ₹0.45/mlCide (Aglow) · 100 ml sanitizerAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹44.65
  10. ₹0.48/mlCiphands · 100 ml sanitizerCipla · MRP ₹47.72
  11. ₹0.48/mlCiphands · 150 ml sanitizerCipla · MRP ₹71.50
  12. ₹0.48/mlCiphands · 100 ml sanitizerCipla · MRP ₹47.67
The other 37 by price per ml
  1. ₹0.48/mlCiphands · 250 ml sanitizerCipla · MRP ₹119.17
  2. ₹0.48/mlCiphands · 50 ml sanitizerCipla · MRP ₹23.83
  3. ₹0.48/mlCiphands HS Plus · 100 ml sanitizerCipla · MRP ₹47.67
  4. ₹0.50/mlAcolate · 200 ml sanitizerGujarat Terce Laboratories · MRP ₹100.00
  5. ₹0.50/mlAlite · 250 ml sanitizerLeeford Healthcare · MRP ₹125.00
  6. ₹0.50/mlAzilium (Hetero) · 100 ml sanitizerHetero Healthcare · MRP ₹50.00
  7. ₹0.50/mlBetaseptic · 200 ml sanitizerWin-Medicare · MRP ₹100.00
  8. ₹0.50/mlBetaseptic · 500 ml sanitizerWin-Medicare · MRP ₹250.00
  9. ₹0.50/mlBlessive · 100 ml sanitizerSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  10. ₹0.50/mlClingerm Plus · 500 ml sanitizerDepsons Pharma · MRP ₹250.00
  11. ₹0.50/mlDermec · 100 ml sanitizerMCW Healthcare · MRP ₹50.00
  12. ₹0.50/mlDermogard · 100 ml sanitizerIndi Pharma · MRP ₹50.00
  13. ₹0.50/mlHappihands · 100 ml sanitizerZydus Healthcare · MRP ₹50.00
  14. ₹0.50/mlJubilant · 5000 ml sanitizerJubilant Generics · MRP ₹2,500
  15. ₹0.50/mlKpureb · 200 ml sanitizerKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹100.00
  16. ₹0.50/mlKpureb · 500 ml sanitizerKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹250.00
  17. ₹0.50/mlLiquishield · 100 ml sanitizerAbbott India · MRP ₹50.00
  18. ₹0.50/mlLogivera · 1000 ml sanitizerCanixa Life Sciences · MRP ₹500.00
  19. ₹0.50/mlLogivera · 100 ml sanitizerCanixa Life Sciences · MRP ₹50.00
  20. ₹0.50/mlLogivera · 225 ml sanitizerCanixa Life Sciences · MRP ₹112.00
  21. ₹0.50/mlLogivera · 500 ml sanitizerCanixa Life Sciences · MRP ₹250.00
  22. ₹0.50/mlLupisafe · 100 ml sanitizerLupin · MRP ₹50.00
  23. ₹0.50/mlProtect (Morepen) · 100 ml sanitizerMorepen Laboratories · MRP ₹50.00
  24. ₹0.50/mlSantiza · 110 ml sanitizerCadila Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  25. ₹0.50/mlSantiza · 200 ml sanitizerCadila Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
  26. ₹0.50/mlSantiza · 500 ml sanitizerCadila Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
  27. ₹0.50/mlTri Activ (Piramal) · 250 ml sanitizerPiramal Healthcare · MRP ₹125.00
  28. ₹0.50/mlTriguard · 100 ml sanitizerFDC · MRP ₹50.00
  29. ₹0.50/mlTriguard · 500 ml sanitizerFDC · MRP ₹250.00
  30. ₹0.50/mlViroshield · 100 ml sanitizerZydus Healthcare · MRP ₹50.00
  31. ₹0.50/mlVirowash · 200 ml sanitizerDr. Reddys Laboratories · MRP ₹100.00
  32. ₹0.50/mlWinscrub · 200 ml sanitizerWin-Medicare · MRP ₹100.00
  33. ₹0.50/mlZanitizer · 100 ml sanitizerZydus Healthcare · MRP ₹50.00
  34. ₹0.50/mlZylorub · 100 ml sanitizerLeben Laboratories · MRP ₹50.00
  35. ₹0.59/mlLupisafe · 500 ml sanitizerLupin · MRP ₹295.00
  36. ₹1.40/mlDettol (Reckitt) · 25 ml sanitizerReckitt Benckiser · MRP ₹35.00
  37. ₹25.00/mlCovirub · 100 ml sanitizerIcpa Health Products · MRP ₹2,500

