Medicines / Molecules / Salicylic Acid + Mometasone

Salicylic Acid + MometasoneEvery pack, by price.

15 packs of Salicylic Acid + Mometasone on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 13 companies, in 10 forms and strengths.

Packs
15
Brands
13
Companies
13
Forms and strengths
10
Price-controlled packs
0 of 15

Packs, lowest price per unit first

Salicylic Acid + Mometasone Ointment 5/0.1 %

4 packs, ₹5.06 to ₹16.36 per g.

  1. ₹5.06/gDermiat S · 20 gm ointmentAtopic Laboratories · MRP ₹101.25
  2. ₹10.70/gElosone S · 10 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹107.00
  3. ₹13.33/gMomoz S · 15 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹199.97
  4. ₹16.36/gMomate-S · 20 gm ointmentGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹327.19

Salicylic Acid + Mometasone Cream 5/0.1 %

2 packs, ₹10.60 to ₹11.56 per g.

  1. ₹10.60/gEczmate S · 15 gm creamSalve Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
  2. ₹11.56/gMetasone S · 15 gm creamTalent India · MRP ₹173.44

Salicylic Acid + Mometasone Ointment 50/1 mg

2 packs, ₹15.94 to ₹21.09 per g.

  1. ₹15.94/gHH Salic · 20 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹318.75
  2. ₹21.09/gHH Salic · 10 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹210.93

Salicylic Acid + Mometasone Cream 5/1 %

1 pack, ₹5.91 per g.

  1. ₹5.91/gEmcort S · 15 gm creamMed Manor Organics · MRP ₹88.69

Salicylic Acid + Mometasone Cream 3/0.1 %

1 pack, ₹9.63 per g.

  1. ₹9.63/gEzimet S · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹289.00

Salicylic Acid + Mometasone Lotion 50/1 mg

1 pack, ₹21.09 per ml.

  1. ₹21.09/mlHH Salic · 10 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹210.93

Salicylic Acid + Mometasone Ointment 3/0.1 %

1 pack, ₹5.80 per g.

  1. ₹5.80/gMetarub S · 5 gm ointmentPsychotropics India · MRP ₹29.01

Salicylic Acid + Mometasone Ointment

1 pack, ₹12.50 per g.

  1. ₹12.50/gMomerex S · 15 gm ointmentDermarex Health Care India · MRP ₹187.50

Salicylic Acid + Mometasone Cream

1 pack, ₹4.14 per g.

  1. ₹4.14/gMomin S · 15 gm creamUniversal Twin Labs · MRP ₹62.16

Salicylic Acid + Mometasone Ointment 0.01/5 %

1 pack, ₹8.53 per g.

  1. ₹8.53/gMone S · 15 gm ointmentGlowderma · MRP ₹128.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.