Medicines / Molecules / Salicylic Acid

Salicylic AcidEvery pack, by price.

86 packs of Salicylic Acid on NPPA's price list for July 2026: 60 brands from 43 companies, in 41 forms and strengths.

Packs
86
Brands
60
Companies
43
Forms and strengths
41
Price-controlled packs
9 of 86

Packs, lowest price per unit first

Salicylic Acid Ointment

9 packs, ₹0.87 to ₹6.50 per g.

  1. ₹0.87/gSalytroint · 100 gm ointmentMenarini India · MRP ₹86.66
  2. ₹1.14/gThiotar · 20 gm ointmentPasteur Laboratories · MRP ₹22.71
  3. ₹2.13/gSalilac SF6 · 30 gm ointmentPsycormedies · MRP ₹64.00
  4. ₹2.81/gSalilac SF12 · 20 gm ointmentPsycormedies · MRP ₹56.25
  5. ₹3.13/gSalilac SF24 · 30 gm ointmentPsycormedies · MRP ₹93.83
  6. ₹3.40/gSalicin · 20 gm ointmentPasteur Laboratories · MRP ₹68.06
  7. ₹3.44/gThiotar · 15 gm ointmentPasteur Laboratories · MRP ₹51.56
  8. ₹4.67/gDadurin · 15 gm ointmentBaidynath · MRP ₹70.00
  9. ₹6.50/gPsoraflake · 30 gm ointmentBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹195.00

Salicylic Acid Facewash

8 packs, ₹2.00 to ₹8.24 per ml.

  1. ₹2.00/mlSiliryl · 50 ml facewashIntra Labs · MRP ₹100.00
  2. ₹4.39/mlFash · 100 ml facewashTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹438.50
  3. ₹4.72/mlK Acne · 60 ml facewashKivi Labs · MRP ₹283.13
  4. ₹5.20/gMinoz S · 50 gm facewashRanbaxy Laboratories · MRP ₹260.00
  5. ₹5.49/mlRidacne SA · 100 ml facewashPalsons Derma · MRP ₹549.00
  6. ₹5.50/mlSaslic · 100 ml facewashCipla · MRP ₹550.00
  7. ₹7.33/mlSaslic Glo · 60 ml facewashCipla · MRP ₹440.00
  8. ₹8.24/mlSaliac · 60 ml facewashZydus Healthcare · MRP ₹494.43

Salicylic Acid Gel 2 %

6 packs, ₹2.70 to ₹16.50 per g.

  1. ₹2.70/gSaliwash · 100 gm gelUnimarck Healthcare · MRP ₹270.00
  2. ₹4.40/mlDersol · 100 ml gelEast West Pharma · MRP ₹440.00
  3. ₹8.33/gSebo · 30 gm gelShaunon Remedies · MRP ₹250.00
  4. ₹9.53/gSebozit · 30 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹285.94
  5. ₹13.30/gSlc Acne · 30 gm gelNemus Pharmaceuticals · MRP ₹399.00
  6. ₹16.50/gSlc Acne · 10 gm gelNemus Pharmaceuticals · MRP ₹165.00

Salicylic Acid Ointment 3 %

6 packs, ₹0.76 to ₹3.38 per g. Price-controlled: ceiling ₹2.11 per g.

  1. ₹0.76/gWhitfield SF · 30 gm ointmentDr. Reddys Laboratories · MRP ₹22.86
  2. ₹1.42/gWhite Fields · 15 gm ointmentAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹21.25
  3. ₹2.50/gWhite Fields · 20 gm ointmentAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  4. ₹2.75/gSaliderm · 20 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹55.00
  5. ₹2.81/gSalipic · 20 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹56.25
  6. ₹3.38/gWhite Fields · 10 gm ointmentAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹33.75

Salicylic Acid Ointment 12 %

5 packs, ₹2.00 to ₹6.13 per g.

  1. ₹2.00/gSA 12 · 25 gm ointmentPalsons Derma · MRP ₹50.00
  2. ₹2.62/gSaliderm · 60 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹157.00
  3. ₹2.75/gSalipic 12 · 60 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹165.00
  4. ₹3.71/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹92.68
  5. ₹6.13/gSalderm · 30 gm ointmentOmni Life Sciences · MRP ₹183.75

Salicylic Acid Facewash 2 %

5 packs, ₹2.66 to ₹9.00 per ml.

  1. ₹2.66/mlKlm Klin · 150 ml facewashKLM Laboratories · MRP ₹399.50
  2. ₹3.45/gKlm Klin · 100 gm facewashKLM Laboratories · MRP ₹345.00
  3. ₹3.70/mlKlm Klin · 50 ml facewashKLM Laboratories · MRP ₹185.00
  4. ₹6.47/mlSaliface · 60 ml facewashApex Laboratories · MRP ₹387.93
  5. ₹9.00/gSlc · 50 gm facewashNemus Pharmaceuticals · MRP ₹450.00

Salicylic Acid Lotion

3 packs, ₹2.13 to ₹3.30 per ml.

  1. ₹2.13/mlDadurin · 15 ml lotionBaidynath · MRP ₹32.00
  2. ₹2.80/mlSapat · 25 ml lotionSapat & Co (Bombay) · MRP ₹70.00
  3. ₹3.30/mlDadurin · 10 ml lotionBaidynath · MRP ₹33.00

Salicylic Acid Ointment 6 %

3 packs, ₹2.02 to ₹2.33 per g. Price-controlled: ceiling ₹2.07 per g.