Sanitizer Liquid

29 packs, ₹0.21 to ₹3.41 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.21/mlLeeseptic · 100 ml liquidLeeford Healthcare · MRP ₹20.62
  2. ₹0.31/mlAlite · 450 ml liquidLeeford Healthcare · MRP ₹140.00
  3. ₹0.38/mlCiphands · 250 ml liquidCipla · MRP ₹93.75
  4. ₹0.39/mlCiphands · 125 ml liquidCipla · MRP ₹49.11
  5. ₹0.42/mlClean O Palms · 100 ml liquidShreya Life Sciences · MRP ₹42.37
  6. ₹0.44/mlCiphands · 150 ml liquidCipla · MRP ₹66.25
  7. ₹0.44/mlInosept C · 500 ml liquidGroup Pharmaceuticals · MRP ₹222.32
  8. ₹0.47/mlCiphands · 500 ml liquidCipla · MRP ₹237.40
  9. ₹0.48/mlCiphands · 4500 ml liquidCipla · MRP ₹2,145
  10. ₹0.48/mlCiphands · 500 ml liquidCipla · MRP ₹238.35
  11. ₹0.48/mlCiphands · 5000 ml liquidCipla · MRP ₹2,383
  12. ₹0.50/mlLaglo · 110 ml liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
The other 17 by price per ml
  1. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  2. ₹0.50/mlPure Hands · 750 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹375.00
  3. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  4. ₹0.50/mlPure Hands · 100 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹50.00
  5. ₹0.50/mlPure Hands · 100 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹50.00
  6. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  7. ₹0.50/mlPure Hands · 100 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹50.00
  8. ₹0.50/mlPure Hands · 200 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹100.00
  9. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  10. ₹0.50/mlPure Hands · 100 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹50.00
  11. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  12. ₹0.50/mlPure Hands · 100 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹50.00
  13. ₹0.50/mlPure Hands · 200 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹100.00
  14. ₹0.50/mlPure Hands · 500 ml liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
  15. ₹0.50/mlSterillium · 500 ml liquidRaman & Weil · MRP ₹250.00
  16. ₹0.89/mlInosept · 500 ml liquidGroup Pharmaceuticals · MRP ₹445.00
  17. ₹3.41/mlSterillium · 100 ml liquidRaman & Weil · MRP ₹341.00

Sanitizer Spray

4 packs, ₹0.80 to ₹1.26 per ml.

  1. ₹0.80/mlViroshield · 250 ml sprayZydus Healthcare · MRP ₹199.00
  2. ₹0.89/gTrusaniz · 170 gm sprayEris Lifesciences · MRP ₹151.70
  3. ₹1.19/mlSanisol · 300 ml sprayRemember India Medicos · MRP ₹357.52
  4. ₹1.26/mlBetaseptic · 150 ml sprayWin-Medicare · MRP ₹189.00

Sanitizer Gel

3 packs, ₹0.42 per ml.

  1. ₹0.42/mlTrusaniz · 100 ml gelEris Lifesciences · MRP ₹42.37
  2. ₹0.42/mlTrusaniz · 250 ml gelEris Lifesciences · MRP ₹105.93
  3. ₹0.42/mlTrusaniz · 500 ml gelEris Lifesciences · MRP ₹211.01

Sanitizer Solution 80 %

2 packs, ₹0.48 per ml.

  1. ₹0.48/mlCiphands · 4500 ml solutionCipla · MRP ₹2,145
  2. ₹0.48/mlCiphands · 500 ml solutionCipla · MRP ₹238.35

Sanitizer Liquid 0.5 %

1 pack, ₹0.79 per ml.

  1. ₹0.79/mlCiphands · 300 ml liquidCipla · MRP ₹238.35

Sanitizer Lotion

1 pack, ₹0.44 per ml.

  1. ₹0.44/mlNeolayr E · 200 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹88.98

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.