  1. ₹2.02/gSaliderm · 60 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹120.94
  2. ₹2.16/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹54.00
  3. ₹2.33/gSalipic 6 · 60 gm ointmentDermo Care Laboratories · MRP ₹139.69

Salicylic Acid Gel

3 packs, ₹4.25 to ₹135.04 per g.

  1. ₹4.25/gFlexon · 30 gm gelAristo Pharmaceuticals · MRP ₹127.50
  2. ₹14.98/gRidacne SA · 40 gm gelPalsons Derma · MRP ₹599.00
  3. ₹135.04/gVedasol SM · 60 gm gelCipla · MRP ₹8,103

Salicylic Acid Lotion 16.7 %

3 packs, ₹9.38 to ₹19.80 per ml.

  1. ₹9.38/mlSalipaint · 15 ml lotionEthinext Pharma · MRP ₹140.63
  2. ₹19.65/mlSalalin · 15 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹294.75
  3. ₹19.80/mlWatnil · 15 ml lotionProtech Biosystems · MRP ₹297.00

Salicylic Acid Liquid

2 packs, ₹23.30 to ₹29.95 per ml.

  1. ₹23.30/mlRidacne SA · 30 ml liquidPalsons Derma · MRP ₹699.00
  2. ₹29.95/mlSebollic · 20 ml liquidEthicare Remedies · MRP ₹599.00

Salicylic Acid Soap

2 packs, ₹1.47 to ₹2.67 per g.

  1. ₹1.47/gSalisoap · 100 gm soapEntod Pharmaceuticals · MRP ₹147.27
  2. ₹2.67/gSebonac · 75 gm soapTricos Dermatologics · MRP ₹200.21

Salicylic Acid Liquid 2 %

2 packs, ₹3.95 to ₹9.08 per ml.

  1. ₹3.95/mlZitcare Foam · 100 ml liquidCanixa Life Sciences · MRP ₹395.00
  2. ₹9.08/mlSaslic DS Face Wash · 60 ml liquidCipla · MRP ₹544.50

Salicylic Acid Gel 1 %

2 packs, ₹11.25 to ₹12.25 per g.

  1. ₹11.25/gSebonac · 30 gm gelTricos Dermatologics · MRP ₹337.50
  2. ₹12.25/gZitcare S · 20 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹245.00

Salicylic Acid Ointment 18 %

1 pack, ₹4.45 per g.

  1. ₹4.45/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹111.17

Salicylic Acid Ointment 24 %

1 pack, ₹5.43 per g.

  1. ₹5.43/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹135.84

Salicylic Acid Ointment 30 %

1 pack, ₹6.20 per g.

  1. ₹6.20/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹155.07

Salicylic Acid Ointment 40 %

1 pack, ₹6.70 per g.

  1. ₹6.70/gDersol · 25 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹167.44

Salicylic Acid Solution 16.7 %

1 pack, ₹14.57 per ml.

  1. ₹14.57/mlDuofilm · 15 ml solutionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹218.50

Salicylic Acid Cream

1 pack, ₹2.93 per g.

  1. ₹2.93/gHafoos · 75 gm creamAureate Healthcare · MRP ₹220.00

Salicylic Acid Solution 17 %

1 pack, ₹8.00 per ml.

  1. ₹8.00/mlKerasaf · 15 ml solutionSaf Fermion · MRP ₹120.00

Salicylic Acid Solution 2 %

1 pack, ₹5.03 per ml.

  1. ₹5.03/mlLintar · 100 ml solutionLinux Laboratories · MRP ₹503.40

Salicylic Acid Solution

1 pack, ₹2.52 per ml.

  1. ₹2.52/mlLintar · 200 ml solutionLinux Laboratories · MRP ₹503.40

Salicylic Acid Powder 3 %

1 pack, ₹0.96 per g.

  1. ₹0.96/gMycoderm · 150 gm powderFDC · MRP ₹144.70

Salicylic Acid Soap 30 mg

1 pack, ₹1.80 per g.

  1. ₹1.80/gNavosal · 100 gm soapPrism Lifescience · MRP ₹180.49

Salicylic Acid Ointment 10 %

1 pack, ₹2.32 per g.

  1. ₹2.32/gNew Ringcuter · 14 gm ointmentJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹32.51

Salicylic Acid Facewash 1 %

1 pack, ₹1.47 per ml.

  1. ₹1.47/mlNO Scars · 60 ml facewashTorque Pharmaceuticals · MRP ₹88.00

Salicylic Acid Ointment 20 %

1 pack, ₹6.60 per g.

  1. ₹6.60/gSA 20 · 25 gm ointmentInex Medicaments · MRP ₹165.00

Salicylic Acid Soap 6.38 %

1 pack, ₹2.95 per g.

  1. ₹2.95/gSaliac · 75 gm soapZydus Healthcare · MRP ₹221.41

Salicylic Acid Shampoo 2 %

1 pack, ₹3.97 per ml.

  1. ₹3.97/mlSaliblu · 90 ml shampooZydus Healthcare · MRP ₹357.50

11 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Ointment 3 % · ceiling 2.11 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Ointment 6 % · ceiling 2.07 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.